CHP Konya Milletvekili Bozkurt Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

CHP Konya Milletvekili Bozkurt Açıklaması

AA - Haberler | Politika
CHP Konya Milletvekili Bozkurt Açıklaması

CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt, Türkiye'nin 3 Mart 1924 kararlarına bugün her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu söyledi.

CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt, Türkiye'nin 3 Mart 1924 kararlarına bugün her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bozkurt, bazı CHP'li milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısında 3 Mart 1924 tarihinde, hilafetin kaldırılması, Tevhidi Tedrisat Kanunu'nun kabul edilmesi, şeriye ve evkaf vekaletinin kaldırılması, Diyanet İşleri Başkanlığının kurulması, erkanı harbiyenin kaldırılarak Genelkurmay Başkanlığının kurulması gibi önemli devrim yasalarını kabul ettiğini anımsattı.

Söz konusu devrim yasalarının laik Türkiye Cumhuriyetinin temel taşı olduğunu ifade eden Bozkurt, Türkiye'nin bu sayede dünyadaki demokratik devletler arasında saygın yeri olduğunu belirtti.

Laikliğin bugünkü idareciler tarafından amacından saptırıldığı için Türkiye'nin uluslararası arenada ciddiye alınmamaya başlandığını savunan Bozkurt, "İslam dünyasında birliktelik değil, dağınıklık olması, 3 Mart 1924'teki laik devlet yapısının, laik eğitimin bütün İslam aleminde hakim olmamasının sonucudur" diye konuştu.

Bozkurt, Türkiye'nin 3 Mart 1924 kararlarına bugün her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye yanlış düşüncelerin elinde hızla Suriyeleşme, Pakistanlaşma, Afganistanlaşma, Mısırlaşma, Libyalaşma tehlikesine maruz kalmasın diye, aylardır biz CHP milletvekilleri genel başkanımızla çırpınıyoruz. Bir an önce birilerinin hayal dünyasını tatmin edecek yapay komisyonları bırakıp, barış komisyonu kurmalıyız, iç barışımızı temin etmeliyiz. Bir an önce Adalet ve Kalkınma Partili dostlarımızın da katılacağı laik eğitim komisyonu kurmalıyız. Eğitimi tekrar laik temellere oturtmalıyız. Bu coğrafyada Türkiye'yi farklılaştıran unsurları tekrar hatırlamalıyız."

AA - Son Dakika Haberleri
title