Daire Başkanı Göl: "Günde 6 Saat Televizyon İzliyoruz, Yılda 6 Saat Kitap Okuyoruz"

Daire Başkanı Göl: "Günde 6 Saat Televizyon İzliyoruz, Yılda 6 Saat Kitap Okuyoruz"

Daire Başkanı Göl: 'Günde 6 Saat Televizyon İzliyoruz, Yılda 6 Saat Kitap Okuyoruz'
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Bartın Üniversitesi’nde, 52. Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlenen panelde konuşan Kütüphane ve Dökümantasyon Dairesi Başkanı Hüseyin Göl, “Günde ortalama 6 saat televizyon izliyoruz, 3 saat internette geziniyoruz, ancak yılda sadece 6 saat kitap okuyoruz” dedi.

Bartın Üniversitesi'nde, 52. Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlenen panelde konuşan Kütüphane ve Dökümantasyon Dairesi Başkanı Hüseyin Göl, "Günde ortalama 6 saat televizyon izliyoruz, 3 saat internette geziniyoruz, ancak yılda sadece 6 saat kitap okuyoruz" dedi.

Bartın Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Dairesi Başkanlığı tarafından 52. Kütüphane Haftası nedeniyle 'Kütüphane ve İnsan' konulu bir panel gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kütüphane ve Dökümantasyon Dairesi Başkanı Hüseyin Göl, Türkiye'de okuma alışkanlığı ile ilgili UNESCO'nun yaptığı araştırmaya değindi.

Göl, Türkiye'nin kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86'ncı sırada olduğunu belirterek, "Ne yazık ki televizyon, internet, cep telefonları insanlarımızı ve özellikle gençlerimizi esir almış durumda. Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma oranı, ne yazık ki Türkiye'de sadece 10 binde birdir. UNESCO'nun yaptığı araştırmaya göre günde ortalama 6 saat televizyon izleyip 3 saat internette gezinen halkımız ne yazık ki kitap okumaya yılda sadece 6 saatini ayırmaktadır" diye konuştu.

PANELİSTLERDEN 'KİTAP SEVGİSİ' VURGUSU

Panelin oturum başkanlığını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan ise, kitapların bir milletin fikir ve kültür hazinesi olduğunu kaydederek, "Okuyarak fikir ve kültür hazinemizi geçmişten günümüze taşıyabiliriz. Kitaplarla ilim ve fikir dünyamıza kapı açabiliriz. Kitabı kutsal sayan bir inanç dünyasından geliyoruz. Kültür dünyamızda var olan bu dinamizmi harekete geçirmek gerekiyor. Onun için kitabı sevmeliyiz ve kitap okuma alışkanlığını edinmeliyiz" şeklinde konuştu.

Ardından FSM Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Osman Sarı, "İnsani Değerlerin Taşıyıcısı Olarak Kitap", Yrd. Doç. Dr. İsmail Kıllıoğlu, "Kavramsal Okuma ve Düşünme" ve Yedi İklim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Haydar Haksal, "Kütüphanem, Kitaplarım ve Ben" başlıklı bir konuşma yaptı.

ÇOK KİTAP OKUYANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Etkinlikte geçen yıl Bartın Üniversitesi Kütüphanesi'nden en çok kitap ödünç alan akademisyen, idari personel ve öğrencilerden ilk üçüne ödül verildi. 2015 yılında en çok kitap alan akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Recep Cengiz, Yrd. Doç. Dr. Melek Sarı Güven, Yrd. Doç. Dr. Gülüse Aksoy, idari personeller Selda Akçay, Fatma Aydın, Şenay Çakır ve öğrenciler Ahmet Göker, Özlem Yıldız, Sevilay Geçgel oldu. - BARTIN

Daire Başkanı Göl: 'Günde 6 Saat Televizyon İzliyoruz, Yılda 6 Saat Kitap Okuyoruz'
Daire Başkanı Göl: 'Günde 6 Saat Televizyon İzliyoruz, Yılda 6 Saat Kitap Okuyoruz'
Daire Başkanı Göl: 'Günde 6 Saat Televizyon İzliyoruz, Yılda 6 Saat Kitap Okuyoruz'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title