Dha Yurt - Ölen 10 Kişiden 9'u İçin Aynı Köyde Cenaze Töreni Düzenlendi - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt - Ölen 10 Kişiden 9'u İçin Aynı Köyde Cenaze Töreni Düzenlendi

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha Yurt - Ölen 10 Kişiden 9'u İçin Aynı Köyde Cenaze Töreni Düzenlendi

Babasını toprağa verdiği gün oğlunu kaybettiZONGULDAK'ın Ereğli İlçesi'ne bağlı Esenköy Köyü'nde 73 yaşındaki Mustafa Uludağ'ın cenazesine katılıp İstanbul'a dönerken şarampole uçan midibüste ölen 10 kişiden 9'u için aynı köyde cenaze töreni düzenlendi.

Babasını toprağa verdiği gün oğlunu kaybetti

ZONGULDAK'ın Ereğli İlçesi'ne bağlı Esenköy Köyü'nde 73 yaşındaki Mustafa Uludağ'ın cenazesine katılıp İstanbul'a dönerken şarampole uçan midibüste ölen 10 kişiden 9'u için aynı köyde cenaze töreni düzenlendi. Aralarında Mustafa Uludağ'ın kendi adını verdiği torunu 20 yaşındaki Mustafa Uludağ'ın da bulunduğu 9 kişi, gözyaşları arasında toprağa verildi. Babasını toprağa verdiği gün oğlunu kaybeden Mustafa Uludağ, oğlunun tabutu başında gözyaşı döktü.

Esenköy Köyü'nde oturan Mustafa Uludağ, yaşlılığa bağlı çeşitli hastalıklar sonucu yaşamını yitirdi. İstanbul'da oturan Esenköylüler, köyde cenazeye katılıp defin işleminin ardından midibüsle dönüşe geçti. Erdem Aktan yönetimindeki 34 FK 5259 plakalı midibüs, Süleymanbeyler Köyü Serdaroğlu mevkisinde karşıdan gelen Ali Kaman'ın kullandığı 67 LU 178 plakalı kamyonetle çarpışıp kontrolden çıkarak 50 metrelik şarampole uçtu. Kazada 10 kişi hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı.

9 TABUT YAN YANA

Aralarında Mustafa Uludağ'ın kendi adını verdiği torunu Mustafa Uludağ, yeğenleri 36 yaşındaki Aygül Afacan, 44 yaşındaki Şevket Turhan ve onun eşi 38 yaşındaki Kadriye Turhan ile köylüleri 43 yaşındaki Bilal Aydın, eşi Zekiye Aydın, 38 yaşındaki İsmail Aydın, 38 yaşındaki Rabia Aydın ve Naciye Aydın'ın cenazeleri yakınları tarafından hastane morgundan alınarak Esenköy Köyü'ne getirildi. Şaban Turhan'ın cenazesi ise İstanbul'a gönderildi. 9 kişinin cenazesi, Esenköy İlkokulu'nun bahçesinde yan yana konuldu. Cenaze törenine Vali Ali Kaban, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Haluk Selvi ile ölenlerin yakınları, köylüler katıldı. Ereğli Müftüsü Recai Albayrak, öğle namazı ardından 9 kişinin cenaze namazını kıldırdı.

BABASINI TOPRAĞA VERDİĞİ GÜN OĞLUNU KAYBETTİ

Cenaze namazlarının kılınması ardından ölenlerin yakınları tabutların başına gelerek ağladı. Babası Mustafa Uludağ'ı toprağa verdiği gün oğlu Mustafa'yı kazada kaybeden, babası ve oğlu ile aynı ismi paylaşan Mustafa Uludağ, oğlunun tabutuna dokunarak gözyaşı döktü. Mustafa Uludağ, "Dün babamı kaybettim, bugün oğlumu kaybettimö diyerek ağladı. İstanbul'da özel bir şirkette çalışan ölen Mustafa Uludağ'ın, ismini koyan dedesine çok düşkün olduğu, işyerinden izin alarak cenazesine katıldığı belirtildi. 45 yaşındaki Ramazan Aydın da ölen kardeşi Bilal ve yengesi Zekiye Aydın'ın tabutları başında gözyaşı döktü.

Ardından Mustafa Uludağ, Bilal Aydın, eşi Zekiye Aydın, İsmail Aydın, Rabia Aydın, Aygül Afacan, Naciye Aydın'ın cenazeleri Esenköy'deki mezarlıkta, Şevket Turhan ve eşi Kadriye Turhan ise Yunuslu Köyü mezarlığında toprağa verildi.

DÜĞÜNDE, CENAZEDE KÖYDE BULUŞUYORLAR

İki mahalleden oluşan ve yaklaşık 300 hanenin bulunduğu köyde nüfusun bir bölümünün çalışmak için İstanbul'a gittiği, geleneklerine bağlı olan köy halkının cenaze, düğün gibi olaylarda araç kiralayıp toplu halde köye geldikleri belirtildi. Mustafa Uludağ'ın akrabası Mehmet Uludağ, çok üzgün olduklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Büyük bir imtihan bizim için. Mustafa Uludağ uzun süredir hastaydı. Hastanede yattı uzun süre. Taburcu olduktan sonra önceki gün evinde rahatsızlanıyor. Özel hastaneye götürdüler. Orada vefat etmiş. Bizim köylülerimiz hep İstanbul'da. Köyde bağ çok kuvvetli. Bir cenaze, düğün oldu mu otobüs kiralar gelirler. Dün de öyle cenazeye geliyorlar köye. Defin ettik. Daha sonra uğurladık onları. Sonra kaza meydana geldi. Mustafa Uludağ'ın torunu da ölenler arasında. Ona kendi ismini vermişti. Ayrıca iki çiftimiz öldü. Söyleyecek bir sey yok, üzüntümüz büyük.ö

Kazada babası ve çocukluk arkadaşları kazada yaralanan Erdinç Ardıç ise İstanbul'da çalıştığı için Mustafa Uludağ'ın cenazesine katılamadığını söyleyerek, "Çalışmasam cenazeye ben de gelecektim. Belki ben de ölebilir, yaralanabilirdimö dedi.

Kazada kardeşi Bilal ve eşi Zekiye Aydın'ı kaybeden Ramazan Aydın ise "Biz İstanbul'daydık. Haber i aldık buraya geldik. Kardeşimin eşyalarını aldım. Nüfus cüzdanı, paraları var. Ölenlerin hepsi eşimiz dostumuz, yabancı yok" dedi.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

Haber -Kamera: Gürkay GÜNDOĞAN-Durmuş SEVİNDİK-Sinan KABATEPE/EREĞLİ(Zonguldak),

====================================

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title