CHP'nin çoklu baro düzenlemesiyle ilgili yol haritası belli oldu

CHP'nin çoklu baro düzenlemesiyle ilgili yol haritası belli oldu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, barolarla ilgili teklif yasalaşırsa Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bu düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlandığı gün biz Anayasa Mahkemesine başvuracağız" dedi.

09.07.2020 19:53 | Son Güncelleme: 09.07.2020 21:42

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Mogan Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı'na başkanlık etti. CHP'nin 11 büyükşehir belediye başkanının katıldığı toplantı basın mensuplarına kapalı yapıldı.

Çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, verimli bir toplantı yaptıklarını ve belediyelerin çalışmalarına ilişkin yeni yöntemlerin ele alındığını söyledi.

Koronavirüs salgını sürecinde yapılan harcamalar nedeniyle belediye gelirlerinde belli düşüşler olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Ama bunlar kesinlikle şu veya bu şekilde halka yansıtılmayacak. Burada belediye başkanlarımızın tasarrufları hangi alanlarda yaptıklarını, ihaleleri nasıl yaptıklarını, bir önceki iktidar dönemindeki belediye başkanının 100'e yaptığı ihaleyi belediye başkanlarımızın nasıl 25'e, 50'ye yaptıklarını bunlar örnekleriyle, belgeleriyle anlatıldı" diye konuştu.

"ÇOKLU BARO ÜNİTER YAPIYA İHANETTİR"

TBMM'de görüşülen "çoklu baro" düzenlemesine ilişkin soruya Kılıçdaroğlu, "Bu düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlandığı gün biz Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız. Bu çoklu baro, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin üniter yapısına ihanettir. Üniter yapının kalbine sokulan bir hançerdir. Dolayısıyla buna izin verenler, bunu yasalaştıranlar, bunun yasalaşması için el kaldıranların tarihsel sorumluluğu vardır" yanıtını verdi.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'u işgal eden güçlerin de "çoklu baro" istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Lozan'da da çoklu baro istemişlerdi. Şimdi bunun aynısını yapıyorlar. Dün de zaten iktidardaki partinin grup başkanvekili, 'terör örgütleri baro kurarlar', 'kurabilirler' diyor. Ne demek kurabilirler? Bunu da itiraf ediyorlar, 'evet bunlar olabilir' diyorlar. Biz, bu anlayışla bir devletin yönetilemeyeceğini, bir devletin bu anlayışla yönetildiğinde beka sorununun ortaya çıkabileceğini ve dolayısıyla toplumun kutuplaştırılması, ayrıştırılması, toplumun bölünmesi, Türkiye'nin geleceği açısından büyük bir risktir."

CHP'nin çoklu baro düzenlemesiyle ilgili yol haritası belli oldu
Haber Yorumları (3)
HASAN: Mardini elektiriksiz sussuzluğa terkettiler bi aydir maardin türkiyenin bi parcasi deyilmi
67890: inşalah iktidar refah partisi olur eğer erken genel seçim olursa 2021 veya 2022de inşallah muhalefte şu partilerle yer değiştirir btp bbp anavatan partisi saadet partisi inşallah bunlar meclise daha güçlü etkin partiler olarak girer chp iyi hdp bunlardan bu ülkeye fayda gelmez nede müslüman ülkelere komşu ülkelere afrrika ülkelerine nede dünya mazlumlarına fayda gelir chp liderine iyi liderine sorun en son ne zaman abd natoya tepki göstermiştir
76543: sanki ülkenin geleceğini çok düşündüğü için abd natodan kurtulalım demişte şimdiye kadar sözde birde ülkeyi savunuyor gibi görünüyor amaçoyları yükseltmek yoksa nedirki ülkenin bekasını düşünmek zamanında beka söylemlerine şiddetle karşı çıkıyorlardı abd nato etrafınızı terörist örgütlerle sarmış her türlü hainlik yapıyor abd nato içerde dışarda müslüman ülkeleri birgün savunmamış böyle birinden chpye tekrar lider olurmu 75 yaşında olan chp liderinin iktidar olmasında hiçbir katkısı faydası olma
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: CHP'nin çoklu baro düzenlemesiyle ilgili yol haritası belli oldu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 02:20:23. #1.14#
title