Haber : Çayeli Bakır İşletmeleri'nin 4 Yıllık Ömrü Kaldı - Haberler

Haberi Paylaş

Çayeli Bakır İşletmeleri'nin 4 Yıllık Ömrü Kaldı

 - Güncelleme:
Çayeli Bakır İşletmeleri'nin 4 Yıllık Ömrü Kaldı

Rize'deki Çayeli Bakır İşletmeleri'nde sürdürülen maden arama faaliyetlerinden sonuç alınamadı. 22 yıl boyunca kullanılan madenin 4 yıllık rezerv ömrü kaldı.

Rize'nin Çayeli İlçesi Madenli Beldesi'nde bulunan ve Türkiye'nin en büyük yeraltı metal madeni olan Çayeli Bakır İşletmeleri'nde sürdürülen maden arama faaliyetlerinden sonuç alınamadı. 22 yıl boyunca 20 milyon 309 bin ton bakır ve çinko rezervi çıkarılan madenin dört yıllık rezerv ömrü kaldı.

"MADENCİLİK SEKTÖRÜ KÜRESEL ÖLÇEKTE KRİZ YAŞIYOR"

Kanadalı First Quantum Minerals şirketine bağlı olan Çayeli Bakır İşletmeleri'nin (ÇBİ) Genel Müdürü Ian Anderson, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Küresel ölçekte madencilik sektörünün kriz yaşadığına dikkat çeken Anderson, bakır ve metal fiyatlarına olan talebin global olarak ortaya çıkan bir durum olduğunu belirterek, "Küresel ölçekte gelecekte metal fiyatlarının iyileşeceğini bekliyoruz. Sektörümüz dışında dünyadaki ekonomik sıkıntıların gelişmesi ve ülkemizin de bundan etkilenmeden bu süreci atlatmasını bekliyoruz. Uzmanlar bakır fiyatlarının düşmesini dünya ekonomisinin iyi durumda olmaması olarak değerlendiriyor" dedi.

MADEN ARAMADAN OLUMLU SONUÇ ALINAMADI

1994 yılından bu yana Çayeli Bakır İşletmeleri'nde yıllık 1.2 milyon ton çıkarılan cevher rakamlarına ulaştıklarını ifade eden İan Anderson. maden arama faaliyetlerinden olumlu bir sonuç elde edemediklerini belirterek şunları söyledi: "Ruhsat sahamız içerisinde yeni maden sahaları arayışımız sürdürüyoruz, ancak bir sonuç elde edemedik. Önceliğimiz mevcut maden rezervinin verimini artırarak daha fazla üretim yapabilmek ve işletmenin ömrünü belirli bir süre daha uzatmaktır. Maden ömrünü uzatmak için gayret sarf ediyoruz. 4 yıl daha üretim yapabilir rezervimiz bulunuyor. Mevcut rezervin tamamına yakınını üretmeye ve işlemeye gayret edeceğiz."

ÇAYELİ BAKIR İŞLETMELERİ

1967 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Rize'nin Çayeli İlçesi Madenli Beldesi'nde yaptığı sondaj ve araştırmalar sonucu bakır ve çinko rezervi olduğunu belirledi. 1992 yılında Kanadalı Inmet Madencilik bünyesinde kurulan Çayeli Bakır İşletmeleri (ÇBİ) bölgede maden geliştirme ve tesis yapımı için çalışma başlattı. ÇBİ, 1994 yılında ilk kez bakır ve çinko konsantre üretimine başladı. 500 dolayında çalışanı ile yıllık ortalama 1 milyon ton bakır ve çinko rezervi çıkarılan madende 6 kilometre yol ağı ile yerin 600 metre altına inildi. 22 yılda 20 milyon 309 bin ton maden rezervi çıkarılan ÇBİ, 2013 yılında Kanadalı First Quantum Minerals şirketine devredildi.

Haberler.com - Ekonomi

Çayeli Bakır İan Anderson Madenli Ekonomi Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

HODLU ERGÜN GÜRSOY:

BEN ARTVİN Lİ BİR GENÇİM ŞU AN KÖYÜMÜZDE SİYANURLE ALTIN MADENİ ÇIRALICAK VE BU MADENIN %2SİNİ ÜLKEM FAYDALANACAK NE ACIDIRKI ÇOK İYİ SAYILABİLECEK ALTIN REZERVI VAR BURDA %98 DIŞARI GIDECEK VE BENİM KÖYÜMÜN TALAN OLMASINI SAYMIYORUM BILE ...

madenli:

elazığ maden ilçesinde ve gulemanda gayet bol miktarda olmasına rağmen , bu hükümet özelleştirme adı altında buradaki kitin küçük bir bölümünü yandaşına verdi, geri kalanını kapadı, işçileri çıkardı, maden ilçeside göç etti,

Adınızı Yazın:

ACABA HANGİ MADDEDE VE KİMİN İMZALADIĞI ANLAŞMAYLA MADENLERİ TÜRKLER İŞLETEMİYOR. TÜRKLER İŞLETİNCE MADENLERDE YERALTINDA O KÜÇÜK AMA HAYAT KURTARAN ODALAR BİLE OLMUYORMUŞ. SOMA DAN ÖRNER ALIN

Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title