Dünya Gümrük Günü - Haberler
Haberi Paylaş

Dünya Gümrük Günü

Dünya Gümrük Günü

Gümrükler Genel Müdürü Yardımcısı Özoy: ''Gümrük idareleri ekonomik etkilerinin yanısıra toplum sağlığının korunması, ürün ve arz zinciri güvenliğinin sağlanması başta olmak üzere birçok faaliyetin etkin şekilde yürütülmesine de çalışmaktadır"

Gümrükler Genel Müdürü Yardımcısı Hasan Murat Özsoy, "Gümrük idareleri ekonomik etkilerinin yanısıra toplum sağlığının korunması, ürün ve arz zinciri güvenliğinin sağlanması başta olmak üzere birçok faaliyetin etkin şekilde yürütülmesine de çalışmaktadır " dedi.

Özsoy, Dünya Gümrük Günü nedeniyle Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürülüğü tarafından bir otelde düzenlenen etkinlikte, Dünya Gümrük Günü'nün uluslararası gümrük camiasının çatı organizasyonu Gümrük İşbirliği Konseyi'nin açılış oturumunun gerçekleştiği 26 Ocak 1953 tarihi anısına her yıl tüm dünyada kutlandığını belirtti.

Ülkelerin refah düzeylerinin artırılması ve uluslararası ticaretlerin yürütülmesinde gümrük idarelerinin her geçen gün önem arz ettiğini vurgulayan Özsoy, şunları kaydetti:

"Gümrük idareleri ekonomik etkilerinin yanısıra toplum sağlığının korunması, ürün ve arz zinciri güvenliğinin sağlanması başta olmak üzere birçok faaliyetin etkin şekilde yürütülmesine de çalışmaktadır. 2013-2017 stratejik planımızda gümrük ve ticaret politikalarının geliştirilmesinde tüm paydaşlarımızın katkı sunacağı katılımcı bir yapı oluşturma hedefine yer verilmiş, bütün faaliyetlerini katılımcı bir anlayış çerçevesinde ilgili aktörlerle birlikte gerçekleştirmek üzere eş güdüm ve işbirliği yapma perspektifi ortaya koyulmuştur."

Özsoy, her türlü yenilikçi yaklaşım ve uygulamaya açık bir anlayışla hizmet verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli de iletişim, teknoloji, taşımacılıktaki gelişmelerin, sınır aşan güvenlik tehditlerindeki ciddi artışların ve ticaretin serbestleşmesi gibi unsurların uluslararası ticarette yeni gelişmelerin yaşanmasına, buna paralel olarak da gümrük idarelerinin  kendilerini geliştirmesini kaçınılmaz kıldığını belirtti.

Gümrüklerle ilgili bütün gelişmelerin, alınacak karar ve atılacak her adımın sınır il olması dolayısıyla Hatay'ı doğrudan ilgilendireceğini ifade eden Mardinli, "Son yıllarda Suriye'de yaşanan olumsuzluklar, gerek sınırlarımızda oluşabilecek güvenlik zaafiyetlerini önleme, gerekse her türlü kaçakçılığa engel olmak amacıyla tüm ilgili birimlerle koordineli bir sınır yönetiminin zorunluluğunu ve önemini bize göstermiştir" dedi.

Toplantıda, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz ise yıl içerisinde gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgiler verdi. - Hatay

AA - Son Dakika Haberleri

Dünya Gümrük Günü, Doğu Akdeniz, Murat Özsoy, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title