Haberler

Akbank'ın İlk Yarı Konsolide Net Karı 1 Milyar 612 Milyon Lira Oldu

Akbank’ın, ilk yarı konsolide net kârı 1 milyar 612 milyon lira oldu.

Akbank'ın, ilk yarı konsolide net karı 1 milyar 612 milyon lira oldu.

Akbank'ın, ilk yarı konsolide net karı 1 milyar 612 milyon lira oldu. Bankanın 2014 yılı ilk altı aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Yılın başında piyasalarda görülen dalgalanmanın ardından Şubat'tan itibaren küresel piyasalarda kademeli bir toparlanma eğilimi gördük. Bu gelişme aralarında Türkiye'nin bulunduğu gelişmekte olan ülkelere de olumlu yansıdı. Belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla Mart'tan itibaren ekonomimizden olumlu sinyaller gelmeye başladı. Ülkemizin risk primi azaldı, borçlanma maliyetlerinde de önemli düşüş yaşandı. Akbank olarak bu dönemde geçtiğimiz yılsonuna kıyasla aktiflerimizi büyüterek 209 milyar TL'ye çıkardık. Ayrıca aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği 157 milyar TL'nin üstüne yükselttik" dedi.

Akbank'ın yılın ilk 6 ayında 2 milyar 50 milyon TL brüt kar elde ettiğini açıklayan Binbaşgil, "Brüt karı üzerinden 438 milyon TL vergi karşılığı ayıran bankamızın konsolide net karı 1 milyar 612 milyon TL oldu." dedi.

Binbaşgil, büyürken finansal sorumluluklarını koruduklarının altını çizerek, "Kredilerimizle ülkemizin ekonomisine verdiğimiz desteği artırırken istihdam ve büyümeye olumlu katkı sağlayan KOBİ'lere ve şirketlere ayrı bir önem veriyoruz. Bu kapsamda Orta, Küçük, Mikro ölçekli işletmeler ve Kurumsal kredilerimiz yoluyla reel sektöre sağladığımız desteği 85 milyar TL'si nakdi kredi olmak üzere toplamda 115 milyar TL'nin üstüne çıkardık. 'Olduğunda Öde' kredisi ile esnafımıza sabit faiz ve esnek geri ödeme fırsatı sunduk. Krediyi kullanıma sunduğumuz Ekim 2013'ten bu yılın ilk yarısına kadar 15 bin esnafımıza 650 milyon TL ek kredi desteği sağladık." dedi. Binbaşgil ayrıca makro ihtiyati tedbirlere paralel kredi kartları kredilerinde ise yavaşlama olduğunu söyledi.

Akbank'ın büyümesini sağlıklı şekilde sürdürdüğünü vurgulayan Binbaşgil, "2. çeyrek sonu itibarıyla takipteki kredi oranımız yüzde 1.6 seviyesinde bulunuyor. Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz." dedi. Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 186 oranında karşılık ayırdığının altını çizdi.

Tasarruf bilincini tabana yaymaya yönelik çalışmalarının bankanın mevduatına olumlu yansımasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Binbaşgil, "Toplam mevduatımız 116 milyar TL'yi geçti." dedi.

Yılın ilk yarısında ülkedeki Bireysel Emeklilik (BES) sisteminin gelişmesine destek vermeyi sürdürdüklerini söyleyen Binbaşgil, "Yaklaşık 1 milyon 200 bin müşterimizin hayatlarını, sevdiklerini ve varlıklarını sigorta teminatı altına almış durumdayız" dedi.

Dış ticaret işlemlerinin daha da büyümesi için uzun vadeli finansman olanakları sağlamayı sürdürdüklerini hatırlatan Binbaşgil, "Mart ayında yaklaşık 1.4 milyar dolarlık yılın ilk sendikasyon kredisini aldık. Uluslararası piyasalardaki dalgalanmaların sendikasyon piyasasındaki maliyetlere yansımasını da çok kısıtlı tutarak önemli bir başarıya imza attık. Bunun yanında, Haziran'da 5 yılın üstünde bir vade ile 310 milyon dolarlık seküritizasyon işlemini de tamamladık." dedi.

Akbank'ın başarılarının yurtdışında takdir görmeye devam ettiğini söyleyen Binbaşgil, "Brand Finance tarafından gerçekleştirilen 'Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası-2014' araştırmasında üst üste 3. defa 'Türkiye'nin En Değerli Banka Markası' olduk. Ayrıca dünyanın en değerli banka markalarının bulunduğu sıralamada 94. sırada yer alarak önemli bir başarıya da imza attık. Diğer yandan Euromoney ve EMEA Finance Akbank'ı 'Türkiye'nin En İyi Bankası' seçti. Akbank Direkt Mobil, Barselona'da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi'nde 'Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Uygulaması' olarak seçildi. Bu ödülü alan ilk Türk bankası olduk. Mobilite konusunda iddialıyız ve dünyadaki en iyi bankalardan biriyiz" dedi. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Hakan Binbaşgil Türkiye Akbank Ekonomi Haberler

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

2 sıcak hava dalgası İstanbul'u kavuruyor! AKOM'dan yeni bir uyarı daha

2 sıcak hava dalgası İstanbul'u kavuruyor! AKOM'dan yeni bir uyarı daha

TFF Başkan adayı Hacıosmanoğlu: Büyükekşi'yi seçerlerse, bu işi bıraksınlar

TFF Başkan adayı Hacıosmanoğlu: Büyükekşi'yi seçerlerse, bu işi bıraksınlar

Bakmadan Geçme

BALIK KADINI VE YAY ERKEĞİ UYUMU ll Balık burcu kadını ve Yay burcu erkeği aşk uyumu nasıldır? Balık burcu ve Yay burcu nasıl anlaşır? Emre Mor kimdir? Emre Mor nereli ve kaç yaşında? Emre Mor hangi pozisyonda oynuyor? FENERBAHÇE- HULL CITY MAÇI CANLI İZLE | Fenerbahçe- Hull City maçı şifresiz nereden izlenir? Fenerbahçe- Hull City hazırlık maçı hangi kanalda? Fenerbahçe Hull City maçı saat kaçta, şifresiz mi? Kadir Ezildi'nin sevgilisi kim, nişanlandı mı? Kadir Ezildi kiminle evlenecek? Kadir Ezildi'nin nişanlısı Gamze Türkmen kimdir? Gamze Türkmen kaç yaşında, nereli? Lal Denizli kimdir? Lal Denizli nereli ve kaç yaşında? Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli evli mi? KAPALI ÇARŞI DOLAR KURU! Dolar ne kadar, 1 Dolar kaç lira? Bugün (18 Temmuz) Dolar ne kadar oldu? Beşiktaş- Galatasaray Süper Kupa maçı ne zaman? Beşiktaş- Galatasaray maçı saat kaçta, hangi kanalda? Süper Kupa maçı şifresiz mi yayınlanacak? Sokak hayvanları yasası kabul edildi mi? Sokak hayvanları yasası son durum! HAVA SICAKLIĞI HABERLERİ | Nem oranı yüzde kaç? 18 Temmuz hava durumu raporu! İstanbul, Ankara ve İzmir'de hava sıcaklığı kaç derece? Despina Vandi kimdir? Despine Vandi nereli ve kaç yaşında? Despina Vandi kariyeri… Can Keleş Beşiktaş ile anlaştı mı? Can Keleş hangi takımda forma giyiyor? TFF Başkan adayları kimler? Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) seçim sonuçları ne zaman belli olur? TOKİ taksitlerine indirim mi yapıldı? TOKİ indiriminden kimler yararlanabilir?
Konser krizi büyüyor! Lal Denizli'den kendisini eleştiren Mustafa Varank'a sert yanıt

Konser krizi büyüyor! Lal Denizli'den kendisini eleştiren Mustafa Varank'a sert yanıt

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title