Joe Biden: Türkiye'nin Suriye'deki askeri eylemleri zarar veriyor - Haberler
Haberi Paylaş

Joe Biden: Türkiye'nin Suriye'deki askeri eylemleri zarar veriyor

Haberler.com / Gözde Nur Bayar - Haberler | Dünya

Suriye hakkındaki Ulusal Acil Durum halini bir yıl daha uzatma kararı alan ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'yi hedef aldı. Biden, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü YPG'ye yönelik operasyonlarının DEAŞ'la mücadeleye zarar verdiğini savundu.

Abd Başkanı Joe Biden, Suriye hakkında alınan yeni bir kararı duyururken Türkiye'ye de ithamlarda bulundu. Sınırdaki terör örgütlerine sık sık askeri teçhizat desteklerinde bulunarak, alenen teröristleri besleyen ABD, Suriye hakkındaki Ulusal Acil Durum halini bir yıl daha uzattı.

OPERASYONLARI ELEŞTİRDİ

Biden, alınan kararla ilgili Kongre'ye gönderdiği bildirim mektubunda, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü YPG'ye yönelik operasyonlarının DEAŞ'la mücadeleye zarar verdiğini savundu. Beyaz Saray'ın kararla ilgili açıklamasında, eski Başkan Donald Trump'ın 14 Ekim 2019'da 13894 sayılı kararnameyle, hem Suriye'deki hem de Suriye'yle ilişkili durumların, ABD'nin ulusal güvenliği ve dış politikasına getirdiği alışılmadık ve olağanüstü tehditle baş etmek için "Uluslararası Acil Ekonomik Yetkiler Yasası" uyarınca ulusal acil durum ilan ettiği hatırlatıldı.

"TÜRKİYE'NİN OPERASYONLARI, ULUSAL GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDİYOR"

Biden, bu durumun 14 Ekim 2021'den sonra da devam etmesine karar verdiğini belirtti. Konuyla ilgili mektubunda, "Suriye'deki ve Suriye'yle ilişkili durumlar, özellikle de Türk hükümetinin, Suriye'nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, DEAŞ'ı yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor, sivilleri tehlikeye atıyor; bölgede barış, güvenlik ve istikrarı zedeleme tehdidi barındırıyor ve ABD'nin ulusal güvenliği ve dış politikasına karşı alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmayı sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

Kararın devam etmesi gerektiğini vurgulayan Biden, "Dolayısıyla, Suriye'deki ve Suriye'yle ilişkili durum hakkında 13894 sayılı kararnamede ilan edilen ulusal acil durumun devamının gerekli olduğuna kanaat getirdim" dedi.

Beyaz Saray açıklamasında da, acil durumun sürecinin bir yıl daha uzatıldığı ve kararın Resmi Gazete'de yayınlanacağı bilgisine yer verildi.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (7)
Orhan Erol:AMERIKA askerlerını incirlikte kım cıkaracak guc yok sımdılık japonya abd askerlerını kendı ulkesınde çıkarmaya çalısıyor ama çıkaracak guc yok japonya sıyaset adamı secımde vaat etmısdı 6 ayda abd askerlerını japonyada cıkaracagım secıldıgımde secıldı 6 ay sonra ıstıfa ettı bıldıgım gıbı degılmıs istıfa ettı Cevap Yaz 0 2 Yayından Kaldır
Metin Yalcin:Demek ki doğru yoldayız, aynen devam .. Cevap Yaz 6 25 Yayından Kaldır
Ali KARA :Eyy dünyanın jandarması ABD ! sen kalk kaç bin km öteden gel benim sınırımda benim devletimi de bölmeye çalışarak terör devleti kurmaya çalış, iki terör örgütü oluştur birine kaç birine tut de, devletinin bütünlüğünü korumaya çalışan bir ülkeye çıkarlarıma ters düşüyorsun de, hangi deaş'dan hahsediyon sen bidon! terörizmin babası sizler değilmisiniz, ama yemezler artık... Cevap Yaz 12 43 Yayından Kaldır
Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title