Doğumunun 100. Yılında Behçet Necatigil" Sempozyumu Başladı

Doğumunun 100. Yılında Behçet Necatigil" Sempozyumu Başladı

11.05.2016 12:33 | Son Güncelleme: 11.05.2016 12:33
Doğumunun 100. Yılında Behçet Necatigil

Şair ve oyun yazarı Behçet Necatigil, "Doğumunun 100. Yılında Behçet Necatigil" sempozyumunda anılıyor.

Şair ve oyun yazarı Behçet Necatigil, "Doğumunun 100. Yılında Behçet Necatigil" sempozyumunda anılıyor.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyum, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nin katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Sempozyumun Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan açılışında konuşan Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Besim Müftüoğlu, Behçet Necatigil'in, son nefesine kadar Türk edebiyatına katkı sunduğunu söyledi. Necatigil'in, Türk edebiyatının ve hayat tarzının bir temsilcisi olduğunu kaydeden Müftüoğlu, sempozyumu düzenlemekten gurur duyduklarını ifade etti.

Sempozyumda, Necatigil'in bilinmeyen yönlerinin konuşulacağını aktaran Müftüoğlu, "Necatigil, belli bir ideolojiye bağlı olmaksızın insani değerleri öne çıkaran, bunun için de bütün kesimlerce sevilen bir şahsiyet. İnsanlar, onun dizelerinden alıntılar yaparak güne başlıyor. Edebiyatla ilgili birçok konuşmaya konu olmuş bir edebiyatçı." dedi.

Sempozyumun düzenleme kurulu adına konuşan Prof. Dr. Yakup Çelik ise Necatigil'in ilk kitabını 1945'te çıkardığını ve ölene kadar şiir yazdığını dile getirdi.

Behçet Necatigil'in, kendisini sanatla beslediğine vurgu yapan Çelik, şöyle konuştu:

"Onun şiirlerinde birçok akımı görebilirsiniz. Şiirlerinde çok renkli bir çizgi vardır. Çok yönlüdür, çünkü çok iyi bir edebiyat öğretmenidir. Edebiyatın neredeyse bütün problemlerine bir sanatçı duyarlılığıyla yaklaşabilmiş nadir şahsiyetlerdendir. Radyo oyunları yazmıştır. Radyo oyunlarında, kurguya bağlı anlatım gayretlerini farklı bir yönde geliştirmiştir. Eleştirmendir. Sözlükleri vardır. Çok iyi bir çevirmendir. Bu topluma, iyi bir edebiyatçının birkaç dil bilmesi gerektiğini öğretmiştir."

Açılış oturumunda Prof. Dr. Haluk Oral ve Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Behçet Necatigil'i anlattı.

Necatigil'in şairliği, çevirmenliği, eğitimciliği ve oyun yazarlığı konuşulacak

İki gün sürecek sempozyumda, Behçet Necatigil'in şairliği, şiir anlayışı, çevirmenliği, eğitimciliği ve oyun yazarlığı konusu katılımcılar tarafından ele alınacak.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen ilk oturumda Prof. Dr. Hasan Akay, "Her Yöne Giden Tren: Behçet Necatigil'in Karışık Tarifesi", Prof. Dr. Nurullah Çetin, "Hikmetin Peşinde Bir Bilge Şair: Behçet Necatigil", Dr. Celal Fedai ise "Şiirin Rejenerasyonu Kürsüsünde Behçet Necatigil" başlıklı tebliğlerini sundu.

Öğleden sonra Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki 2. ve 3. oturumlarda da Prof. Dr. Rahim Tarım, Prof. Dr. İsmet Emre, Yard. Doç. Dr. Tacettin Şimşek ile Prof. Dr. Fazıl Gökçek Behçet, Prof. Dr. Mehmet Narlı, Doç. Dr. Seval Şahin ve Yard. Doç. Dr. Sabahattin Çağın konuşmacı olarak yer alacak.

Yarın öğleden önce Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenlenecek 4. ve 5. oturumda Prof. Dr. Alaattin Karaca, Prof. Dr. Muhsin Macit, Doç. Dr. Özlem Fedai ile Prof. Dr. Rıdvan Canım, Doç. Dr. Mustafa Kurt ve Cengizhan Orakçı tarafından Behçet Necatigil konuşulacak.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde yarın gerçekleştirilecek son oturumlarda ise Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, Yard. Doç. Dr. Ali Yıldız, Yard. Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, Yard. Doç. Dr. Çilem Tercüman ile Prof. Dr. Yakup Çelik, Prof. Dr. Ayşe Banu Karadağ ve Prof. Dr. Yunus Balcı, Behçet Necatigil hakkında bildiri sunacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title