Haberi Paylaş

Rusya'nın işgal başlattığı Ukrayna, Türkiye'den yardım istedi: Boğazları Rus gemilerine kapatın

Devlet Başkanı Putin'in emriyle Rus ordusu sabah saatlerinde Ukrayna'nın Donbas bölgesine özel askeri harekat başlatırken, Kiev yönetiminin de karşılık vermesi sonrasında çıkan çatışmalarda 5 Rus uçağı düşürüldü, 8 Ukraynalı hayatını kaybetti. Yaşanan gelişmelerin ardından açıklamalarda bulunan Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye'den İstanbul ve Çanakkale boğazlarını Rus gemilerine kapatmasını ve Moskova'ya yaptırımlar dayatılmasını talep ettiklerini söyledi.

Dünya Haberleri

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Rusya'nın Donbas'a operasyon başlatması sonrasında Türkiye'den Boğazları Rus gemilerine kapatmasını talep ettiklerini açıkladı.

Bodnar, Türkiye'den İstanbul ve Çanakkale boğazlarını Rus gemilerine kapatmasını ve Moskova'ya yaptırımlar dayatılmasını talep ettiklerini söyledi. Ukraynalı elçi, "Hava sahasının, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kapatılmasını istiyoruz. İlgili talebimizi Türk tarafına ilettik. Aynı zamanda Rus tarafına yaptırımlar dayatılmasını istiyoruz" dedi.

Rusya'nın işgal başlattığı Ukrayna, Türkiye'den yardım istedi: Boğazları Rus gemilerine kapatınUkrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar.

Bodnar dün yaptığı açıklamada da, hukuki tanımıyla savaş başlaması halinde Türkiye'den Boğazları Rus gemilerine kapatmasını talep edeceklerini söylemişti. Bodnar, "Şuna inanıyoruz ki, geniş bir askeri istila veya Ukrayna'ya karşı askeri faaliyetlerin başladığı durumda - savaş de facto olmaktan çıkıp de jure* haline geldiğinde- Türkiye hükümetinden saldırgan devlete karşı Karadeniz boğazlarını kapatma ihtimalini değerlendirmesini talep edeceğiz" demişti.

Türkiye, 1936 tarihli Montrö Boğazlar Sözleşmesi uyarınca İstanbul ve Çanakkale boğazları üzerinde kontrol ve savaş gemilerinin geçişini düzenleme hakkına sahip.

Türkiye Ukrayna İşgal Savaş Rusya Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (22)

Yüsra Karakoca:

Yazık yine arada olan çoluk çocuğa sivil halka oluyor orada Allah masumları korusun ??

Ozzy Bjk:

Öyle bişey mümkün değil. Uluslararası boğaz anlaşması var. 2023 den sonra belki.

Murat Ulak:

Sen neyin peşindesin Ukrayna boğazı netcen adam gibi söyle Rusya Ukrayna kardeş ülke bizim bildiğimiz. Senin başındaki adamı ABD ye gönder sorun biter.

Tüm 22 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title