Dikkat çeken araştırma: İki BioNTech aşısı arasında 8 haftalık ara, ideal koruma sağlıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Dikkat çeken araştırma: İki BioNTech aşısı arasında 8 haftalık ara, ideal koruma sağlıyor

Haberler.com / Abdullah Karlidag - Haberler | Dünya

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, iki Pfizer-BioNTech aşısı arasında sekiz haftalık ara verilmesi, daha fazla antikor oluşması sonucunu doğuruyor. Türkiye'de ise iki doz arasında süre geçtiğimiz günlerde 3 haftaya indirilmişti.

Pfizer-BioNTech aşısı ile ilgili İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, iki aşı arasındaki sürenin uzatılması, daha fazla antikor oluşmasına sonucunu doğuruyor.

İngiltere'de aşılamanın ilk döneminde, 12 haftalık bir ara uygulanıyordu. Tavsiye ise 3 haftalık bir ara uygulanması yönündeydi. Aşıdan sorumlu bakan yardımcısı Nadhim Zahawi, Bağışıklık ve Aşılama Ortak Komisyonu'nun tavsiyesi ile iki aşı arasını 8 haftaya indirdiklerini hatırlattı ve bu araştırmanın kararlarını desteklediğini söyledi.

Araştırma, farklı aralıklarda birinci ve ikinci aşılarını olan 503 sağlık çalışanı üzerinde yapıldı. Bu grubun, Alfa virüsün İngiltere'de yaygın olduğu 2020 sonu, 2021 başında aşılandığı da açıklandı. Değerlendirmeye alınan sağlık çalışanları ikinci aşıyı olduktan 1 ay sonra kanlarındaki antikor değerleri ölçüldü.

Elde edilen bulgular şöyle sıralandı:

  • Kısa ya da uzun aralık verilse dahi, BioNTech aşısı güçlü bir koruyuculuk sağlıyor.
  • Üç haftalık aralıkla yapılan aşı, 10 hafta aralıkla yapılanla kıyaslandığında, daha az nötralize edici antikor ortaya çıkarıyor.
  • Antikor seviyeleri ilk aşı sonrası düşse de T hücresi adı verilen farklı tür bağışıklık hücresi yüksek kalmaya devam ediyor.

Araştırmayı yapan ekibin iki liderinden biri olan Oxford Üniversitesi'nden Profesör Susanna Duanchie, iki doz aşının daha iyi olduğunu söyledi ve "Sekiz haftalık ara en iyisi" dedi.

Newcastle Üniversitesi'nden Doktor Rebecca Payne de, araştırmanın, iki aşı ile koronavirüse karşı en güçlü korumanın sağlandığını gösterdiğini söyledi.

İngiltere'de aşılama ile ilgili veriler, tek dozun dahi, hastaneye yatış verilerini düşürdüğünü gösteriyor.

Kurban Bayramı'nda alınacak önlemlerin görüşüldüğü Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,aşılama programında güncelleme yaptıklarını açıklamıştı. Koca'nın açıkladığı yeni düzenlemeye göre Sinovac aşısını olanlar 2'nci doz aşılarını 4 hafta sonra, BioNTech aşısı olanlar ise 2'nci doz aşılarını ilk dozdan 3 hafta sonra yaptırabilecek.

Dikkat çeken araştırma: İki BioNTech aşısı arasında 8 haftalık ara, ideal koruma sağlıyor
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (2)
ümit uyar:Bilader zaten biz yaptık zihniyeti var şuan Türkiye'de. Siz ve sizin gibiler inanmasa görmek istemese de Türkiye'nin seçilmiş Cumhurbaşkanı yani reisi var. Birlik beraberlik ve her ne yapılacaksa şeffaf bir şekilde anlatan da yönetim mevcut. Öyle yapılan sadece. Yol,köprü, değil sadece kör olmayın. Şehir hastanelerinin,teknoloji ve savunma sanayisini daha bunlar gibi bir çok projeyi görmeden gelmek ahmaklıktır. Saygısızlıktır, Dua et ki Allah (c.c) korkan bir Cumhurbaşkanı var.
Emrah Tosunoglu:Millet gider mersine Türkiyeyi yönetenler gider tersine ülkemizde yapılan herşey zaten hep egri bu iş nasıl dogru olsun kendi kafalarına göre ülkeyi yönetiyor bizim ülkemiz gece yarısı kararnameleriylen milletin ve meclisin iradesi hiçe sayılarak ben yaptım oldu zihniyetiyle yönetiliyor türkiyede yönetim degişikligi zamanı geldi yol köprü havalimanı karın doyurmuyor artık ülkemizde ben yaptım oldu diyenler degil biz yaptık 85 milyonla beraber diyen vizyon sahibi birisi lazım bu bir gerçek
500