"Ebediyen Reşit Olamayan Kadınlar..."

"Ebediyen Reşit Olamayan Kadınlar..."

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi Arabistan Yönetiminden, "Kadınlara Karşı Ayrımcı" Politikalardan Vazgeçmesini ve Uluslararası Yükümlülüklerine Uymasını İstedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi Arabistan yönetiminden, "kadınlara karşı ayrımcı" politikalardan vazgeçmesini ve uluslararası yükümlülüklerine uymasını istedi.

Örgütün "Ebediyen Reşit Olmayanlar: Suudi Arabistan'da Cinsiyet Ayrımcılığı ve Erkek Vesayetinin Yol Açtığı İnsan Hakları İhlalleri" başlıklı 50 sayfalık raporu, yarın yayımlanacak.

Raporda, Suudi hükümetine, "Erkek vesayeti politikalarından kaynaklanan insan hakları ihlallerine karşı acil adım atması" çağrısında bulunuldu.

Örgüt, Kral Abdullah'tan, resmi kurumların kadınlardan çalışmak, okula gitmek, evlenmek, seyahat etmek ve hastaneye gitmek için bir erkek vasinin iznini zorunlu kılmaması yönünde bir gözetim mekanizması oluşturmasını istedi. Raporda, "Suudi Arabistan uluslararası yükümlülüklerine riayet etmeli ve bu ayrımcı sistemi kaldırmalı" denildi.

Rapor hazırlanırken, bu politikaların kadınlar üzerinde etkisini saptamak üzere 100'ün üzerinde kadınla mülakat yapıldı. Örgütün kadın hakları uzmanı Feride Deif, "Suudi hükümeti, kadınlar üzerindeki erkek kontrolünü sürdürmek için temel insan haklarını feda ediyor" dedi.

Suudi Arabistan'da kadınların çalışmak, seyahat etmek, okula gitmek, evlenmek ve hatta hastaneye başvurmak için babası, kocası, erkek kardeşi, oğlu veya bir erkek akrabasından izin alması gerekiyor. Suudi kadını, kocasının yazılı izni olmadan çocuğunu okula yazdıramıyor, çocuğu için banka hesabı açtıramıyor ve hatta çocuğuyla seyahat edemiyor.

Kadınlar, bir erkek temsilcileri olmadan, kadın bölümleri bulunmayan resmi kurumlarda işlerini göremiyor. Aksi yönde bazı düzenlemeler yapılmış olsa da hala bazı hastaneler kadın hastaları kabul etmek için vasisinin iznini istiyor.

Adaletten yararlanması da bir hayli sınırlanmış olan olan Suudi kadınının yasal bir vasisi olmadan mahkemeye başvurması ve hatta tanıklık yapması da güç. Raporda, peçe içindeki kadının mahkemede kimliğini teyit etmek için yanında bir erkek akrabasının bulunmasının zorunlu olduğu hatırlatıldı.