Haberler

  ÖSYM Sınav Operasyonlarında Yapay Zeka Kullanacak

  Güncelleme:

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ÖSYM'nin sınav operasyonlarında yapay zekanın kullanımıyla ilgili bilgiler verdi. Yapay zeka, sınav görevlerinin belirlenmesi ve adayların sınav yerinin belirlenmesi gibi konularda rol oynayacak. Ayrıca yapay zeka ile farklı kurumlar arasında bir entegrasyon kurulacak ve sınavların daha sağlıklı ortamlarda gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

  Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte yapay zeka alanında önemli ilerlemeler kaydedildi. Bunun en iyi örneği, son dönemlerde hayatımızın pek çok noktasında yer edinen ChatGPT ve Google Bard. Tabii yapay zekayı sadece bunlardan ibaret sanmamakta fayda var

  Sosyal medyadan robot uygulamalarına, siber güvenlikten savunma sanayisine kadar pek çok alanda kullanılan yapay zeka, ÖSYM'de de zaten kullanıyordu. Yakın zamanda sınav operasyonlarında da yer alacak. İşte ayrıntılar…

  Yapay zeka, ÖSYM'nin sınav operasyonlarında rol oynayacak

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ÖSYM için dijital dönüşüm süreci kapsamında yapay zekanın kullanımı ile ilgili bazı soruları yanıtladı. Ersoy, sınav görevlerinin ve adayların sınav yerinin belirlenmesi, bina tercihi yapma gibi sınav ile ilgili durumlarda yapay zeka kullanmak istediklerini söyledi.

  ÖSYM ekibine yapay zeka uzmanlarının dahil edildiğini dile getiren Ersoy, bu konu ile ilgili bir dayanışma kurulu oluşturulduğunu söyledi. Akabinde farklı kurumların da yapay zeka uygulamaları için etkileşimde olmasını istediklerini belirten ÖSYM Başkanı, Meteoroloji, Karayolları ve belediyeler gibi önemli kurumlar ile koordine olunmasının ana amaç olduğunu söyledi.

  Yapay zeka, evsizlerin derdine derman oluyor!

  Ayrıca Ersoy, bu koordinasyon sayesinde sınavların daha sağlıklı ortamlarda sağlanacağına dikkat çekti. Yani aktarılanlara göre yapay zeka ile farklı kurumlar arasında bir entegrasyon kurulacak ve böylelikle olumsuz durumlar olduğunda bölgede okul tercihi yapılamayacak. Böylelikle adayların sınav binalarına ulaşım konusunda en uygun ortam oluşturulacak.

  Soruları yapay zeka hazırlayacak

  Ersoy, ÖSYM'de daha önce başlayan yapay zeka ile soru üretmeye yönelik çalışmaların da devam ettiğini söyledi. Bu kapsamda yeni bir projeye başlandığını belirten Ersoy, sınav değerlendirmesinde de yapay zekadan yardım almak istediklerini dile getirdi.

  Tabii akıllara "bütün süreçleri yapay zeka mı üstlenecek?" şeklinde bir soru gelmiyor değil. Başkan Ersoy, bu soruya da cevap verdi. ÖSYM Başkanı Ersoy, yapay zeka çalışmalarının insan faktörünü ihtimal ettikleri anlamına gelmediğini söyleyerek makine ile insan dengesini koruyacaklarını dile getirdi.

  Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

  Kaynak: Shiftdelete / Eğitim

  Bayram Ali Ersoy Ali Ersoy Ösym Eğitim Teknoloji Haberler

  Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

  Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

  Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

  Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

  Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

  Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

  Bakmadan Geçme

  Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi!
  Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

  Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title