"Daha" Filmi Ekibi Radyo Ege Kampüs'e Konuk Oldu

"Daha" Filmi Ekibi Radyo Ege Kampüs'e Konuk Oldu

Radyo Ege Kampüs'te her Çarşamba yayınlanan "Öteki Sinema" programına "Daha" filminin yönetmeni Onur Saylak ve filmin başrol oyuncusu Hayat Van Eck canlı yayın konuğu olarak katıldı.

16.02.2018 10:54 | Son Güncelleme: 16.02.2018 10:54

Yönetmen Onur Saylak, "Avrupa'da göçmenlerin entegrasyonu ile ilgili filmler yapılıyor ancak onları gönderenleri anlatan film hiç yoktu" diye konuştu.

Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) bünyesinde 100.8 frekansından yayın yapan Radyo Ege Kampüs'te, Doç. Dr. Burcu Balcı, Ar. Gör. Kadriye Töre Özsel ve Ar. Gör. Bilal Süslü'nün sunumuyla gerçekleşen "Öteki Sinema" programında bu haftanın konusu vizyonda olan ve birçok ödül alan "Daha" filmi oldu. Filmin başrol oyuncusu Hayat Van Eck'in konuk olarak katıldığı programa, filmin yönetmeni Onur Saylak telefon bağlantısı ile eşlik etti.

Hakan Günday'ın aynı adlı romanından esinlenen ve ilk uzun metraj denemesi olan filmin bir baba oğul hikayesi olduğunu belirten yönetmen Onur Saylak, "Filmin içinde göçmenler olduğu için algı hep bir mülteci filmi üzerine yoğunlaştı. Biz her zaman için dedik ki asıl olan bizim için burada baba oğul ilişkisi ve asıl dramaturjimiz bunun üzerine kuruluydu. Şiddetin nesilden nesile nasıl aktarıldığını ve nasıl büyüdüğünü ve nasıl daha da ileri safhaya geçtiğini anlatmakla ilgili bir hikayeydi bu. Zaten kitapta da Gaza'nın serüveni söz konusuydu. Bu nedenle film, göçmenlerle ilgili bir film değil esasında. Genelde Avrupa'da entegrasyon üzerine filmler yapılıyor fakat gönderenleri anlatan film hiç yoktu. Zaten bizim çıkış noktamızda bu oldu. Bizim tanıdığımız insanlar Gazalar, Ahadlar. Çünkü mültecilerin serüvenlerini çok da iyi biliyor değilim. Bildiğim insanları anlatmak en kolayı ve rahatı gibi geldi bana. O yüzden film baba oğul ilişkisine odaklıydı hep" dedi.

Oyunculuktan yönetmenliğe geçiş sürecinden bahseden Onur Saylak, Hakan Günday ile birlikte gerçekleştirdikleri ve başrollerini Haluk Bilginer ve Cansu Dere'nin paylaştığı "Şahsiyet" adlı mini dizinin de Mart ayında yayınlanacak olduğu haberini verdi.

Programa konuk olan Hayat Van Eck ilk oyunculuk deneyiminden ve filmle ilgili görüşlerinden söz etti. Filmin başrol karakteri Gaza'yı "Umutsuzluk içinde umut arayan, acı içinde sevgi dolu olmaya çalışan bir çocuk" olarak tarif etti. Filmde en etkilendiği sahnelerin kendisini en çok zorlayan sahneler olduğunu belirten Hayat Van Eck, "İlk deneyim olduğu için etkileşimli, fiziksel etkinlik gerektiren sahneler beni oldukça zorladı. Çünkü stresli ortamlarda bulunmayı genel olarak sevmiyorum, bir de bunu kamera karşısında etrafınızda yirmi otuz kişi bulunduğu zaman yaptığınızda insan daha da zorlanıyor" diye belirtti.

Oldukça keyifli geçen programda Hayat, filmde geçen "Kandalı Ağıdı" adlı parçayı da seslendirdi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title