İki ülke son dakika olarak duyurdu! Kim Jong-un güne balistik füze denemesiyle başladı - Haberler
Haberi Paylaş

İki ülke son dakika olarak duyurdu! Kim Jong-un güne balistik füze denemesiyle başladı

AA - Dünya
 - Güncelleme:

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin bu sabah itibarıyla balistik bir füze denemesi yaptığını bildirdi. Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo, balistik füzenin ulusal münhasır ekonomik bölge dışına düştüğünün tahmin edildiğini açıklarken, Başbakan Fumio ise bölgedeki deniz ve hava taşıtlarının güvenliğinin teyit edilmesi ve olası hasar tespit çalışmalarına yönelik yetkililere talimat verdiğini aktardı.

Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo, "Balistik füze olduğu görünen unsurun Kuzey Kore'nin iç bölgesinden doğu yönüne doğru fırlatıldığını" belirtti.

Bakan Nobuo, Kuzey Kore'nin balistik füzesinin ulusal münhasır ekonomik bölge dışına düştüğünün tahmin edildiğini açıkladı.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio da Kuzey Kore'nin geçen yıldan beri sürdürdüğü denemeleri "oldukça talihsiz bulduklarını" söyledi. Kişida, bölgedeki deniz ve hava taşıtlarının güvenliğinin teyit edilmesi ve olası hasar tespit çalışmalarına yönelik yetkililere talimat verdiğini aktardı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı füze denemesinin yerel saatle 08.10 sularında gerçekleştiğini ve bölgesel durumun ABD ile iş birliği halinde izlendiğini bildirdi. En son denemesini Ekim 2021'de yapan Kuzey Kore, bu füzenin denizaltıdan fırlatılan yeni tip balistik bir füze olduğunu iddia etmişti.

AA / Dünya

Balistik Füze Kim Jong-un Kuzey Kore Güney Kore Japonya Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title