Dha İstanbul - İbb'den Şiddetli Yağış Hakkında Açıklama

Dha İstanbul - İbb'den Şiddetli Yağış Hakkında Açıklama

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha İstanbul - İbb'den Şiddetli Yağış Hakkında Açıklama

Ezgi ÇAPA / İstanbul DHAİstanbul Buyuksehir Belediyesi siddetli yagis hakkinda aciklama yapti.

Ezgi ÇAPA/ İstanbul DHA

İstanbul Buyuksehir Belediyesi siddetli yagis hakkinda aciklama yapti. Aciklama soyle: "İstanbul'u Akşam Saatlerinde etkisi altına alan şiddetli fırtına ile birlikte başlayan yağışlar İstanbul'da hayatı olumsuz etkiledi.

Yağışlardan başta E5 avrupa yakası otoyolu başta olmak üzere hemen hemen tüm bağlantı yolları ve caddeler trafikten  durma noktasına geldi. Yağış il genelinde farklı bölgelerde 20-25 dakikalık sürelerde etkili oldu.Meteoroloji istasyonlarından kaydedilen yağış miktarları şöyle:

Aksaray : 16 - KG/M2

AKOM : 23 - KG/M2

Çavuşbaşı : 30- KG/M2

Yenibosna :  25 - KG/M2

Merter :  30-  KG/M2

Bostancı : 15 -  KG/M2

Yağışla birlikte lodos yönünden kuvvetlice, aralıklarla fırtına şeklinde esen rüzgar (Aksaray-80km/s) hava sıcaklıklarının da 10°C derecelerde azalmasına ve mevsim normalleri altına gerilemesine neden oldu.

Şiddetli yağış esnasında dakikada ortalama 25 şimşek ve yıldırım hadisesi ile yağış boyunca toplam 372 adet şimşek ve yıldırım hadisesi gözlendi. Yıldırım düşmesi nedeniyle meydana gelen 2 adet yangın olayı meydana geldi. Kağıthanede Odun Deposunda çıkan yangın İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile kontrol altına alındı. Yine Haydarpaşa garının kulesine vinç devrilmesi nedeniyle çıkan yangın söndürüldü. Yaralanan bir vatandaş vincin altından çıkartılarak hastaneye kaldırıldı.

Şişli İlçesi Pangaltı semtinde bulunan Ermeni mezarlığının duvarı çökmesi sonucunda 2 vatandaş yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Yağışla birlikte alarma geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, İSTAÇ, Park Bahçeler, Zabıta, AFAD ve Karayolları ekipleri su baskını ve göllenmelere müdahale etti.

İBB Ekipleri su baskınları ile 6 bin 388 personel  bin 194 araç, 417 motopomp, 786 dalgıç pompası ve ekipman ile mücadele ediyor.

153-Beyaz Masa ve 110 İtfaiye ye komuta merkezlerine yağışın ilk 5 dakikası içerisinde 250 su baskını ihbarı geldi. 

Şiddetli yağış nedeniyle metro seferlerinde aksama meydana gelmedi. Tramvay seferlerinde zaman zaman aksamalar meydana geldi.  Atatürk Havalimanında inmesi gereken 16 uçak başka meydanlara yönlendirildi.

Şiddetli yağışlar o kadar etkiliydi ki 18 Temmuzda meydana gelen su baskınında ki yağış 45 dakkika süresinde yaklaşık 50-60 kg yağış bırakmıştır. Bugün yağan yağış 20 dakikada fırtına ve dolu ile birlikte 30-40 kg arasında yağış kaydedildi."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title