Ghani "Müslüman olduğum için görevden alındım" dedi, İngiltere Başbakanı Johnson iddiayla ilgili soruşturma talimatı verdi - Haberler
Haberi Paylaş
BBC

Ghani "Müslüman olduğum için görevden alındım" dedi, İngiltere Başbakanı Johnson iddiayla ilgili soruşturma talimatı verdi

BBC - Dünya
 - Güncelleme:

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 2020'de Ulaştırma Bakan Yardımcılığı görevinden alınmasına gerekçe olarak "Müslüman olmasının" gösterildiğini söyleyen Muhafazakar Parti milletvekili Nusrat Ghani'nin iddialarıyla ilgili olarak soruşturma başlatılması talimatını verdi. Muhafazakar Parti'nin disiplinden sorumlu yetkilisi Mark Spencer iddiaların doğru olmadığını savunurken, Sağlık Bakanı Sajid Javid ise Ghani'nin mutlaka dinlenilmesi gerektiğini söyledi.

İktidar partisi milletvekili Ghani, Sunday Times gazetesine yaptığı açıklamada o dönem partinin disiplinden sorumlu yetkilisine neden görevden alındığını sorduğunu ve 'Müslümanlığının bazı meslektaşlarını rahatsız ettiği' yanıtını aldığını söylemişti.

Başbakanlığın soruşturma kararıyla ilgili açıklamasında, Johnson'ın bu iddiaları "çok ciddiye aldığı" belirtildi. O dönemde de Muhafazakar Parti'nin disiplinden sorumlu yetkilisi olan Mark Spencer ise Ghani'nin iddialarının doğru olmadığını savundu.

Spencer, o dönem Johnson'ın Ghani'ye resmi şikayette bulunmasını tavsiye ettiğini ancak eski bakan yardımcısının bunu yapmadığını söyledi. Ghani ise parti içinde dışlanacağı ve kariyerinin zarar göreceği endişesiyle sessiz kaldığını belirtti.

Eski Dışışleri Bakan Yardımcılarından Barones Sayeeda Warsi, Ghani'nin deneyiminin hükümet içinde 'herkesin bildiği bir sır olduğunu' söyledi. BBC'ye konuşan Warsi, Johnson'ın soruşturma kararının bir "başlangıç" olduğunu ancak soruşturmanın derinleştirilmesi gerektiğini belirtti. Sayeeda Warsi, Muhafazakar Parti içinde 'İslamofobik ırkçılığın, diğer ırkçılık türleri kadar ciddi görülmediğini ve konu medyaya yansımadığı sürece harekete geçilmediğini' savundu.

Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi ise Twitter'daki paylaşımında partisinde "İslamofobiye veya herhangi bir ırkçılığa yer olmadığını" yazdı. Zahawi iddiaların "düzgün bir şekilde soruşturulması ve ırkçılığın ortadan kaldırılması" gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Sajid Javid de konunun "düzgün bir soruşturmaya" ihtiyaç duyduğunu belirterek, Ghani'yi "resmi bir şikayette bulunmasında" destekleyeceğini ve Ghani'nin "dinlenmesi gerektiğini" ifade etti.

Nusrat Ghani, 2018 yılında Theresa May hükümetinde Ulaştırma Bakanlığı'nda görevine atanmış ve Avam Kamarası'nda konuşan ilk Müslüman kadın bakan yardımcısı olmuştu. Ghani, Şubat 2020'de ise Johnson tarafından görevinden alınmıştı.

BBC

Boris Johnson, Milletvekili, Muhafazakar, Müslüman, Dünya, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

bekir yapici:

ben pek dinle alakali olarak görevden alindigina ihtimal vermiyorum cünki avam kamarasinda ve partilerde bir cok irktan ve dinden insanlar var mesela almanyada hristiyan domakrat partisinin icinde bile Türk asilli ve müslüman olanlar var avrupada yabanci ve islam karsitligi var ve avrupa ülkelerindede milliyetcilik artiyor ama cogunluk esitlikten yanadir radikal dinciligi fasizimi irkciligi halkin cogunlugu kabul etmez.

Mikail arman:

Bekir Yapıcı, ya iyi niyetli düşündüğün için, yaka bilmeden kafadan salladığın için böyle yorum yazıyorsun. Ben de yıllardır avrupada yaşıyorum.Fakat avrupa artık eski demokratik avrupa değildir.Avrupada Müslümanlar ve göçmen işçiler, en demokrat siyasi partiler tarafindan bile önemli siyasi malzeme olarak kullanılmaktadır. Topluma tamamen uyum sağlayıp entegre olan yabancılar dahi ciddi anlamda ayırımcılığa maruz kalmaktalar.Çoğu zaman bu tavırlarını hiç gizlemedende ifade ediyorlar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title