Bursa Büyükataman: MHP Sistemin Nefesini Açmak Için Devreye Girmiştir

Bursa Büyükataman: MHP Sistemin Nefesini Açmak Için Devreye Girmiştir

Bursa Büyükataman: MHP Sistemin Nefesini Açmak Için Devreye Girmiştir
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Büyükataman: MHP sistemin nefesini açmak için devreye girmiştirBURSA'da yeni anayasa değişikliğine ilişkin konuşan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, "MHP'nin buradaki işlevi, rejimin işlerlik kazanması adına nefes açıcı siyasi aktör olmaktır.

Büyükataman: MHP sistemin nefesini açmak için devreye girmiştir

BURSA'da yeni anayasa değişikliğine ilişkin konuşan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, "MHP'nin buradaki işlevi, rejimin işlerlik kazanması adına nefes açıcı siyasi aktör olmaktır. MHP, AK Parti'nin değil, sistemin nefesini açmak için devreye girmiştir. Bunun yolu, parlamentoyu çalıştırmaktan geçmektedir" dedi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman Bursa İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından operasyonların devam ettiğini, ancak hala siyasi ayağın gizemini koruduğunu anlattı. Büyükataman, "Yurtta Sulh Konseyi isimli rezil ve Haçlı yapılanmanın ana kadrosunu, siyaset ve bürokrasi alanındaki elebaşlarını bu aziz millet ne zaman duyacak, ne zaman öğrenecektir? Zabıt katibine, hizmetliye, ebe ve hemşireye kadar inen ama hala siyaset ayağına değmeyen, üst mevkilere dokunmayan FETÖ ile mücadelenin, bu gidişle inandırıcılığını kaybetmesi olağan ve mümkündür" diye konuştu.

Türkiye'de Cumhuriyeti'nin ilanından önceki siyasi kriz benzeri bir tür tıkanıklık yaşandığını hatırlatan İsmet Büyükataman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rejim ve bilhassa anayasa yamalı bohçaya dönmüştür. Sistemin revizyondan geçirilmesi, her şeyin yeniden tarif edilmesi ve her erkin sınırlarının yeniden tespit ihtiyacı hasıl olmuştur. Parlamenter sistemin revizyonu gerekir derken, kast ettiğimiz bu gerçekliktir. Sigara tiryakisi gibi hukuksuzluk bağımlısı haline gelen parlamenter sistem sağlığına kavuşturulmalı, akciğerleri temizlenmelidir. Siyasi tıkanıklığın giderilmesi ve Cumhurbaşkanlığı makamıyla iktidarın çözüme sevk edilmesi için zorlayıcı bir demokratik siyasi dalga yaratılmalıdır. MHP bunun için harekete geçmiştir. MHP'nin buradaki işlevi, rejimin işlerlik kazanması adına nefes açıcı siyasi aktör olmaktır. MHP, AK Parti'nin değil, sistemin nefesini açmak için devreye girmiştir. Bunun yolu, parlamentoyu çalıştırmaktan geçmektedir. Önce iktidarın nasıl bir anayasa değişikliği ve nasıl bir öneriyle geldiği görülmeli, mesele hem Meclis'te hem de kamuoyunda enine boyuna tartışılmalıdır. Hiçbir güç, Meclis'in veya doğrudan milletin izhar ettiği iradeye direnemez ve böylece Türkiye'yi tehlikeye sokan fiili durum son bulur. O bakımdan, meseleyi Meclis gündemine getirmekten veya halka gitmekten korkmamalıdır."

Bir gazetecinin yeni anayasa taslağıyla ilgili sorusu üzerine İsmet Büyükataman, geçen pazartesi günü itibariyle Ak Parti'nin hazırladığı anayasa değişikliğini ihtiva eden taslak metninin MHP'ye geldiğini belirterek bu taslak üzerinde yapılan çalışmaların ve görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Büyükataman şunları söyledi:

"MHP bünyesinde oluşturulan hukukçulardan müteşekkil komisyonda taslak metin üzerinde detaylı ve kapsamlı, kabul etmeyeceğimiz, eksik bulduğumuz 'gözden geçirilmesi gerekir' şeklinde değerlendirdiğimiz değişiklik halini ihtiva eden metin Ak Parti'ye hafta sonu itibariyle ulaştırılmış ve bu konuda çalışmalar karşılıklı olarak yürütülmekte ve devam etmektedir. Dolayısıyla metne son şekli verilmeden metinle ilgili muhtevası bakımından bir açıklama yapmak, değerlendirmede bulunmak doğru değil. Şüphesiz bu çalışma muhtemeldir ki önümüzdeki hafta belli bir noktaya getirilebilir. Karşılıklı olarak mesele olgunlaşıp tereddütler giderildikten sonra bu husus kamuoyunun bilgisine sunulacaktır ve son şekli komisyona geldikten sonra TBMM'ye en kısa süre içinde iletilmesi temin edilecektir. Bu teklifin sahibi şüphesiz Ak Parti'dir. Dolayısıyla TBMM'ye metni getirecek olan da Ak Parti'nin kendisi olacaktır."

Bursa Büyükataman: MHP Sistemin Nefesini Açmak Için Devreye Girmiştir
Bursa Büyükataman: MHP Sistemin Nefesini Açmak Için Devreye Girmiştir
Bursa Büyükataman: MHP Sistemin Nefesini Açmak Için Devreye Girmiştir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title