Haberler

İtalya'da seçimleri kazanan Meloni'nin sosyal medya hesabındaki Arapça harf detayı! Altında İslam karşıtlığı var

Güncelleme:

İtalya'da dün yapılan genel seçimleri Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı ittifak kazandı. İslam karşıtı düşünceleriyle ön plana çıkan Meloni'nin sosyal medya hesabındaki Arapça "nun" harfi ise merak konusu oldu. Meloni'nin; DEAŞ hakimiyetindeki yerlerde Hıristiyanların evlerinin, dükkanlarının kapısına çizilen bu harfi, İslam'a tepki olarak yazdığı belirtiliyor.

İtalyanlar dünkü seçimde, 19. yasama döneminde parlamentonun üst kanadı Senato (200 sandalye) ve alt kanat Temsilciler Meclisinde (400 sandalye) kendilerini temsil edecek parlamenterler için oy kullandı. 50,8 milyon seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğu seçime katılım yüzde 63,9 oldu. Bu, " İtalya'daki genel seçimler tarihindeki en düşük katılım oranı" olarak kayıtlara geçti. İçişleri Bakanlığının paylaştığı sonuçlara göre, Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı FdI, yüzde 26,2'ik oyla seçimlerden birinci parti çıktı. Ülkede en çok oyu alan ikinci parti yüzde 19,2 ile Enrico Letta liderliğindeki merkez solun çatı partisi Demokratik Parti oldu. Seçimde en yüksek üçüncü oyu da eski Başbakan Giuseppe Conte liderliğindeki 5 Yıldız Hareketi (M5S) yüzde 15,3 ile aldı. M5S için seçim öncesi yapılan anketlerde daha düşük oy alacağı tahminleri yapılıyordu.

BERLUSCONI'NİN PARTİSİ 5. SIRADA

Seçimden önceki anketlerin aksine sağ ittifaktan Lig Partisinin oy oranı yüzde 8,9 oldu. Matteo Salvini liderliğindeki Lig, beklentilerin altında kaldı. Eski başbakanlardan Silvio Berlusconi'nin lideri olduğu sağ ittifaktan Forza Italia (FI) da yüzde 8'lik oyla beşinci sırada yer aldı. "Üçüncü Kutup" olarak merkezde konumlayan Carlo Calenda liderliğindeki Eylem Partisi (Az) ile seçime birlikte girdiği ortağı Italia Viva (Iv) yüzde 7,7 oy aldı. "Üçüncü kutup" kısa zamanda yürüttükleri seçim kampanyası neticesinde beklentilerin üstünde oy almalarıyla dikkati çekti.

İttifak bazında ise FdI, Lig, FI ve bazı küçük partilerin oluşturduğu sağ ittifakın oy oranı yüzde 44,3 oldu.PD'nin çatı partisi olduğu merkez sol ittifak, yüzde 26,1 oyla sağ ittifakın gerisinde kaldı. Bu sonuçlar doğrultusunda sağ ittifak, hem Senatoda hem de Temsilciler Meclisinde hükümet kuracak salt çoğunluğa ulaşacak sandalye elde etti. Sağ ittifakın bir bütün halinde Senatoda 114 ile 126 arasında, Temsilciler Meclisinde de 232 ile 252 arasında sandalye sayısına ulaşacağı basında belirtiliyor.

İtalya'da seçimleri kazanan Meloni'nin sosyal medya hesabındaki Arapça harf detayı! Altında İslam karşıtlığı var

İLK KADIN BAŞBAKAN OLACAK

Seçimlerden sağ ittifakın zaferle çıkması ve ittifakın daha önce kendi içinde en çok oy alanın başbakanı belirlemesi konusunda anlaşması sebebiyle gözler Meloni'ye çevrildi. Meloni'nin sağ ittifakın başbakan adayı olarak kendisini açıklaması bekleniyor. FdI liderinin, cumhurbaşkanından hükümeti kurma görevini alması sonrasında başbakan olmasıyla "İtalya tarihinde ilk kez bir kadın" bu göreve gelmiş olacak. Ayrıca Meloni'nin başbakanlık koltuğuna oturması halinde faşist lider Benito Mussolini'nin ardından "ülkede ilk kez aşırı sağcı bir politikacı" başbakanlık görevini üstlenecek. Giorgia Meloni, başbakan olursa ayrıca "ülkede 2008'den bu yana seçimle bu göreve gelen ilk lider" olacak. İtalya'da son 10 yıldır göreve gelen 6 başbakan da seçimlerde başbakanlık için yarışıp seçilmiş değil aksine cumhurbaşkanları tarafından atanan isimler olmuştu.

SOSYAL MEDYA HESABINDAKİ ARAPÇA HARF DETAYI

Öte yandan İslam karşıtı düşünceleri ile tanınan ve Türkiye'nin politikalarına karşı olduğu bilinen Meloni'nin sosyal medya hesabında isminin yanında bulunan Arapça "Nun" harfi dikkat çekti.

Yunus Emre Erdölen'in haberine göre Meloni; DEAŞ hakimiyetindeki yerlerde Hıristiyanların evlerinin, dükkanlarının kapısına çizilen bu harfi, radikal İslam'a tepki ve Ortadoğu'daki Hıristiyanlara destek için yazdı. Fakat bu tutumu, İslam karşıtı düşüncelerinden ileri geliyor. Yeni lider ülkedeki cami açılışlarını protesto ediyor, Müslümanların sayısının artmasından endişe ediyor, İslam dininin şiddete sebep olduğunu dile getiriyor, tabiri caizse bütün Müslümanları o çerçevede değerlendiriyor.

İtalya'da seçimleri kazanan Meloni'nin sosyal medya hesabındaki Arapça harf detayı!

Gözde Nur Bayar
Haberler.com - Dünya

İtalya Haberler

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

Bakmadan Geçme

KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi!
Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

500

Yorumlar (3)

seyfullah aydın:

batı toplumu islamı yanlış şekilde algılıyor bu onların suçu değil müslüman toplumunun bunda sorumluluğu var islama aykırı tutarsız davranışlarını islama aitmiş gibi gösterip batı medeniyetinin islama mesafeli olmasına sebep oluyorlar gerçek islam onlara en doğru şekilde anatılmalı

57
15
yanıtYanıtla
Murat Vural:

Arapça nün harfi uzaktan bakıldığında Türk bayrağındaki ay yıldıza benziyor .

0
7
yanıtYanıtla
UZUNMUSTAFA:

Bati toplumu cogunlugu islama karsi degil boyle andavalllari birileri getirip oraya koyuyor

4
3
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title