Dünya Sağlık Örgütü: Obezite Avrupa'da yeni bir salgına dönüştü, ilk sırada Türkiye var - Haberler
Haberi Paylaş

Dünya Sağlık Örgütü: Obezite Avrupa'da yeni bir salgına dönüştü, ilk sırada Türkiye var

Haberler.com - Dünya
 - Güncelleme:

Dünya üzerinde 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs artık yavaş yavaş etkisini yitirirken, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni bir salgın olarak nitelendirilen obezite ise özellikle Avrupa'da tedirgin edici boyutlara ulaştı. Yayınlanan raporda obez veya fazla kilolu olan yetişkin sayısı göz önüne alındığında listenin ilk sırasındaki ülkenin Türkiye olduğuna vurgu yapılırken, ülkemizdeki yetişkin nüfusun yüzde 66,8'inin fazla kilolu olduğu ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü ( Dsö ), obezitenin 53 ülkenin dahil olduğu Avrupa bölgesinde "salgın boyutuna" ulaştığını açıkladı.

Dsö'nün yayınladığı raporda, obezitenin bölgede son 50 yılda yüzde 138 arttığı ve Avrupa'da yılda 1,2 milyon ölüme yol açtığı bildirildi. Avrupa'nın Amerika'dan sonra obezitenin en yaygın olduğu bölge olduğu belirtilen raporda, Avrupa'daki yetişkinlerin yüzde 59'u ve okul çağındaki çocukların üçte birinin fazla kilolu veya obez olduğu vurgulandı. Obezitenin yılda en az 200 kanser vakası dışında kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açtığı hatırlatıldı.

Rapora göre, obez veya fazla kilolu olan yetişkin sayısı göz önüne alındığında ilk sırada Türkiye bulunuyor. Rapordaki verilere göre Türkiye'de yetişkin nüfusun yüzde 66,8'i fazla kilolu, obez olarak nitelendirilenlerin oranı ise yüzde 32,1.

Dünya Sağlık Örgütü: Obezite Avrupa'da yeni bir salgına dönüştü, ilk sırada Türkiye var

Türkiye'nin ardından, yetişkinlerde fazla kiloluların oranının en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Malta, İsrail ve İngiltere oldu. Sözcü'nün haberine göre fazla kilo sorununun en az görüldüğü ülkeler ise yüzde 45 ile Tacikistan, yüzde 48 ile Özbekistan ve Kırgızistan.

Raporda, obezitenin yaygınlaşmasında Covid-19 pandemisinin de önemli rolü olduğuna dikkat çekildi. Uzmanlar pandeminin yol açtığı hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının kilo artışını hızlandırdığını, Avrupa'da giderek dijitalleşen yaşam tarzının da sorunu daha da ciddi hale getirdiğini vurguluyor.

Dsö'nün Avrupa Direktörü Hans Kluge, obezitenin Avrupa'da artık salgın boyutuna ulaştığını ve durumun giderek daha vahim hale geldiğini belirtti. Kluge, "sağlığa yatırım yaparak ve uygun çevre koşulları oluşturarak" bu durumu tersine çevirebileceklerini söyledi. DSÖ'nün önerdiği önlemler arasında vergilerin şekerli içeceklerde artırılması, sağlıklı gıdadaysa azaltılması, çocuklara sağlıksız gıda satışının sınırlanması yer alıyor.

Haberler.com - Dünya

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Obezite DSÖ Sağlık Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

Fi A:

Bu haberde mi bir sorun var yoksa ben mi avrupada yaşamıyorum, avrupada o kadar obez falan yok gençler hatta yaşlılar bile çok fit herkew koşuyor spor yapıyor, Türkiye'nin obez olduğu kesinlikle doğru, belki bu kadar şişman bizden başka sadece amerikada vardır

Arif Zehir :

Var ki yiyor şişiyor. Yok ki yiyemiyor açlıktan zayıflıyor. Dünya sağlık örgütü iyi bir örgütte Afrika neden açlıktan ve hastalıktan ölüyor. O kadar sömürmelerine rağmen ?

ismail bey :

Toplumsal olarak üşengeç hale geldik. 1 kat için asansöre binmeyi, yürüyen merdiveni çok seviyoruz. hanımlar yemek yapmayı unuttu. erkekleri kandırıp dışarıda yemeye daha çok özenti başladı. Hazır yemekler ve fast food, abur cubur yeme alışkanlığı çoğaldı..

Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title