Haberler

"Ruanda'dan Türkiye'ye göçmen geliyor" haberlerine İletişim Başkanlığı'ndan yalanlama

Güncelleme:

Türkiye ile Ruanda arasında imzalanan turizm anlaşması sonrasında sosyal medyada, Ruanda'dan Türkiye'ye göçmen gönderileceği iddiası ortaya atıldı. Ancak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bu iddiaları yalanladı ve bahsi geçen fotoğrafların 2018 yılında Afganistan uyruklu kaçak göçmenin ülkelerine gönderilmesi sırasında çekildiğini açıkladı.

Türkiye ile Doğu Afrika ülkesi Ruanda arasında imzalanan turizm anlaşmasının onaylanıp, Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından sosyal medyada, Ruanda'dan Türkiye'ye göçmen gönderileceği iddiası ortaya atıldı. Bu iddialara dayanak olarak ise Ruanda'dan ile Türkiye'ye geldiği iddia edilen uçağın içindeki görüntüler gösterildi.

BİR UÇAK DOLUSU ERKEĞİN FOTOĞRAFI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), bazı sosyal medya hesaplarından "Ruanda'dan turizm işbirliği için gelenlerin hepsi genç ve erkek" iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Yapılan açıklamada, bahse konu görüntülerin Türkiye ile Ruanda arasında yapılan turizm işbirliğiyle herhangi bir ilgisi bulunmadığı ifade edildi.

"FOTOĞRAF 20108 YILINDA KAÇAK GÖÇMENLERİN GÖNDERİLMESİNE AİT"

DMM tarafından yapılan açıklamada, "İddia edilenin aksine ilgili fotoğrafın, 2018 yılında Afganistan uyruklu 6 bin 846 kaçak göçmenin ülkelerine gönderilmesi sırasında çekildiği tespit edilmiştir. Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan bir fotoğrafla ilgili, 'Ruanda'dan turizm işbirliği için gelenlerin hepsi genç ve erkek' iddiası doğru değildir. Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik dijital mecralarda üretilen dezenformasyon kampanyalarına itibar etmeyiniz." ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE- RUANDA ANLAŞMASI NEDİR?

Türkiye ile Ruanda arasında 5 yıl önce imzalanan turizm işbirliği anlaşması, 29 Mayıs 2024 günü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Anlaşmanın amacı ise "Taraflar eşitlik ve karşılıklı menfaat ilkelerine bağlı kalarak kendi yetki sınırları içerisinde turizm alanında işbirliğini artıracak, geliştirecek ve teşvik edeceklerdir." Anlaşmanın amacı ise "Taraflar eşitlik ve karşılıklı menfaat ilkelerine bağlı kalarak kendi yetki sınırları içerisinde turizm alanında işbirliğini artıracak, geliştirecek ve teşvik edeceklerdir." ifadeleriyle özetleniyor.

Anlaşmadaki bazı maddeler ise "Turizm sektöründeki yatırım ve girişimlerin teşviki amaçlı faaliyetler geliştirilecek. Taraflar ülkelerindeki potansiyel yatırımcıları her iki ülkedeki turizm yatırım olanakları konusunda bilgilendirecek. Turizm pazarlaması konusunda işbirliği yapılacak. Turizmle ilgili değişim programları desteklenecek. Turizm alanında bilgi ve veri paylaşımı yapılacak. Hükümlerin uygulanması için bir turizm karma komisyonu kurulacak." şeklinde sıralanıyor.

Haberler.com / Eymen Dursun - Dünya

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Dezenformasyon Sosyal Medya Afganistan Türkiye Göçmen Sosyal Medya Turizm Politika Dünya Haberler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Bakmadan Geçme

İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor? Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? Bilgisayar Programcılığı taban puanları açıklandı mı? 2024 Bilgisayar Programcılığı taban puanları! Bisiklet parkurundaki gençlere saldırı! Olay ne, nerede oldu?
Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

500

Yorumlar (52)

yavuz:

Haber gerçeği yansıtmıyormuş, zaten ülkemiz mülteciden geçilmiyor. Müdürü katleden mi, öğretmeni zincirle döven mi ne arasan var.

423
44
yanıtYanıtla
Aziz Dağ:

Dünyanın Hangi ülkesin de Türk yok Bu Dünyayı ALLAH Kulları için yaratmış ve Biz bu Dünyada misafiriz Dolayısıyla misafir olduğumuz yerde Hiç bir şeyi sorgulama hakkımız yok Ayrıca Bakanlıktan da açıklama gelmesine rağmen hala da inanmıyorsunuz

yanıt83
yanıt358
mhmt Asln:

Azi Dağ. O işler öyle olmuyor.ozaman açalım sınır kapılarını ipini sallayan gelsin.mazlum insanlara üzülmek demek ülkenin yol geçen hanına dönmesi demek değil.

yanıt218
yanıt14
aristoteles:

Kardeşim ülkede mültecimi var göcmenmi var afganı afrrikalısı suriyelisi pakistan endonezya afrikalılar bir tane tyok yalan haber bu

yanıt32
yanıt58
aristoteles:

Dünyada toplam Türkiyeden giden Türk sayisi 6 milyon hadi bir milyonda ben ekledim 7 milyon sadece afnanı var burada 5-6 milyon suriyelisi var 125 milyom afrikalısı var 6 milyon Türkler var diyerek ülkendeki 25 öilyon milyon adamı görmezden gelemezsin

yanıt76
yanıt13
Vatandaşın biri:

Bu tarz haberleri hep yalanladılar ama ortalık mülteciden geçilmiyor? Ne iş?

280
33
yanıtYanıtla
Türkkızı:

sen git çalış geklmesinler nerede mülteci ruslar ve ukraynalıları vee ingilizleri neden anmıyorsunuz toprak satın almış köylere yerleşmişler

yanıt50
yanıt113
ZAZA Burak:

Türk kızı gelen erkeklerden memnunsun galiba bütün yorumlarında mültecileri savunuyorsun

yanıt93
yanıt24
Aykut Kalanoğlu:

Türk kızı onların sayısı daha az o yüzden göze batmıyorlar aslında onlarında adı geçmesi gerekiyor çok haklısın ülkemizdeki enflasyonun pahalılığın tek nedeni fakiri zengini ülkemize gelmiş olan bütün mültecilerdir öyle olmasa kiralar ev fiyatları bu kadar çok astronomik olmazdı !

yanıt3
yanıt0
Mustafa AKSAN:

Şu güzel memleketimi bi rahat bırakın artık yeter ya.

159
14
yanıtYanıtla
Tüm 52 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title