Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusuna Çin'den tepki: İkili ilişkilere yeni faktörler ekleyecek - Haberler
Haberi Paylaş

Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusuna Çin'den tepki: İkili ilişkilere yeni faktörler ekleyecek

AA - Emre Aytekin - Dünya
 - Güncelleme:

Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusunun yankıları tüm dünyada sürerken Çin'den konuyla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Finlandiya ile Çin'in dost olduğunu iki ülke olduğunu belirterek "NATO'ya katılma başvurusu doğal olarak ikili ilişkilere yeni faktörler ekleyecek." dedi.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üye olmak için başvuru yapacaklarını açıklamaların ardından Türkiye ve Rusya'dan art arda tepkiler geldi. Konuya ilişkin sessiz kalamayan Çin yönetimi ise kararın yeni sorunlar yaratabileceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, yaptığı açıklamada, Finlandiya'nın başvurusuna ilişkin soruya verdiği yanıtta, Çin'in, Avrupa ülkelerinin "güvenliğin bölünmezliği" ilkesini gözeterek dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir bölgesel güvenlik mimarisini, diyalog ve müzakere yoluyla, karşılıklı meşru güvenlik kaygılarına saygı temelinde kurması gerektiğini vurguladı.

Finlandiya ile Çin'in dost iki ülke olduğunu belirten Cao, "NATO'ya katılma başvurusu doğal olarak ikili ilişkilere yeni faktörler ekleyecek." ifadesini kullandı. Cao, Avrupa'da kalıcı barış ve gerçek güvenliğin sağlanmasının ancak ortak, kapsamlı ve iş birliğine dayalı, sürdürülebilir bir güvenlik vizyonuna bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Çin sözcüleri, daha önce Rusya- Ukrayna Savaşı'na dair yaptıkları değerlendirmelerde, NATO'nun doğuya doğru genişlemesinin Rusya üzerinde yarattığı tehdidin Ukrayna krizinin en önemli sebebi olduğunu savunarak, "güvenliğin bölünmezliği" ilkesinin önemini vurgulamıştı.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasının ardından, geleneksel tarafsızlık politikası izleyen İskandinav ülkelerinden Finlandiya'da hükümet NATO'ya katılma başvurusu yapmış, İsveç hükümeti ise örgüte katılma kararı almıştı.

Komünist Parti'nin yayın organı, milliyetçi çizgideki Global Times gazetesinde yayımlanan imzasız görüş yazısında, Finlandiya ile İsveç'in ittifaka olası katılımına ilişkin, "NATO'nun kuzeye genişlemesi Avrupa'yı yeni bir barut fıçısına dönüştürme riski taşıyor." değerlendirmesine yer verilmişti.

AA / Emre Aytekin - Dünya

Çin Halk Cumhuriyeti Togo Cumhuriyeti Finlandiya Ukrayna Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Mete HAN:

Batı bir yana Çin, Rusya bir yana.Ayrılık daha da derinleşiyor.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title