CHP Heyeti Tunceli'de İncelemelrde Bulundu

CHP Heyeti Tunceli'de İncelemelrde Bulundu

Aralarında CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Bulunduğu CHP Heyeti, Tunceli'nin Hozat İlçesi Boydaş Köyünde İncelemelerde Bulundu.

CHP Heyeti Tunceli'de İncelemelrde Bulundu

Aralarında CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bulunduğu CHP heyeti, Tunceli'nin Hozat ilçesi Boydaş köyünde incelemelerde bulundu.

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Isparta Milletvekili Mevlüt Coşkuner, Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Adıyaman Milletvekili Şevket Köse ve Adana Milletvekili Hulusi Güvel, bugün Hozat'ta incelemelerde bulundu. İlk olarak Hozat Kaymakamı Turan Erdoğan ve Hozat Cumhuriyet Savcısı ile görüşen CHP'li hayeti, daha sonra önceki gün askerlerin dur ihtarına uymayarak kaçtığı sırada vurularak öldürülen Bülent Karataş'ın ailesini ziyaret etti. Olayda hayatını kaybeden Bülent Karataş'ın annesi Kumru

ve babası Bıra Karataş'a başsağlığında bulunan heyet, Karataş'ın yetim kalan 2 çocuğuna da yakın ilgi gösterdiler. Taziye ziyareti sırasında bir grup vatandaş CHP heyetine tepki gösterdi.

Bölgede yapılan ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "Beytüşebbap'ın Beşağaç köyündeki katliam dolayısıyla Mardin, Silopi, Cizre üzerinden Beytüşebap'a agittik. Beşağaç köyündeki yurttaşlarımızın acısını paylaştık. Burada da 2 yurttaşımızı, yine birisi hayatını kaybetmiş, birisi şu an hastanede yatıyor, hastanede ziyaret ettik. Aileyi ziyaret ettik, onların acılarını paylaştık" dedi. CHP olarak terörün her türlüsüne karşı olduklarını dile getiren Kılıçdaroğlu,

"Tabi Türkiye'de şunun altını özenle çizmemiz gerekiyor. Biz CHP olarak teröre karşıyız. Terör nereden gelirse gelsin, hiç kimsenin yararına olmayacaktır. Türkiye terörden çok zarar çekmiş bir ülkedir. Umuyoruz, gelecekte halkın sağduyusu, yöneticilerin sağduyusuyla biz bunu alt edelim. Dileğimiz bölge halkının terörden mağdur olmaması" diye konuştu.

Tunceli'nin Hozat ilçesinde yaşanan olayla ilgili savcılığın gizlilik kararı aldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Hozat'taki olayla ilgili savcı bey gizlilik kararı aldığı için, tabi bizim hukuk devletine duyduğumuz saygıdan ötürü açıklama yapmamız doğru değil. Ama edindiğimiz bazı bilgiler var. Sayın belediye başkanımızdan, aileden aldığımız bilgiler var. Dolayısıyla biz bu bilgileri de kendi raporumuza koyup genel merkezimize sunacağız" ifadelerini kullandı.

Bölgede özellikle son dönemlerde yaşanan olayları parlamento gündemine de taşıyacaklarını dile getiren CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "5 CHP milletvekili olarak buradayız. Bu şu demektir; parlamentoda görev yapan bu 5 milletvekili, bölgede yaşanan olaylarla ilgili olarak olayı parlamentoya taşıyacaktır" dedi.

İlçede vatandaşlarla da sohbet eden heyet üyeleri, ziyaretlerinin ardından karayolu ile Elazığ'a döndüler.

"OLAYIN ÜZERİNİN ÖRTÜLMEMESİ İÇİN BURADAYIZ"

CHP heyetinin taziye ziyareti sırasında bir grup vatandaşın tepki göstermesi üzerine konuşan CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Kürt sorununun çözümünün kendilerini aştığını belirterek, "Sen kendi sorununu çözdün mü ki Kürt sorununu çözesin. Bu sorun beni de aşar, seni de aşar. Bu sorun, Türkiye sorunudur aslında. Ve biz CHP olarak bedelini ödedik, şimdi birileri rantını yiyor" diye konuştu. Ateş, kendilerinin sadece olayla ilgili incelemelerde bulunmak ve başsağlığı dilemek için geldiklerini

belirterek, "Gelmeden biz Elazığ'da başhekimle de görüştük. Bize diyor ki; kurşunlar ön taraftan değmiş. Oysa açıklamalar kaçtığı ve dur ihtarına uymadığı yönünde idi. Kaçan bir insana kurşun arkadan isabet eder. Biz olayın üzerinin örtülmemesi için buradayız" dedi.

(HY-AYŞ-OK-Y)