DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ HABERLERİ

Düşünce Özgürlüğü Haberleri

Düşünce Özgürlüğü haber, Düşünce Özgürlüğü son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Düşünce Özgürlüğü - 13.11.2020
Yayıncı ve yazarlar, İBB'nin dağıttığı kitaplardan künye sayfalarının koparılmasını değerlendirdi
Yayıncı ve yazar Melike Günyüz, künye sayfasının kitabın nüfus cüzdanı olarak düşünülebileceğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Ülkemizde yayın kurallarına göre künye sayfasında ISBN ve matbaa bilgisinin yer alması zorunluluğu vardır. Aksi takdirde eseri yayma hakkınız olamaz. Konuya tam vakıf olmamakla birlikte konu dönemde basılmış eserleri dağıtıp depoları boşaltmak gibi görünüyor. Bir önceki dönem belediye başkanının bir kitabın üzerinden isminin ve fotoğrafının olmasının sakıncası nedir? Bu bizim şehrimizin tarihi değil mi? Kitaptaki o sayfaları yok ederek o başkanların geçmişteki varlığını mı reddetmiş oluyoruz? Bir okur, bir yayıncı, bir yazar ya da bu şehirde doğup büyümüş biri olarak olup bitenleri anlamam mümkün değil." "Ciddi bir kültür kıyımıdır" Şair Mürsel Sönmez, kamu yayıncılığının toplum kültürüne çok büyük katkıları olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Yayıncılığın her ne kadar özerk olmasını istesek de Türkiye'de mevcut ekonomik koşullarda kamu yayıncılığı ciddi bir işlev görmektedir. Bu bağlamda İBB'nin geçmişte yapmış olduğu yayınlar da değer taşımaktadır. Birçoğunu ben takip ettim. Çok değerli, çok kalıcı eserler yayınladılar. Bu kitapların girişindeki takdim sayfalarının yırtılması haberini duyduğum zaman inanamadım. Yani 'Böyle şey olmaz herhalde bu politik bir şeydir.' dedim ama ne yazık ki gerçek olduğu ortaya çıktı. Bu inanılmaz bir şey öncelikle, aynı zamanda ciddi bir kültür kıyımıdır. Çok despotik, faşizan bir kafadır." Bu davranışın düşünce özgürlüğüne karşı yapılan çok ağır bir eylem olduğunu aktaran Sönmez, sözlerini şöyle tamamladı: "Gelecekte bu insanlar siyasal anlamda geniş bir yetkiye sahip olsalar demek ki işlerine gelmeyecek olan her şeyi ortadan kaldıracaklar.
Düşünce Özgürlüğü - 10.11.2020
Bakan Gül: YaBakan Gül: Yargı, ele geçirilecek mevzi değil toplumun ortak değeridirrgı, ele geçirilecek mevzi değil toplumun ortak değeridir
'VAZGEÇİLMEZ ÖNEMDE' Bakan Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin tüm çalışmalarda referans kaynağı olduğunu kaydederek, uygulama döneminde alınan önemli sonuçlar olduğunu söyledi. Gül, Yargı Reformu Stratejisi'nde vizyonlarını 'güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi' olarak belirlediklerini kaydederek, şunları söyledi: "Anayasa'da teminat altına alınan hak ve özgürlüklerin daha iyi korunması ve geliştirilmesi demokrasi için vazgeçilmez önemdedir. Bu durum aynı zamanda hukukun üstünlüğü ile ekonomik hayat arasındaki etkileşim içerisinde kritik bir yerde durmaktadır. Hukukun üstünlüğü ve hukuk devletinin gerekleri doğrultusunda yargının hızlı, adil ve etkin şekilde işlemesi, hukukun öngörülebilir olması, adalete erişimin kolaylaştırılması ve adalet sistemine duyulan güvenin artırılması amaçlanmaktadır. Hukuk devletinin özünde, keyfi uygulamalara asla müsamaha göstermeyen, masumiyet karinesine her aşamada sahip çıkan, suç ve cezanın şahsiliği ilkesini ceza yargılamasının merkezine koyan bir hukuk düzeni bulunmaktadır. Yatırımlarla ilgili mevzuat çalışmalarımızla eşit muamele, belirlilik, kazanılmış haklara saygı, şeffaflık, aleyhe hükümlerin geçmişe yürümezliği ve makul sürede sonuçlandırma gibi idari işlemlerin temel prensipleri gözetilecek ve güçlendirilecektir" 'EKONOMİK KALKINMA ANCAK ŞEFFAF HUKUK DEVLETİNDE MÜMKÜNDÜR' Bakan Gül, kamu hizmeti sunumunda temel amaçlardan birinin eşit ve adil muamele yapılması ve şeffaflığın artırılması olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Ekonomik büyümeyi, kalkınmayı, refahı ve istikrarı sürekli kılmak ancak adil ve şeffaf bir hukuk devletinde mümkündür. Başka bir ifadeyle yatırımları yeşerten ve bereketlendiren iklim hukuk devletidir. Bu bakımdan bize göre hukuk devleti demokratikleşme, insan hakları, hak arama hürriyeti, düşünce özgürlüğü, hukuki belirlilik, öngörülebilirlik, mülkiyet hakkı, adil yargılanma hakkı gibi haklar ile somut bir hal alır.
Düşünce Özgürlüğü - 10.11.2020
2021 yılı bütçe görüşmeleri
Gül, şöyle konuştu: "Yargı; hiçbir kişi, kurum veya merciden emir, talimat, telkin almaz. Hiç kimse ve Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere hiçbir kurum yargı yetkisini kullanan mahkemelere vekaleten konuşamaz. Yargının yegane ideolojisi adalettir. Yargı, ele geçirilecek bir mevzi değil, her türlü siyasi mülahazanın üstünde tutulması ve korunması gereken toplumun ortak değeridir. Yargının kurumsal varlığı, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğünü gerçekleştirmenin, korumanın da güvencesidir. Herkesin özel hayatı, ticari sırları, kişisel verileri; evrensel ilkelerle uyumlu, tam, eksiksiz, güçlü bir hukuki koruma altındadır. Bize göre hukuk devleti; demokratikleşme, insan hakları, hak arama hürriyeti, düşünce özgürlüğü, hukuki belirlilik, öngörülebilirlik, mülkiyet hakkı, adil yargılanma hakkı gibi haklar ile somut bir hal alır.
Düşünce Özgürlüğü - 10.11.2020
2021 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda
"Güven iklimi yatırımcının en büyük güvencesi olacaktır" Gül, kamu hizmeti sunumunda eşit ve adil muamele yapılması ve şeffaflığın artırılmasının temel amaçlardan biri olduğunu belirterek, "Ekonomik büyümeyi, kalkınmayı, refahı ve istikrarı sürekli kılmak ancak adil ve şeffaf bir hukuk devletinde mümkündür. Başka bir ifadeyle, yatırımları yeşerten ve bereketlendiren iklim hukuk devletidir. Bu bakımdan bize göre hukuk devleti demokratikleşme, insan hakları, hak arama hürriyeti, düşünce özgürlüğü, hukuki belirlilik, öngörülebilirlik, mülkiyet hakkı, adil yargılanma hakkı gibi haklar ile somut bir hal alır.
Düşünce Özgürlüğü - 9.11.2020
Gazeteci Müyesser Yıldız tahliye edildi
Atatürk'ün "Basın milletin ortak sesidir." sözünü aktaran Yıldız, savunmasını şöyle sürdürdü: "Gazetecilerin hali ortada. Çok kurban verdik. 10 yıl önce kitaplar bombadan daha tehlikeli sayılıyor, basılmamış kitaplar toplatılıyordu. Şimdi tek tek yazılar bombadan daha tehlikeli gösteriliyor ve yazılma ihtimali olan kitaplarda korkulup operasyon yapılıyor. Çöle dönmüş koca bir ülkede bir vaha, bir serap gibi gazetecilik yapmaya çalışan bir avuç insan kaldı. Onlar da baskıyla, tehditle, hapisle yıldırılmak isteniyor. Bitirilmek istenen sadece basın özgürlüğü değil, doğrudan düşünce özgürlüğüdür.
Düşünce Özgürlüğü - 8.11.2020
Avusturya'da Müslümanlara yönelik kışkırtıcı eylem tepkilere neden oldu
Pröbsting, "Bu büyük bir skandal ve düşünce özgürlüğüne yönelik büyük bir baskı.
Düşünce Özgürlüğü - 29.10.2020
Karadağ İslam Birliği Başkanı Fejzic'ten Charlie Hebdo'nun karikatürlerine kınama
Mesajda, "Düşünce özgürlüğü ile sanatsal ifade özgürlüğü, milletler arasında din ve ırk gözetmeksizin anlayış ve saygı kültürü geliştirmeyi amaçlamalıdır.
Düşünce Özgürlüğü - 27.10.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Geert Wilders hakkında suç duyurusu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti. Dilekçede, Geert Wilders'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği, şüpheli hakkında yürütülecek soruşturmada Türk adli makamlarının hukuken yetkili ve görevli oldukları belirtildi. Wilders'in açıklamalarının düşünce özgürlüğü ve eleştiri kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtilerek, "Suça konu yazıdaki ifadeler kullanılması zorunlu olmayan ve düşünce açıklaması şeklinde de kabul edilmeyecek olan ifadelerdir.
Düşünce Özgürlüğü - 27.10.2020
Son dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Geert Wilders hakkında suç duyurusu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti. Dilekçede, Geert Wilders'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği, şüpheli hakkında yürütülecek soruşturmada Türk adli makamlarının hukuken yetkili ve görevli oldukları belirtildi. Wilders'in açıklamalarının düşünce özgürlüğü ve eleştiri kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtilerek, "Suça konu yazıdaki ifadeler kullanılması zorunlu olmayan ve düşünce açıklaması şeklinde de kabul edilmeyecek olan ifadelerdir.
Düşünce Özgürlüğü - 26.10.2020
Son dakika haberleri... Sakarya'daki sivil toplum kuruluşları Fransa ile ticaretin durdurulması çağrısı yaptı
Fransız İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in, ülkedeki marketlerde "helal gıda" ürünlerine özel reyonların bulunmasından rahatsız olduğu yönündeki açıklamaları hatırlatılarak, "Fransa'daki bu girişimlere kayıtsız kalamayacağımız aşikardır, çünkü bu girişimler, Fransa'da herhangi birisi tarafından değil, bizzat ülkenin en üst yöneticileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Macron'un, inancımıza yaptığı sözlü ve fiili hareketleri, 'ifade ve düşünce özgürlüğü' kapsamında değerlendirmek mümkün değildir.
Düşünce Özgürlüğü - 25.10.2020
Fas'ta Fransız ürünlerini boykot kampanyası devam ediyor
İslam Düşünce Tarihi Profesörü Muhammed Cebrun Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, "Fransa'da yaşananlar, oradaki dini bir azınlığa dönük ahlaki bir zulümdür. Bunun düşünce özgürlüğü ve laiklik sloganlarıyla üstünün örtülmesi ve kabul edilmesi mümkün değildir.
Düşünce Özgürlüğü - 24.10.2020
Son dakika haberi... Fransız felsefe öğretmeninden ülkesindeki İslamofobiye tepki
Felsefe öğretmeni Alexis Dayon, Fransız Mediapart internet sitesinde yayımlanan blog yazısında, Paty gibi lisede düşünce özgürlüğü derslerine girdiğini belirtti.
Düşünce Özgürlüğü - 22.10.2020
AP'nin "Sakharov Ödülü", Belarus muhalefetinin oldu
Avrupa Parlamentosu'nun (AP) her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği "Sakharov Ödülü"ne bu yıl "Beraluslu muhalifler" layık görüldü.
Düşünce Özgürlüğü - 16.10.2020
Son dakika haberi | CHP'li Tanal: "Enis Berberoğlu milletvekilliğini yeniden kazanmalı"
Tanal, düşünce özgürlüğünün anayasal güvencede olduğunu ifade ederek "Toplumda farklı düşüncelerin olması toplumu geliştirir.
Düşünce Özgürlüğü - 7.10.2020
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Türkiye'de fikir ve düşünce özgürlüğü ile medya üzerinde baskıların arttığını söyleyen Karamollaoğlu, son dönemde yaşanan bazı olayların endişe verici olduğunu belirtti.
Düşünce Özgürlüğü - 6.10.2020
Son dakika haberi! Ankara Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni
Ünüvar, Ankara Üniversitesi'ni "bilim çınarı" olarak nitelendirerek, "Ankara Üniversitesi'ne niye 'bilim çınarı' diyoruz? Çünkü, tıpkı bir çınar ağacı gibi sağlam köklerini tarihimizden, gücünü Cumhuriyetimizden almıştır. Yüzlerce dalı ve yapraklarıyla, fakülteleriyle 300 bini aşkın iyi ve güzel insanı yetiştirip memleketimizin beşeri sermayesine sarsılmaz bir kalite katmıştır. Tıpkı bir çınar gibi kirli havayı hep yok etmiş, hiçbir terör örgütüne, hiçbir darbeye, bu ülkeye boyunduruk vurmaya çalışanlara asla geçit vermemiştir. Düşünce özgürlüğünden, insan haklarından ve demokrasiden asla taviz vermemiştir.
Düşünce Özgürlüğü - 2.10.2020
Kaşıkçı cinayetinin 2. yılında Suudi Arabistan'ın insan hakları karnesi pek parlak gözükmüyor
Orta Doğu'nun en etkin gazetecilerinden Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinin 2'nci yılında, Suudi Arabistan'ın düşünce özgürlüğü konsundaki tavrı ve insan hakları karnesi pek...
Düşünce Özgürlüğü - 24.9.2020
Son dakika! İçişleri Bakanı Soylu, canlı yayında soruları yanıtladı (2)
"Bizim dilimiz düşünceyi saklamaz" Ancak, karşı karşıya kaldığı meseleyi kendi üslubuyla ifade etmeye çalıştığına dikkati çeken Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hepimiz ülke için çalıyoruz. Bizim dilimiz düşünceyi saklamaz, belki problemimiz bu olabilir. Ne varsa onu ifade etmeye çalışırız. AYM ne zaman kuruldu? AYM'nin ilk kurucuları Menderes'i asanlardır. Biz bu sistemi tartışmazsak yaptığımız işlerin hiçbir ehemmiyeti kalmaz. Türkiye kaç yıl başörtüsünü tartıştı? AYM burada ne yaptı? Kendi görevi olmayan bir meseleyi iptal eti. Refah Partisi'ni kim kapattı, ne yaptı Refah Partisi bu ülkeye? Nerede bu özgürlük? 367 garabetini de AYM sağladı. 17-25 Aralık nasıl geldi bu ülkeye? Bunu biri söylesin. Bütün bunlardan sonra derdiniz nedir, bugün ne oluyor da tekrar bir bisiklet tartışması başlattınız? Bir AYM üyesinin bisikletini gösterip, anayasanın 137. maddesini ortaya koyup, 'hukuka kimse müdahale edemez' gibi sadece PR üzerinden tweet atması son derece sakil bir davranıştır. Eğer bu davalar görülürken İçişleri Bakanı olarak, 'Benle alakası var, buna şöyle bakın' dersem bu tweeti atarsın ve 'yargıya kimse müdahale edemez' dersin. Ancak ben böyle bir şey yapmamışım ki. Tam tersi bitmiş, benim sonradan haberim olunca bir reaksiyon ortaya koymuşum. Eleştirme hakkı her zaman var, ben eleştirmiyorum ki senin arkadaşların eleştiriyor. Öyle bir hava oluşturuluyor ki sanki biz buna müdahale etmişiz de bu da anayasanın 137. maddesine aykırı gelmiş de öyle bir istifham oluşturmaya çalışmışlar. Bu büyük bir haksızlıktır." Soylu, hendek olaylarında ortaya konulan bildiriyi hatırlatarak, "Orada onlarca, yüzlerce evlat şehit ve gazi oldu. Bu memleket kolay mı kurtarıldı? Bu insanlar niye şehit oluyorlar? Rezil bir bildiri bu. İlk derece mahkemeler bunlara, 'Siz suç işlediniz, terör örgütü ile eşdeş bir tavır ortaya koydunuz' diyor. AYM ise buna 'düşünce özgürlüğü' diyor.
Düşünce Özgürlüğü - 18.9.2020
Bakan Soylu, 19 Eylül Gaziler Günü etkinliğine katıldı Açıklaması
GATA'da hayat mücadelesi veren bir yarbayın, evlatlarını düşünmeden ülkenin birlik beraberliğine kasteden teröristlerin bulunduğu bir mağarayı bastığını anlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarbayımızın hanımı 'Bakanım benim kocam inançlıydı, biz niçin burada olduğumuzu biliyoruz, o da niçin burada olduğunu biliyor.' dedi. Sadece kendisini memleketine feda eden bir komutandan bahsetmiyorum, aynı vefanın içerisinde kahraman eşten de bahsediyorum. İsyan etmiyor, itiraz etmiyor, bu vatanın nasıl emanet edildiğinin bilinci ile beraber bakana nasihat ediyor. Biz böyle yüce ve asil milletiz." "20 günlük evladını görmemiş, kucağına alamamış astsubayımıza ne diyebiliriz? O çocuk nasıl büyüyecek? Onun bir büyüğü 1,5 yaşındaki nasıl büyüyecek?" diyen Soylu, şöyle devam etti: "Ankara'da oturup karar alanlara söylüyorum. Vicdanlarınızı Avrupa'nın süslü lafları arasına bırakmayın. Memlekette çukur-barikat olayları oldu. Birçok aile evladını orada bıraktı. Devletine küsmedi, oflamadı, puflamadı, 'Vatan sağ olsun.' dedi. Dün aklımdan geçti bu devletin şeref madalyası verdiklerine, bu ülkede kendilerini aydın zannedenler 'katil' dedi. ve benim Anayasa Mahkemem onlara siz düşünce özgürlüğü içerisinde 'Devlet katildir diyebilirsiniz.
Düşünce Özgürlüğü - 11.9.2020
Belaruslu kadınların Sakharov Ödülü'ne aday gösterilmesi gündemde
Avrupa Parlamentosunun (AP) düşünce özgürlüğünü savunan kişi veya kurumlara verdiği Sakharov Ödülü'ne bu yıl Belaruslu kadınların aday gösterileceği tahmin ediliyor.
Düşünce Özgürlüğü - 4.9.2020
Son Dakika: Batı'nın İslâm düşmanlığında yeni dalga
İslam'a ve Müslümanlara yönelik "fikir/ifade özgürlüğü" çifte standardı Her ne kadar Batı'da ifade özgürlüğünde herhangi bir kırmızı çizgi kabul etmeme, manevi değerleri hicvetmeye yönelik sınırları zorlama -ve hatta aşma- eğilimi ağır bassa da, karikatürlerin tekrar yayımlanmasının ardından Macron'un da ileri sürdüğü "fikir/düşünce özgürlüğü" gerekçesi, esasen son yıllarda İslam ve Müslümanlar söz konusu olduğunda ortaya çıkan kültürel ırkçı/ayırımcı tutumla, görece bir çifte standardın varlığını da gösteriyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Düşünce Özgürlüğü Haberleri | Düşünce Özgürlüğü Haber - Haberler - Düşünce Özgürlüğü haberleri, son dakika düşünce özgürlüğü haber ve gelişmeleri burada. AK Parti Bakırköy 7. Olağan İlçe Kongresi - Fatma Betül Sayan Kaya.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.12.2020 14:13:02. #1.14#
title