Haberi Paylaş

Yunanistan Başbakanı Miçotakis aklınca Türkiye'ye meydan okudu: Savaş olasılığından endişe etmiyorum

Dünya Haberleri

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, yine haddini aşan sözler söyleyerek aklınca Türkiye'ye meydan okudu. Miçotakis, "Türkiye ile savaş olasılığından endişe etmiyorum. Ama tüm bu savaş çığırtkanlığının Türk kamuoyunu zehirlemesinden endişe ediyorum" dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Japonya ziyareti sırasında medya kuruluşu Nikkei Asia'ya bir mülakat verdi. Miçotakis, Yunanistan- Türkiye ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Miçotakis, Türkiye'nin Ukrayna politikasına ilişkin "Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılmadı. Rusya ile özel ekonomik ilişkilerden büyük faydalar sağladı ve savaşta tarafsız kaldı. Türkiye'nin tutumu NATO'nun pek çok üyesinde hayal kırıklığı ve huzursuzluk yarattı. NATO üyesiyseniz tarafsız kalamazsınız" dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliklere değinen Miçotakis, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ile bir savaş olasılığından endişe etmiyorum. Ancak endişe ettiğim şey, Türk dış politikasının son birkaç yıldır daha revizyonist ve daha saldırgan bir hale gelmesi. Bu durumun, Ukrayna'daki uluslararası hukuk ihlaliyle uğraştığımız bir döneme denk gelmesinin uygunsuz olduğunu düşünüyorum."

Miçotakis, "Türkiye tarafında görüp duyduklarınızın pek çoğu seçim öncesi söylemi. Ama tüm bu savaş çığırtkanlığının Türk kamuoyunu zehirlemesinden endişe ediyorum" diye konuştu.

Miçotakis, Yunanistan'ın Ukrayna'ya Leopard sevkiyatını reddetmesine ilişkin de konuştu. Miçotakis "Ukrayna'ya zırhlı araçlar gibi önemli askeri destek sağlıyoruz ama Leopard 2'leri vermeyeceğiz. Çok basit bir nedenden dolayı. Çünkü onlar bizim kendi savunma stratejimiz için son derece gerekli. Şimdiye kadar hep söyledik: Ukrayna'ya destek olmak istiyoruz ama kendi savunmamız pahasına değil" diye konuştu.

Yunanistan, 350 adet Leopard 2 ve 500 adet Leopard 1 ile Avrupa'da en fazla Leopard tankına sahip ülke konumunda. Atina daha önce, elindeki Rus yapımı S-300 füze savunma sistemlerini Ukrayna'ya göndermesine yönelik taleplere de ret yanıtı vermişti.

20 Ocak'ta Esenyurt Eğitim Kampüsü Temel Atma Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e seslenmişti vermişti. Erdoğan, "Bak Miçotakis yine sağda solda konuşuyorsun. Şunu iyi bil. Eğer yanlış yapmaya kalkarsan çılgın Türkler yürür bunu bilesin. Ama akıllı durursan seninle işimiz yok." demişti.

Yunanistan Türkiye Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Deniz Tutar:

yıllarca süren bu meydan okumalara bir son verme zamanı geldi. savaşalım ve bu konuyu bir daha açılmamak üzere kapatalım. sizin haddinizi bildirme zamanı geldide geçiyor bile. kim güçlüyse sınırlar bir daha ona göre çizilsin! yunanistanda TÜRKİYE vatandaşı olmaktan mutluluk duyacak milyonlar var.

Cevap Yaz89Yayından Kaldır
SULTAN ASLAN:

Siz Türkiye'yi taraf tutarak ateşin içine atmak istediniz Rusya-Ukrayna savaşında, ancak Reis ülke çıkarlarını düşünerek ve tarafsız kalarak bu oyununuzu bozdu yine... Siz Yunan halkının zehirlenmesinden korkun, biz böyle çok iyiyiz :)) 2.ZELENSKY VAKASISIN Mitsotakis.

Cevap Yaz39Yayından Kaldır
haksız mıyım:

ben de bizim medyanın savaş çığırtganlığından endişe ediyorum. bu adamın birini bin ediyolar. savaş olasılığından endişe etmiyorum demek, ihtimali az demek. savaş, size saldırılmadıkça gereksizdir, vahşettir. milleti gaza getirmeyin artık

Cevap Yaz36Yayından Kaldır
Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title