Çanakkale'de İmar Planı Tadilatlarıyla İlgili İddia

Çanakkale'de İmar Planı Tadilatlarıyla İlgili İddia

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile eski ve yeni belediye meclisi üyelerinin aralarında bulunduğu 39 kişi hakkında, bazı kararlarla yapılan imar planı tadilatlarının imar mevzuatına aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle "görevi kötüye"...

Çanakkale'de İmar Planı Tadilatlarıyla İlgili İddia

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile eski ve yeni belediye meclisi üyelerinin aralarında bulunduğu 39 kişi hakkında, bazı kararlarla yapılan imar planı tadilatlarının imar mevzuatına aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla dava açıldı.

2008, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında Belediye Meclisi'nin bazı kararlarla yapılan imar planı tadilatlarının imar mevzuatına aykırılık teşkil ettiği iddiaları hakkında, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin incelemesi sonucunda plan tadilatı mevzuatına aykırılık belirlendiği öne sürüldü. Bu kapsamda, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile eski ve yeni belediye meclisi üyelerinin aralarında bulunduğu 39 kişi hakkında Çanakkale Sulh Ceza Mahkemesi'ne dava açıldığı belirtildi.

Cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

"Haklarındaki iddialara ilişkin olarak ön inceleme raporuna dayanarak şüpheliler hakkında İçişleri Bakanınca 21.09.2011 tarihinde soruşturma izni verilmesine karar verildiği, şüphelilerin yaptığı itiraz üzerine Danıştay 1. Dairesi'nin 2011/2196 esas 2012/277 karar sayılı kararıyla ilgililere isnat edilen eylemlerin haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu anlaşıldığından, soruşturma izni verilmesine ilişkin karara yapılan itirazın reddine karar verildiği, şüpheliler alınan savunmalarında üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmediklerini beyan etmişseler de mülkiye müfettişlerince yapılan inceleme sonucunda tanzim edilen ön inceleme raporunda ayrıntılı olarak belirtildiği üzere, şüphelilerin bahsi geçen belediye meclisi kararlarıyla açıkça imar mevzuatına aykırı imar plan tadilatının yapılmasını sağlamak suretiyle üzerlerine atılı müsnet görevi kötüye kullanmak suçunu işledikleri, her alınan belediye meclis kararının ayrı suç olarak kabul edilmesi ve bu şekilde kimi şüpheliler hakkında görevi kötüye kullanma suçunun birden fazla işlendiğinin kabul edilmesi gerektiği anlaşılmakta. Şüphelilerin yargılamasının mahkemenizce yapılarak, eylemlerine uyan sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmalarına karar verilmesi talep ve iddia olunur."

Muhabir: Mehmet Bayer

Yayıncı: Doğan Sarıtaş - ÇANAKKALE