Diyete başlarken yapılması gerekenler nelerdir? Diyet yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Diyet yapmak için motivasyon! Diyet yaparken nelere dikkat! - Haberler
Haberi Paylaş

Diyete başlarken yapılması gerekenler nelerdir? Diyet yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Diyet yapmak için motivasyon! Diyet yaparken nelere dikkat!

Haberler.com - Haberler | Gündem

Diyet yaparken nelere dikkat edilmeli? Diyete başlarken yapılması gerekenler nelerdir? Diyet yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Diyet yapmak için motivasyon! soruları diyet yapmak isteyen insanlar tarafından en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, Diyete başlarken yapilmasi gerekenler nelerdir? Diyet yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Diyet yapmak için motivasyon!

Diyet yapmak için motivasyon seviyesi diyet öncesi kendinizi hazırlamak için en önemli adımlardan biridir. Yaklaşık iki yıldır günlük yaşantımızda köklü değişikliklere neden olan Covid-19 pandemisi, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik nedeniyle pek çok kişide hızlı kilo alımına yol açtı. Üstüne bir de sonbaharda metabolizmanın yavaşlaması ve hareketsizliğin daha da artması eklendiğinde kış öncesi şok diyetlere ilgi artıyor. Diyete başlarken yapılması gerekenler nelerdir? Diyet yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Diyet yapmak için motivasyon!

DİYETE BAŞLARKEN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Diyet yaparken nelere dikkat edilmelidir:

İdeal Kilonuza Adım Adım İlerleyin!

Kilo verme hedefinize adım adım ilerleyin. Eğer 10 kilo verme hedefiniz varsa, öncelikli olarak 3 kilo vermeyi deneyin. Hedefinizi yavaş yavaş artırın. Bu sayede ilk hedefinize ulaşmanız hem daha kolay olacak hem de bu durum sizi motive edip ikinci hedefiniz için yola devam edeceksiniz. Ama yola '10 kilo vermem lazım' diye başlarsanız, ilk hafta verdiğiniz 1 kilo sizi motive etmeyebilir. Çünkü hedefiniz hala çok uzak gibi düşüneceksiniz.

Size Uygun, En Doğru Yöntemi Belirleyin!

Çevrenizde diyet yapmış ve çok iyi kilo vermiş hatta nasıl kilo verdiğini anlatan kişiler mutlaka vardır. Son dönem sıkça dile getirilen 2 öğün beslenme, protein diyeti, sebze diyeti vb liste uzar ve gider. Yapacağınız şey çok basit; bir diyetisyen ile görüşüp; beslenme şeklinizi, yaşamınızı, çalışma saatlerinizi detaylı konuşup size en uygun, sağlıklı kilo verme yöntemini bulmaktır.

Diyete başlarken yapılması gerekenler nelerdir? Diyet yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Diyet yapmak için motivasyon! Diyet yaparken nelere dikkat!

Şok Diyetlere İtibar Etmeyin!

Hızlı kilo vermeyi vadeden, şok diyetlerden uzak durun. Kilo verme hızınızı da kimseyle karşılaştırmayın. Parmak iziniz gibi beslenmeniz de size özel planlanmalı. Herkes ara öğün yapmak zorunda değil veya herkes 2 öğün beslenmek zorunda değil. Öğün sayısı, zamanı, içeriği size özel ve tüketebileceğiniz, uygulayabileceğiniz şekilde olmalıdır. Sevdiğiniz, sevmediğiniz besinleri, yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı diyetisyeniniz ile paylaşın.

Hazır Olduğunuzda Başlayın!

Kilo vermeye karar verdiğinizde önce kendinize hazır olup olmadığınızı sorun. Yakın zamanda taşınma, önemli bir toplantı, seyahat, tatil planı gibi süreçleriniz varsa ve bu tarz yaşam değişikliklerinden etkilenen biriyseniz, sürecin 1-2 gün de olsa aksaması sizi daha çok strese sokuyorsa, daha sakin bir dönemi bekleyebilirsiniz. Doğru yöntem ile beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve sağlıkla kilo verebilirsiniz. Hatta böyle yoğun bir dönemde kendinizle de ilgilenmek size çok iyi gelebilir.

Diyete başlarken yapılması gerekenler nelerdir? Diyet yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Diyet yapmak için motivasyon! Diyet yaparken nelere dikkat!

Başlangıç İçin Haftalık Hedefler Koyun!

Diyete başlangıç için kendinize haftalık hedefler koyun. Örneğin; günlük içmem gereken kadar su içiyorum; her gün en az 7 saat uyuyorum; tatlı, şekerli, hamur işi gibi kilo almama sebep olan her ne varsa miktarını yarıya düşürüyorum ve haftada en az 3 saat mutlaka yürüyorum. Sadece bu 4 maddeyi değiştirmeye başladığınızda bile karşınızda büyük bir mesele haline gelen kilo verme süreciniz kolaylaşıyor.

Ödül ve Ceza Uygulamasından Kaçının!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan "Bu hafta çok güzel kilo vermişim, o zaman kendimi ödüllendireyim. Ya da 'hiç kilo veremedim. Bu hafta hiç kaçamak yapmamalıyım' türünde ödül ve ceza yöntemlerinden kaçının. Bu sizi uzun vadede mutsuz edip motivasyonunu azaltır ve kilo olarak geri döner. Bunun önüne geçmek için ödül, ceza sisteminden çıkıp, porsiyon kontrolü ile tanışabilirsiniz. Hangi besin ne yerine geçer? İçerik planlamasını nasıl yapmalıyım vb konularda diyetisyeninizden destek alabilirsiniz" diyor.

Haberler.com - Gündem

Kişisel Gelişim, Diyet, Gündem - Longtail, Gündem, Yaşam, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title