Haberi Paylaş
Mut Kayısısı Mersinli Üreticinin Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyor

Mut Kayısısı Mersinli Üreticinin Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyor

Ekonomi Haberleri

Mersin'in Mut ilçesinde sezon sonuna 15 gün kala kilosu 2 ile 2,50 lira arasında alıcı bulan kayısı, bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü.

Mersin'in Mut ilçesinde ilk hasadının kilosu 15 liradan alıcı bulan kayısının, sezon sonuna yaklaşılmasıyla birlikte kilosunun şu an 2 ile 2,50 liradan satılması üreticlerinin yüzünü güldürüyor.

YÜZDE 85'LİK KALİTELİ KAYISI İHTACATI ARTTIRDI

Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, bu yıl yüzde 85'leri bulan kaliteli kayısı sebebiyle sezonun başladığı günden bugüne kadar 70 bin ton iç piyasa ve 35 bin tonun üzerinde de ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

"KAYISI ÜRETİCİSİ HAKKINI FAZLASIYLA ALIYOR"

İlk hasadı yapıldığında 15 liradan alıcı bulan ve sezon sonuna yaklaşılmasıyla birlikte sofralık kayısının, şu an 2 ile 2,50 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını belirten Acar, "Mut kayısısı kalite, renk ve aromasıyla geçen yıllara göre kalitede fark attı. Bu da ihracatın daha da kaliteli kayısı almasına sebep oldu. Kayısı üreticisi hakkını fazlasıyla alıyor.

"45 BİN TON İHRACAT BEKLİYORUZ"

Hasadın yüzde 90'ının tamamlandığı bir sezon içerisindeyiz. Bu yıl kayısı kalitede hiçbir şey kaybetmedi. 2016'da 100 bin ton olan rekoltemiz bu yıl olmasa bile bu gidişle yine aynı rakama ulaşacak. Geçen yıl 40 bin ton ihracat oldu. Bu yıl yüzde 85 kaliteli kayısı olması sebebiyle 45 bin tonları bulmasını bekliyoruz" dedi.

"FİYATINI KORUYAN KAYISI PARA KAZANDIRDI"

Üretici Erdal Oğuz ise kayısıda her yıl kalitenin daha da arttığını vurgulayarak, "Bu yıl sezon sonuna kadar fiyatlarını koruyan kayısı para kazandırdı. İhracatçılar ise üründen çok memnun olmadıklarında sezonun ortasında giderlerdi. Şimdi ise sezon sonuna kadar bekliyorlar. Bu yıl kaliteli kayısı satışının karşılığını fazlasıyla gördük. Emeğimiz boşa gitmedi" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Mehmet Ali Acar Mersin Mut Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title