Haberler

Bulgaristan ve Yunanistan'daki Türkler, 'Yedi Kızlar Camisi'ndeki Mevlitte Buluştu

BULGARİSTAN'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali kentindeki Yedi Kızlar Camisi'nde geleneksel Mayıs mevlidi düzenlendi.

BULGARİSTAN'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali kentindeki Yedi Kızlar Camisi'nde geleneksel Mayıs mevlidi düzenlendi. Bu yılki mevlidin ramazan ayının başlangıcına gelmesi nedeniyle Batı Trakya'dan gelenlerle binlerce Müslüman bir araya geldi.

Kırcaali'nin Nalbantlar köyünde bulunan Osmanlı döneminde 1428 yılında çivi kullanılmadan inşa edilen Yedi Kızlar Camisi, Yunanistan'ın Batı Trakya ve Bulgaristan'da yaşayan binlerce Müslüman'ı Mayıs mevlidinde buluşturdu. Bu yıl mevlidin Ramazan ayının başlangıcına denk gelmesi, katılanların sayısını daha arttırdı. Kur'an-ı Kerim ve duaların okunduğu mevlitte Bulgaristan'da Türklerin isimlerinin değiştirilmesi sırasında ölenler ile 15 Temmuz darbe girişimi ve terör olaylarında şehit olanlar için de dua edildi.

Kırcaali Bölge Müftü Vekili Nasuf Nasuf, Ramazan ayının Müslüman alemine hayırlı olmasını dileyerek, "Bugün Bulgaristan'ın dört bir yanından ve Batı Trakya'dan, Yunanistan'dan teşrif eden kardeşlerimiz var. Yedi Kızlarımızın çeyizlerini satıp da bu camiyi inşa etmeleri çok önemlidir. Bu kızlarımızı burada anmamak, onlara ihlas okumamak, Fatiha okumamak imkansız. İnşallah Yedi Kızlar Camisi'nde bu her yıl devam edecek, Mevlidin ramazan ayı başında olması çok iyi oldu, çok kalabalık oldu" dedi.

Yunanistan'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gümülcine kentinden ailesiyle birlikte mevlide katılan Muhammer Mehmet, "Yedi Kızlar Camisi'nin önemini bildiğimiz için ve buradaki sınır kapısı açıldıktan sonra soydaşlarımızla birlikte olmak maksadıyla, burada hep birlikte Ramazan ayını karşılıyoruz. Tüm Müslüman aleminin ramazan ayını kutluyorum" dedi.

Mevlide Kırcaali'den katılan Sabiha Mestan, 90 yaşındaki babasını getirdiğini ve din ile kimliğe sahip çıkmanın önemli olduğunu söyledi. Mestan, "Bu sene de mevlidin Ramazan ayının başlangıcında olması bizi ayrıca mutlu etti. Dinimize daha çok sahip çıkmamıza, bu kadar çok genci bir arada görmek, çocukları görmek, 4-5 nesil temsilcisini bir arada görmek ayrıca mutluluk veriyor" dedi.

- Kırcaalibulgaristan

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Kızlar Camisi Bulgaristan Yunanistan Kırcaali Dünya Haberler

İsrail ve Hamas, esir takası ve ateşkes müzakerelerine yeniden başlıyor

İsrail ve Hamas, esir takası ve ateşkes müzakerelerine yeniden başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Burdur'da diyalize giren hastalar rahatsızlandı: 18'inin durumu ağır

Burdur'da diyalize giren hastalar rahatsızlandı: 18'inin durumu ağır

Bakmadan Geçme

Kanser tedavisi gören Fatma Karanfil öldü mü? Fatma Karanfil kimdir, kaç yaşında, eşi kim? YKS deneme sınavı tarihleri: YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman olacak? MEB online deneme ne zaman? Son yılların en iyi bilgisayar oyunları hangileri? İşte dünyanın en iyi oyunları Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir? Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı? Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024?
Mahmud Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

Mahmud Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

title