Einstein'ın kendi el yazması mektubu 10 milyon TL'ye satıldı: Pahalı olmasının sebebi içindeki formülde saklı - Haberler
Haberi Paylaş

Einstein'ın kendi el yazması mektubu 10 milyon TL'ye satıldı: Pahalı olmasının sebebi içindeki formülde saklı

Haberler.com / Cengiz Büyükuncu - Haberler | Dünya
Einstein'ın kendi el yazması mektubu 10 milyon TL'ye satıldı: Pahalı olmasının sebebi içindeki formülde saklı

Albert Einstein'a ait olan ve ABD'de satışı 10 milyon liraya gerçekleştirilen mektubun, en önemli bilimsel denklemlerden biri olan E=mc² formülünü de içinde barındırdığı ortaya çıktı. Söz konusu formül, zaman yolculuğu iddialarına yönelik çalışmalar ve atom bombasının yapımında da kullanıldı.

Evrendeki mutlak zaman yanılgısını çürüterek zaman yolculuğunu başlatan, madde ve enerjiyi açıklayarak nükleer enerjiyi insanlığın kontrolü altına alan E=mc² denklemi, insanlığın en büyük zihinsel başarılarından biri. Einstein'ın "mucize yılı" (annus mirabilis) olarak anılan ve satışı yapılan mektubun yazıldığı yıl da olan 1905 yılında Albert Einstein 5 adet makale yayınlayarak her birinde modern bilimin başka bir temelini attı. Bunlardan biri de, satışı yapılan mektuptaki formülü barındıran madde ve enerji hakkındaki makaleydi.

Einstein'ın kendi el yazısıyla yazdığı mektubu, 10 milyon TL'ye satıldı: Pahalı olmasının sebebi içindeki formülde saklı

E harfi Enerjiyi, "m" harfi kütleyi ve "c" harfi de ışık hızını (ve c² de bunun karesini) temsil ediyor. (Işık hızı ise sabit ve saniyede 300.000 km). Denkleme göre evren bir madalyon gibi çalışıyor. Evrenin de tıpkı madalyon gibi birinden birini görebileceğimiz iki yüzü var: Enerji ve madde.

Einstein'ın kendi el yazması mektubu 10 milyon TL'ye satıldı: Pahalı olmasının sebebi içindeki formülde saklı

1905 yılında yayınlanan formüle göre madalyonun (evrenin) yüzünü çevirmek için ise ışık gerekli. Madde ve enerjinin aynı şey olduğunu söyleyen denkleme göre, madde, depolanmış enerji ve enerji de açığa çıkmış maddedir. Bunları birbirine dönüştüren ise ışık hızının karesidir.

Modern fiziğin temel denklemi olarak görülen formüle göre maddenin içindeki enerji, kütlesinin ışık hızının karesi ile çarpılarak bulunuyor. Bu da küçücük bir kütleye sahip bir maddenin bile enerjiye dönüştüğünde akılalmaz büyüklükte bir enerji açığa çıkacağını ortaya koyuyor.

Manhattan Projesi'nde yer almayan ve nükleer silahsızlanma çalışmalarını ölene kadar yürüten 1921'de Nobel ödülü almış olan Einstein'ın bu formülü, kendi rızası dışında atom bombalarının yapımında kullanılmıştı.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (1)
Kadir Helvacı:1 formül dünyanın en ölümcül silahının yapılmasına olanak sağlıyor israile atsan direk barış isterler ama milyarlarca müslümanın duası 1 roketi durdurmaya yetmiyor hmmm
500