Çorum: 45. Bölge Çorum Eczacılar Odası Mali Kongresi

Çorum: 45. Bölge Çorum Eczacılar Odası Mali Kongresi

Türkiye Eczacılar Birliği 45. Bölge Çorum Eczacılar Odası Mali Genel Kurulu Yapıldı.

Çorum: 45. Bölge Çorum Eczacılar Odası Mali Kongresi

Türkiye Eczacılar Birliği 45. Bölge Çorum Eczacılar Odası Mali Genel Kurulu yapıldı.

Çorum Eczacı Odası Başkanı Şefkat Güler, Mali Genel Kurul Toplantısı'nın açılışında oda faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Güler, "İlacın temininden, fiyatlandırılmasından, hastaya sunumundaki şartlarından, fatura düzenlemelerinden, geri ödemelerinden daha birçok etken sürekli değişim içerisindedir. Önümüzdeki süreç içerisinde yeni değişimlerin olmayacağını kimse söyleyemez. OTC ilaçları (reçetesiz ilaçlar) mutlaka çıkacaktır. 1 Ekim'den itibaren büyük ambalajlı ilaçların da satışlarında kısıtlama olacaktır" dedi.

Sosyal güvenlik kurumlarının birleşmesiyle tek bir sosyal güvenlik kuruluşu olduğunda reçetelerin nasıl karşılanacağı, nereye teslim edileceği gibi belirsiz birçok noktada belirsizliğini koruduğunu ifade eden Güler, "Bu değişimlerde en az olumlu etkilenmek için örgütlü ve meslektaşlarımızın bir birine güvenli etik kuralların içerisinde çalışması çok önemlidir. Biz mesleğimiz üzerindeki tehdit ve tehlikeleri hissederken verilecek mücadelenin, birlikteliğini oda çatısı altında oturtmuş olmanın güveniyle her zaman başarılı olacağına inanıyoruz" diyerek, eczacıları sorunlara karşı birlikte hareket etmesinin olumlu sonuç doğuracağını vurguladı.

Güler, eczacılık yasasının son şeklini almak üzere ve sonuçta kısa zamanda da TBMM'ye sunulacak bu yasada tüm oda başkanları ve TEB'in iki nokta üzerinde önemle durduğunu, bunlardan birincisinin 'Eczanenin sahibi ve mesul müdürü eczacıdır' ifadesinin yasada mutlaka olması gerektiği, ikincisi ise eczane açılışlarında meslek odamızın yetki belgesinin mutlaka aranması gerektiği gibi konular üzerinde tam bir mutabakata varıldığını kaydetti.