Dikkat, son 48 saat! Güneş fırtınası Dünya'yı vurabilir, işte beklenen etkiler - Haberler
Haberi Paylaş

Dikkat, son 48 saat! Güneş fırtınası Dünya'yı vurabilir, işte beklenen etkiler

Haberler.com - Dünya
 - Güncelleme:

NASA ve NOAA modellerini inceleyen bir uzman, Güneş fırtınasının perşembe günü Dünya'yı vuracağını öne sürdü. Fırtınanın elektrik kesintilerinin yanı sıra GPS ve radyo kesintilerine de neden olabileceği ifade ediliyor.

Nasa ve NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) modellerini inceleyen bir uzman, Güneş'te meydana gelecek bir fırtınanın 48 saat içinde direkt olarak Dünya'yı vuracağını ve GPS ile radyo kesintilerine neden olacağını iddia etti.

Nasa ve NOAA modelleri, Güneş'teki hızlı rüzgar akışının, perşembe günü gezegenimizin manyetik alanına etki etmeden önce önlem almaya yardımcı olacağını tahmin ediyor. Daily Express'e göre bu durum uydu sistemlerinde dalgalanmalara da neden olabilir.

Dev Güneş fırtınası 48 saat sonra Dünya'yı vuracak

Uzay hava fizikçisi Tamitha Skov, Twitter'dan uyarıda bulunarak fırtınanın yoğunlaşacağını beklediğini söyledi. Skov'a göre fırtına 14 Nisan'da Dünya'ya çarpacak.

Dev Güneş fırtınası 48 saat sonra Dünya'yı vuracak

Skov, "Gelen Güneş fırtınası, 14-15 Nisan'da Kuzey Işıkları'nı orta enlemlere getirebilir. G2 düzeyindeki koşullara ulaşma şansı, yüksek enlemlerde %80 ve orta enlemlerde %20'dir. Radyo kesintisi riski düşük olmaya devam ediyor ancak amatör radio operatörleri ve GPS kullanıcıları gece kesintiye uğrayabilir" ifadesini kullandı.

Öte yandan NASA, G2 sınıfı fırtınanın, Güneşin dış katmanındaki büyük bir plazma salınımı olan koronal kütle atımı (CME) vesilesiyle geleceğini açıkladı.

Haberler.com - Dünya

Güneş NASA Teknoloji Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Kürşat Barka:

Kısa ve öz covit özetini şöyle izah edeyim öncelik hedefler 1. dünya nüfusunda azalmaya gitme 2.ekonomik güç. 3. Aşı ile insan DNA'sın da denek dediğimiz etkenler çoğu anlamda başarıya ulaşmıştır buradan aşı olan herkese geçmiş olsun diyorum.....

Hek Tor:

Türkiye''deki 3 haneli enflasyona güneş bile öfkelenip patlamış sonunda... Yıkımı korkunç olmaz Allah''ın izniyle inşallah maşallah, amin...

Recep Aykun:

salgın masalınız çok güzel tuttu. başka masallara devam. emin olabilirsiniz uydurduğunuz masala çoğunluk inanıyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title