Çorum 27. Uluslararası Çorum Hitit Fuar Festivali At Yarışları Heyacanı Sona Erdi

27. Uluslararası Çorum Hitit Fuar Festivali Kapsamında Gerçekleşen Geleneksel At Yarışları Sona Ererken, Jokeyler Birinci Olabilmek İçin Yoğun Çaba Gösterdiler.

Çorum 27. Uluslararası Çorum Hitit Fuar Festivali At Yarışları Heyacanı Sona Erdi

27. Uluslararası Çorum Hitit Fuar Festivali kapsamında gerçekleşen geleneksel at yarışları sona ererken, jokeyler birinci olabilmek için yoğun çaba gösterdiler.

Festival kapsamında Çorum'un Kırkgöz Çayırı'nda geleneksel at yarışları düzenlendi. Çorum ve çevre illerden gelen çok sayıda at, 11 kategoride birincilik için mücadele etti. İngiliz, Arap, Baş Altı, Baş, Büyük Orta, Küçük Orta, Üçlü Tay, Dörtlü Tay ve Tay Üstü kategorilerindeki yarışlar, Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz'ın verdiği startla başladı.

Yarış sırasında atlar zaman zaman binicilerine zor anlar yaşattı. Bazı atlar yarış sırasında hazırlanan pistin dışına çıkarak, adeta binicisini kaçırırken, bazıları da bir türlü durmak bilmeyerek pistte ekstra tur attı.

Çorum ve çevre illerden gelen çok sayıda yarış severin yoğun ilgi gösterdiği yarışlara, hakem heyeti başkanın kendine tarz üslubu da ayrı bir renk kattı. Yarışçılara; "oğlum", "yeğenim" gibi uyarılarda bulunan hakem, zaman zaman da kurallara uymayan binicileri azarladı.

Yarışlar sonunda, Minik Tay Kategorisinde; 1. İsa Aklan, 2. Ahmet Çavdar, 3. Osman Bektaş, Üçlü Tay Kategorisinde; 1. Şahap Gürsoy, 2. İlyas Sağlam, 3. İlham Arcan, Dörtlü Tay Kategorisinde; 1. Şahap Gürsoy, 2. Osman Bektaş, 3. Tefik Çakıcı, Tay Üstü Kategorisinde; 1. Emin Öztürk, 2. Meftun Yılmaz, 3. Nihat Boz, Küçük Ota Kategorisinde; 1. Necmi Akoğlu, 2. Ali Dinç, 3. Nihat Batur, Büyük Orta Kategorisinde; 1. Necip Akoğlu, 2. Onur Bayramoğlu, 3. Yaşar Öz, Baş Altı Kategorisinde; 1. Mehmet Tanyalı,2.

Selim İleri, Şahap Gürsoy, Baş Kategorisinde; 1. Necmi Akoğlu, 2. H.İbrahim Deniz, 3. Şahap Gürsoy dereceye girerken İngiliz Atı yarışmasına ise 13 at katılarken, bu kategori A ve B grubunda yapıldı birincilik kategori birincisi ile ortak paylaşıldı. İngiliz Atı Kategorisinde A Grubu 1. Çorum'dan Ramazan Yıldız, 2. Ziya Ekşioğlu, 3. Fevzi Akça, B Grubunda 1. Konya'dan Ali Arabacı, 2. Lütfi Kümbül, 3. Badış dereceye girerek ödüllerin ve kupaların sahipleri oldular.

(ES-MFS-S)