Çin'in kontrolden çıkan roketinin parçaları, Hint Okyanusu'nda Maldivler yakınlarına düştü

Çin'in kontrolden çıkan roketinin parçaları, Hint Okyanusu'nda Maldivler yakınlarına düştü

Anadolu Ajansı / Ömer Faruk Yıldız - Haberler | Güncel

Çin Uzay İstasyonu'nun çekirdek modülünü yörüngeye taşımak üzere fırlatılan ve kontrolden çıkan Long March 5B roketinin, Hint Okyanusu'nda Maldivler yakınlarında bir yere düştüğü açıklandı.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, 29 Nisan'da uzaya fırlatılan ve enkazının büyük bir kısmı atmosferde yanan roketin dünyaya geri dönen kalıntıları, Hint Okyanusu'na düştü. Açıklamada, roketin, Çin saatiyle 10.24'te (TSİ 05.24) Maldivler yakınlarına iniş yaptığı kaydedildi.

29 NİSAN'DA UZAYA FIRLATILMIŞTI

Roketin konumunu an be an takip eden SpaceTrack.com sitesi de Lond March 5B'nin düşüşünü doğruladı. Çin Uzay İstasyonu'nun ilk parçası ve çekirdek modülü Tienhı'yı (Gök Uyumu) uzaya taşımak için Long March-5B roketi, 29 Nisan'da uzaya fırlatılmıştı.

Fırlatılmasının ardından Tianhı modülü, roketten ayrılarak planlanan yörüngesine girmişti. Roketin ana gövdesinin de Dünya'da önceden planlanan bir noktaya inmesi gerekiyordu.

ABD, TÜRKMENİSTAN'DA BİR ÇÖLE DÜŞECEĞİNİ İDDİA ETMİŞTİ

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, roketin bugün sabah erken saatlerde Türkmenistan'da bir çöle düşebileceği belirtilmişti. AB Uzay Gözetim ve İzleme Kurumu (EU SST) Long March 5B roketi enkazının düşüş saatini, pazar günü 02.11GMT'den (TSİ 05.11) 190 dakika öncesi ya da sonrasındaki zaman dilimi olarak tahmin ettiklerini açıklamıştı. ABD Yörünge Dönüş ve Enkaz Çalışmaları Merkezi (CORDS) de roketin düşüş saatiyle ilgili tahminlerini güncelledi ve Pazar günü 03.30G MT'den (TSİ 06.30) önce ya da sonrasındaki dört saat içinde beklediklerini duyurmuştu.

RUSLARA GÖRE ENDONEZYA

Rus uzay kurumu Roscosmos'un tahmini ise, roketin Cumartesi 23.30 GMT (TSİ Pazar 02.30) sonrasında Endonezya'nın güneyinde Timor Denizi'ne düşeceği yönündeydi.

ÇİN, ZARAR BEKLEMEDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Çin Dışişleri Bakanlığı, cuma günkü açıklamasında roket enkazının büyük bir bölümünün atmosfere girerken yanacağını ve büyük bir zarar verme ihtimalinin düşük olduğunu duyurmuştu. ABD Uzay Komutanlığı 'kontrolsüz giriş' olarak tanımladığı enkazın seyrini takibe aldığını açıklamıştı.

Çin'in kontrolden çıkan roketinin parçaları, Hint Okyanusu'nda Maldivler yakınlarına düştü

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ömer Faruk Yıldız

Haber Yorumları (2)
FAKIR VATANDAS: bizim türk medyası da iyi şişirdi bu konuyu dediğimiz gibi bir şey olmadı. adanalı cabo düşenden ne mangal olur nede mangal yürekli.
ADANALI CABO : Düşeceği yerle ilgili tahminler de ABD denen dünyanin mikseri yanlış tahmin etti Türkmenistan ta çöle düşecek diyordu Rusya Hint Okyanusu demişti Rusya başarılı oldu İstanbul filan diyip milletin kafasını bulandirdilar his keşke Adana'ya düşseydi demiri para ederdi yada dünyanin en büyük mangalini yapardık:)
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title