Çukur Mescid ve Çevresi Özgün Kimliğine Kavuştu
Advertisement

Çukur Mescid ve Çevresi Özgün Kimliğine Kavuştu

27.11.2015 14:16 | Son Güncelleme: 27.11.2015 14:16
Çukur Mescid ve Çevresi Özgün Kimliğine Kavuştu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin kentin tarihi ve kültürel mirasını yeniden ayağa kaldırdığını belirterek, “Çukur Mescid ve çevresi, Yıldırım’a yakıştı, bölgeye değer kattı” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi'nin kentin tarihi ve kültürel mirasını yeniden ayağa kaldırdığını belirterek, "Çukur Mescid ve çevresi, Yıldırım'a yakıştı, bölgeye değer kattı" dedi.

Kentin değerlerini birer birer gün yüzüne çıkaran Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Çukur Mescid ve çevre düzenlemesinin açılışı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Osmanlı Hanedanı'ndan 34. Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamid Han'ın 3. kuşak torunu şehzade Harun Osmanoğlu ve eşi Farizet Osmanoğlu ile oğlu Orhan Osmanoğlu'nun da katıldığı törene, AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ile Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi'nin şehrin tarihi kültürel mirasına yeniden güç kazandırdığını söyledi. Yıldırım İlçesi'ndeki Çukur Mescid'in yaklaşık 600 yıllık tarihinin olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Bursa'da ne kadar yok olmuş veya yok olmaya yüz tutmuş eser varsa restorasyonlardan sonra en çok ilgi gören mekanlar oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak kente kazandırdığımız bu değerlerden biri de Yıldırım İlçesi'nde Yıldırım külliyesinin bir parçası olan Çukur Mescid ve çevresi oldu. Yıldırım Camii inşaatında yaklaşık 620 yıl önce yapılmış ve Yıldırım Camii'nde çalışan ustaların şantiye olarak kullandığı bölge ve namaz kıldığı Çukur Mescid, yeniden özgün kimliğine kavuştu" diye konuştu.

Çukur Mescid'in yıkık iki duvarı kalmışken yeniden ortaya çıkarıldığını hatırlatan Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi olarak bir yandan Çukur Mescid'i yeniden orijinal haline getiren çalışmaları, diğer taraftan da çevresinin kamulaştırma çalışmalarını başlattık. Çukur Mescid civarında 4 bina kamulaştırıldı ve restorasyonun ardından alan bugünkü hale geldi. Mahallenin en kötü noktasıydı, çalışmalarla, Yıldırım'ın en güzel mekanı oldu. Çukur Mescid ve çevresi, orijinal haliyle Yıldırım'a yakıştı, bölgeye değer kattı" şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, Çukur Mescid ve çevre düzenlemesi çalışmalarının toplam 1 milyon liraya mal olduğunu sözlerine ekledi. Başkan Altepe, konuşmasının ardından bölgedeki çalışmalara destek olan hayırsever işadamlarına plaket verdi.

AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi ve kültürel mirasa verdiği değere dikkati çekerek, "Önemli işler hep hatırlanır. Tarih, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi de yazacaktır. Bursa'ya değer katan eserleri gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi tebrik ediyorum" dedi. - BURSA

Çukur Mescid ve Çevresi Özgün Kimliğine Kavuştu
Çukur Mescid ve Çevresi Özgün Kimliğine Kavuştu
Çukur Mescid ve Çevresi Özgün Kimliğine Kavuştu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title