Çerkezköy 75. Yıl Ortaokulu'nda Satranç Turnuvası Başladı

Çerkezköy 75. Yıl Ortaokulu'nda Satranç Turnuvası Başladı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde eğitim öğretim veren 75. Yıl Ortaokulu'nda Kültür ve spor faaliyetleri kapsamında satranç turnuvası düzenlendi.

Çerkezköy 75. Yıl Ortaokulu'nda Satranç Turnuvası Başladı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde eğitim öğretim veren 75. Yıl Ortaokulu'nda Kültür ve spor faaliyetleri kapsamında satranç turnuvası düzenlendi. 7'inci ve 8'inci sınıf öğrencilerinden toplam 60 kişinin katıldığı müsabakalar 30-31 Aralık günlerinde 5 ve 6. sınıf öğrencileri ile devam edecek.

İl Satranç Hakemi ve 75. Yıl Ortaokulu Müdür Başyardımcısı Yüksel Arıcı nezaretinde yapılan turnuvada, İsviçre sistemine göre eşleştirme yapıldı. Her oyuncu için 30 dakika olmak kaydıyla her karşılaşmanın bir saatte bitirilmesi planlandı. Müsabakalar sonrasında bir, iki ve üçüncülere altın, gümüş ve bronz madalya verileceği ifade edildi.

Müsabakalar öncesinde konuşan Okul Müdürü Burhan Açıkgöz, çocukların okul içerisinde ders için çaba gösterdikleri gibi ders dışı etkinliklere de ihtiyaç duyduklarını belirtti. Burhan Açıkgöz, "Bu ihtiyaç bazen spor faaliyetleri bazen de değişik edebi çalışmalarla giderilmeye çalışılır. Bugün çok faydalı ve beğendiğim bir satranç müsabakasına şahit olacağız. Satranç oyunu, muhakemeyi geliştirmek, strateji üretme kabiliyetini kazandırmak gibi faydalar ile zihni açıp kuvvetlendirdiği ve bu manada stresten uzaklaştırıp beyin yorgunluğunu gidermede önemli bir uğraş olduğunu biliyorum. Umarım buna benzer faaliyetler artar. Akabinde öğrenciler birbiriyle tanışır. Bu etkinliklerimizi diğer spor dallarına taşıyacağız. Yarışmaya katılan öğrencilerimize başarılar diliyorum" dedi. - TEKİRDAĞ