Haberler

Akbank'ın 2016 Yılı Konsolide Net Karı 4,85 Milyar TL Oldu

Akbank'ın 2016 yılı konsolide net karı 4 milyar 854 milyon TL oldu.

Akbank'ın 2016 yılı konsolide net karı 4 milyar 854 milyon TL oldu.

Akbank, 2016 yılına ilişkin finansal tablolarını açıkladı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, 2016 yılında Akbank'ın 6 milyar 202 milyon TL brüt karından 1 milyar 348 milyon TL vergi karşılığı ayırdığını belirterek, bankanın konsolide net karının 4 milyar 854 milyon TL olduğunu ifade etti.

Bankacılık sektörünün zorlu bir yıl olmasına rağmen 2016 yılında ekonomik büyümeyi destekleyecek güçlü sermaye yapısıyla sağlıklı sonuçlar elde etmeyi başardığını ifade eden Binbaşgil, "Bankacılık sistemimizin Avrupa standartlarına uyumlu olmasının teyidi de sektörümüz adına son derece olumlu ve önemli bir gelişmeydi. Biz de banka olarak oldukça başarılı bir yıl geçirdik, yüksek likiditemiz ve sağlam bilançomuzla büyümeye devam ettik. Aktiflerimizi bu yıl yüzde 17 büyüterek 294 milyar TL'nin üzerine çıkardık." dedi.

"Kredilerimizle ekonomimize sağladığımız desteği 219 milyar TL'ye çıkardık."

Binbaşgil, Akbank'ın Türkiye ekonomisinin önemli aktörlerinden bir tanesi olduğunu değinerek, "2016 yılında kredilerimiz 179 milyar TL'si nakdi kredi olmak üzere toplam 219 milyar TL'ye ulaştı. Reel sektöre olan desteğimiz özellikle dikkat çekiciydi. TL Ticari kredilerimiz yaklaşık sektörün iki misli, yüzde 26 oranında arttı. KOBİ'ler dahil ticari kredilerimizle 4,1 milyon kişi çalıştıran 321 bin şirkete ulaştık." ifadelerini kullandı.

Bankacılıkta sağlıklı büyümenin önemli bir göstergesinin aktif kalitesi olduğunu belirten Binbaşgil, bu yılki başarılı performanslarını yüzde 2,3 gibi sektör ortalamasının oldukça altında bulunan takipteki kredi oranları ile bankanın aktif kalitesini koruyarak gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Binbaşgil, Akbank'ın genel kredi karşılıkları ile beraber takipteki kredilere yüzde 165 oranında karşılık ayırdığını değinerek, Akbank Yatırım Hizmetleri'nin de ilk yılında büyük başarılara imza attığını vurguladı.

Akbank'ın 2016'da mevduat tabanını başarılı bir şekilde geliştirdiğini söyleyen Binbaşgil, "Bu yıl yüzde 16 oranında artan toplam mevduatımız 174 milyar TL seviyesine ulaştı. Müşterilerimizin yatırımlarını güvenle değerlendirmeleri için iştiraklerimiz Ak Yatırım ve Ak Portföy'le beraber oluşturduğumuz Akbank Yatırım Hizmetleri daha ilk yılında büyük başarılara imza attı. Tecrübemiz, uzmanlığımız ve dijital bakış açımızla bu yıl 100 binden fazla müşterimizi Akbank Yatırım Hizmetleri'yle tanıştırdık." dedi.

"Ekonomimize yurt dışından 6,2 milyar dolar fonlama sağladık."

Binbaşgil, Akbank'ın yurt dışı borçlanmalarda da çok başarılı bir seneyi geride bıraktığını kaydederek, 2016 yılında yaklaşık üçte biri uzun vadeli olmak üzere Türkiye ekonomisine yurt dışından 6,2 milyar dolar fonlama sağladıklarını bildirdi.

Akbank'ın 2016'da birçok uluslararası kurum tarafından Türkiye'nin En İyi Bankası seçildiğini hatırlatan Binbaşgil, şunları kaydetti:

"Teknolojiye, insan odaklı gelişime, dijitalleşmeye dair yaptığımız çalışmaların takdir edilmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu yıl ayrıca, Orta ve Doğu Avrupa'nın En İyi Bankası unvanını alan ilk Türk bankası olmanın mutluluğunu yaşadık. Bu unvan hem Akbank, hem de Türk bankacılık sektörünün geldiği nokta açısından çok önemli. Biz ülkemizin geleceğine, potansiyeline inanıyoruz ve yatırımlarımızı artan oranda sürdürüyoruz. Genç ve dinamik nüfusumuz, ülkemizin en kıymetli varlığı. Türkiye'nin en iyileri arasındaki Akbanklılar da, bankamızın başarısının arkasındaki en önemli faktör. "

Kaynak: AA / Ekonomi

Hakan Binbaşgil Türkiye Akbank Ekonomi Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

FBI: Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi 20 yaşındaki Thomas Matthew Crooks

FBI: Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi 20 yaşındaki Thomas Matthew Crooks

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Trump'a yönelik saldırı sonrası Biden'dan açıklama: ABD'de bu tür hastalıklı şiddete yer yok

Trump'a yönelik saldırı sonrası Biden'dan açıklama: ABD'de bu tür hastalıklı şiddete yer yok

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title