Burdur'da "Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi"

Burdur'da "Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi"

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ), Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi'nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Burdur'da

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ), Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi'nin tanıtım toplantısı yapıldı.

MAKÜ Avşar Han Sinema Salonun'da, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) 2017 Güdümlü Proje Destek Programı kapsamında desteklenen projenin tanıtım toplantısı düzenlendi.

Vali Şerif Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, BAKA'nın desteklediğinin bölgesel özellikleri öne çıkaran güdümlü projelerin, ikincisinin imza törenini gerçekleştirdiklerini belirtti.

BAKA'nın kurulduğu günden itibaren bugüne kadar toplamda 74 milyon lirayı bölgeye harcadığını vurgulayan Yılmaz, "Kalkınma ajansımız kurulduğu günden bu yana bölgesel kalkınma çalışmalarını yoğun bir şekilde yapıyor. Ajansların kurulma amacı sadece belli firmalara kredi ya da hibe yardımı yapmak değil, bölgenin kalkınmasına da öncülük edecek lokomotif çalışmaların hayata geçirilmesidir." dedi.

Yılmaz, her şehirde üniversitelerin kurulmasının esas amacının da üniversitelerde yetişecek beşeri sermayenin ve yetişmiş insan gücünün bölgesel kalkınmada kullanılması olduğunu söyledi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz da üniversitelerinin temel misyonun öncelikle yerel ve bölgesel kalkınma olduğunu, bu kapsamda çalışma başlattıklarını ifade etti.

Süt ve gıda sektöründeki temsilcilerle yaptıkları toplantılarda, böyle bir merkeze ihtiyaç olduğunu tespit ettiklerini anlatan Korkmaz, "Projenin temel önemi bölgesel kalkınma odaklı bir proje olmasıdır." dedi.

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek ise üniversitelerin bölgesel kalkınmada, lokomotif bir görev icra ettiğini bildirdi.

Konuşmaların ardından MAKÜ ile BAKA arasında Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi'nin protokolü imzalandı.

Toplantıya, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Kılıç ve akademisyenler de katıldı.