Çatalhöyük Haberleri

Çatalhöyük haber, Çatalhöyük son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Çatalhöyük - 18.11.2021
Boncuklu Tarla'daki Boncuklar, Tespihin Geçmişine Işık Tutuyor
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde gerçekleştirilen 1. Tespih Çalıştayı ve Koleksiyon Sergisinde açılış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, "Dünya'da ilk defa tespih çalıştayını yapan üniversite olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnsanlık tarihine damga vuran, üniversitemiz akademisyenleri tarafından kazı çalışmaları yürütülen çanak-çömleksiz Neolitik dönem açısından günümüze kadar tespit edilen ilk yerleşim yeri olan Boncuklu Tarla'da bulunan 12 bin yıllık boncuklar, bugün gerçekleştirilen çalıştayın temelini oluşturmaktadır. Yerleşik hayata henüz geçilmemiş bir dönemde inanca ve ibadethaneye sahip olan Boncuklu Tarla'da bulunan 20 binden fazla boncuk, tespih kültürünün aslında ne kadar eski olduğunu görmemiz bakımından oldukça önemlidir. Yine aynı şekilde M.Ö. 7 binli yıllara tarihlenen Çatalhöyük kazılarında tespih olduğu kuvvetli ihtimalle düşünülen buluntuların çıkarılmış olması tespihin insanlık tarihiyle doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir.
Çatalhöyük - 22.10.2021
TRT Belgesel, birbirinden iddialı yeni yapım ve bölümleri ekranlara getiriyor
Tarihin karanlıkta kalan olaylarını, kişileri ve antik yapıların gerçek hikayelerini Prof. Dr. Hikmet Kırık'ın sunumuyla ekrana getiren "Gizemli Tarih", yeni bölümde 9 bin 400 yıl önce inşa edilen ilginç şehir Çatalhöyük hakkındaki sorulara yanıt arıyor.
Çatalhöyük - 09.10.2021
Fotoğrafseverler, UNESCO Turkey Photo Safari etkinliği için Cumalıkızık'ı fotoğrafladı
Photo Safari, Xanthos-Letoon (Antalya - Muğla), Nemrut Dağı (Adıyaman - Kahta), Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa), Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Ani Arkeolojik Alanı (Kars), Hattuşa (Boğazköy) - Hitit Başkenti (Çorum), Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya), Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir), Efes (İzmir), Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne), Troya Antik Kenti (Çanakkale), Çatalhöyük (Konya), Pamukkale-Hierapolis (Denizli), Afrodisias (Aydın) ve İstanbul ile 2022 yılının Mayıs ayına kadar devam edecek.
Çatalhöyük - 08.10.2021
Photo Safari'nin Kapadokya etabını kazananlar açıklandı
Xanthos-Letoon (Antalya - Muğla), Nemrut Dağı (Adıyaman - Kahta), Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa), Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Ani Arkeolojik Alanı (Kars), Hattuşa (Boğazköy) - Hitit Başkenti (Çorum), Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya), Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir), Efes (İzmir), Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne), Troya Antik Kenti (Çanakkale), Çatalhöyük (Konya), Pamukkale-Hierapolis (Denizli), Afrodisias (Aydın) ve İstanbul ile devam edecek etkinlik, 2022 yılının Mayıs ayına kadar sürecek.
Çatalhöyük - 12.09.2021
Haftanın tarihine bakış
2016- Konya'da Çatalhöyük kazılarında, milattan önce 8000-5500 Neolitik Dönem'e ait, yüksek kalitede işçilikle yapılması ve vücudunun tüm parçalarının noksansız bulunması dolayısıyla "eşsiz" olarak nitelendirilen bir insan heykelciği ortaya çıkarıldı.
Çatalhöyük - 12.09.2021
ARSLANTEPE'NİN GİZEMLİ TARİHİ TRT EKRANLARINDA
İLGİYLE TAKİP EDİLEN BİR PROGRAM TRT Belgesel ekranlarında yayınlanan Gizemli Tarih programını ilgiyle takip ettiklerini ifade eden Başkan Gürkan, "Gizemli Tarih programı geniş kitlelere ulaşan ve tarihimizde gizli kalan, tarihin derinliklerinde üstü örtülmüş, küllenmiş olayları gün yüzüne çıkarıp, geçmiş tarihimizle ilgili vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi noktasında önemli görevler ifa ediyorlar. Geçtiğimiz aylarda Arslantepe, Türkiye'nin 19'uncu kültür mirası olarak UNESCO'da yer aldı. İnşallah Arslantepe'nin çalışmalarını Hikmet hocamız ve yönetmenimiz Talha Bey güzel bir şekilde yansıtacaklar. Daha önce Çatalhöyük ve Göbeklitepe'de güzel çalışmalar oldu.
Çatalhöyük - 18.08.2021
Bakan Ersoy Konya'da 5 kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bir takım açılış ve programa katılmak üzere Konya'ya geldi. İlk olarak Çatalhöyük Ören Yeri Karşılama Alanı Temel Atma Töreni'ne katılan Bakan Ersoy daha sonra aralarında Meram İlçe Halk Kütüphanesi'nin de bulunduğu Bozkır, Altınekin, Kulu, Yalıhüyük kütüphanelerinin açılışına katıldı.
Çatalhöyük - 16.08.2021
GÜNDEM ÖZETİ / 17 Ağustos 2021
KÜLTÜR SANAT 1- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çatalhöyük Ören Yeri Karşılama Alanı temel atma törenine katılacak, Mevlana Müzesi restorasyon çalışmalarını inceleyecek, Meram İlçe Halk Kütüphanesi ile 4 ilçe halk kütüphanesinin toplu açılış töreni ve Coğrafi İşaretli Ürünler Lansman Programı'na iştirak edecek.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Çatalhöyük Haberleri | Çatalhöyük Haber - Haberler - Çatalhöyük haberleri, son dakika çatalhöyük haber ve gelişmeleri burada. Anadolu uygarlıklarının izini gönüllü sürüyorlar.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 2.12.2021 19:58:51. #1.16#

title