Çanakkale'deki Orman Yangını

Çanakkale'deki Orman Yangını

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine Bağlı Yalova Köyü Yakınlarında Dün Çıkan ve Kontrol Altına Alınan Orman Yangını Aynı Bölgede Yeniden Başlarken, Bölgeye İstanbul ve İzmir'den de Uçak ve Helikopter Takviyesi Yapıldı.

Çanakkale'deki Orman Yangını

Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında dün çıkan ve kontrol altına alınan orman yangını aynı bölgede yeniden başlarken, bölgeye İstanbul ve İzmir'den de uçak ve helikopter takviyesi yapıldı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında dün 15.30 sıralarında başlayan orman yangının 5 saatlik bir çaba sonunda kontrol altına alınmasının ardından bölgede soğutma çalışmalarına başlandığını belirterek, "Ancak ne var ki saat 18.00 sıralarında aynı bölgede yeniden alevler yükselmeye başladı. Havadan 5 uçak ve 1 helikopterle başladığımız çalışmalarımızın yetersiz gelmesi sebebiyle İstanbul'dan Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir amfibi uçakla İzmir'den 2 söndürme helikopteri geldi. Ayrıca civar illerden de çok sayıda arazöz bölgeye gönderildi. Şu an bölgede 50'ye yakın arazöz ile çok sayıda orman işçisi çalışıyor. Havanın kararmasıyla birlikte havadan müdahale yapılamayacağı için çalışmalar gece boyunca karadan devam edecek" dedi.

Bu arada yoğun duman sebebiyle görüş mesafesinin zaman zaman sıfıra kadar düşmesi üzerine Eceabat-Gelibolu arasındaki yol da trafiğe kapatıldı. Yetkililer görüş mesafesinin yeniden normal seyrine dönmesi halinde yolun trafiğe açılacağını belirttiler. Yaklaşık 15 hektarlık alanda devam eden yangının kontrol altına alınmasına çalışılıyor.

Dün Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında samal bayla makinesinin egzozundan çıktığı iddia edilen yangında 20 hektar ormanlık alan kül olmuştu (AÖ-ÖZ-Y)