Bumep ve Benmep Kursiyerleri Sertifikalarına Kavuştu

Bumep ve Benmep Kursiyerleri Sertifikalarına Kavuştu

Bültenler - Haberler | Güncel
Bumep ve Benmep Kursiyerleri Sertifikalarına Kavuştu

Bugüne kadar bilgisayar kullanmayı öğrenme fırsatı bulamamış olan 1964 kursiyer BUMEP ve 158 engelli kursiyer de BENMEP sayesinde sertifika sahibi oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tam donanımlı otobüslerle mahallelerde ev hanımlarına yönelik olarak düzenlenen ücretsiz Bursa Mobil Eğitim Projesi (BUMEP) ile 1964 kursiyer ve BUMEP'in bir ayağını oluşturan Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) ile de 158 kursiyer eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifikalarına kavuştu.

Meslek edindirme kurslarıyla binlerce vatandaşı nitelikli işgücü haline getiren Büyükşehir Belediyesi, önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı Bursa Mobil Eğitim Projesi'nin (BUMEP) meyvelerini toplamanın gururunu yaşıyor. Annelerin çocuklarının eğitimine daha fazla katkı sağlayabilmelerini hedef alan proje kapsamında bilgisayarlarla donatılan otobüsler mahalle mahalle dolaşıyor. BUMEP eğitimlerinden faydalanarak kendilerini geliştiren 1964 kursiyer daha Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde (Merinos AKKM) düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Aynı zamanda bu hizmeti toplumun tüm dezavantajlı guruplarına yayma hedefi doğrultusunda Türkiye'de ilk kez engelli vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) kapsamında da bilgisayar kullanmayı öğrenen 158 engelli vatandaş da sertifikalarına kavuşmanın heyecanını yaşadı.

Mahallelerde mobil eğitim

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra Bursa'da her türlü sosyal projeyi de hayata geçirdiklerini anlattı. Başkan Altepe, eğitime büyük önem verdiklerini belirterek, "Geleceğimize yön verecek olan çocuklarımızın donanımlı bireyler olarak yetişmesi için annelere büyük görevler düşüyor. Bilgi teknolojilerinin çokça geliştiği günümüzde annelerin de donanımlı olması zorunluluk haline geldi. Bu hizmetin en önemli özelliği de kursların mahallelerde verilmesi. Çünkü ev hanımları başka bölgelerdeki kurslara katılma imkanı bulamıyorlar. Bu proje ile bilgiyi tüm mahallelere götürdük. Bilgisayar kullanmayı öğrenen anneler, hem çocuklarının eğitimine katkı sağlayacak, hem de internetin zararlarına karşı çocuklarını daha iyi koruyabilecekler. Bunun yanında ilk kez başlattığımız Engelsiz Mobil Eğitim Projesi kapsamında engelli vatandaşlarımıza da bulundukları mahallelerde bilgisayar eğitimi verdik. Amacımız bilgiye ulaşmadaki tüm engelleri ortadan kaldırmak" dedi.

Eğitimler 10 mahallede devam ediyor

BUMEP ile çok sayıda yetişkinin bilgisayar ve internet eğitiminden faydalandığını ifade eden Başkan Altepe, "Eğitimler, özel bilgisayar dersliği haline getirilmiş, ferah ve kullanışlı otobüslerde, kendi branşında eğitimli tecrübeli ve tamamı bayanlardan oluşan eğitmenler tarafından yapılıyor. BUMEP ile mahalle mahalle vatandaşlarımızın ayağına giderek ücretsiz bilgisayar ve internet eğitimleri gerçekleştiriyoruz. İlk eğitim yolculuğuna 2011 yılında başlayan BUMEP otobüsleri Bursa'nın mahallelerini karış karış gezdi ve 2015 yılına kadar 16 bin 426 kursiyere katılım belgesi verdi. Ev hanımlarının her yönden donanımlı olması için atılmış büyük adımlardan biri olan proje, teknoloji çağına ayak uydurmakta zorlanan ve çocuklarıyla iletişim sorunu yaşayan tüm kadınların yardımına koşuyor. BUMEP halen 10 mahallede eğitim vermeye devam ediyor" diye konuştu.

Başkan Altepe, Osmangazi İlçesi'nde Panayır, Hüdavendigar ve Yeni Karaman mahallelerinde; Nilüfer İlçesi Görükle, Yıldırım İlçesi Demetevler Mahallesi, Mudanya'nın Yalı Mahallesi, Gemlik Manastır Mahallesi, Orhangazi Hürriyet Mahallesi, İznik Mahmut Çelebi Mahallesi ve Mustafakemalpaşa Adnan Menderes Meydanı'nda eğitimlerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kursiyerlerin sertifika sevinci

Başkan Altepe, eğitimlerini tamamlayan 1964 kursiyerin sertifika sevincine ortak olduklarını sözlerine ekleyerek, kurs bitiminde yapılan sınavda 100 alan 324 kursiyer arasında kura çekilişi ile belirlenen 2 kursiyere laptop, 2 kursiyere tablet ve 2 kursiyere de akıllı telefon hediye etti.

Aynı zamanda engelli vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği BENMEP ile de eğitimlerin Bursa'nın tüm ilçelerinde yaşayan engelli vatandaşlara hizmetlerini ulaştırdığını ifade eden Başkan Altepe, bu proje kapsamında Yıldırım Hamınlar Lokali'nde bilgisayarlı muhasebe eğitimi ile Çırpan Parkı'nda da grafik tasarım eğitimi verildiğini de hatırlattı. Engelli vatandaşların eğitim engellerini kaldırmayı amaçlayan Bursa Engelsiz Mobil Eğitim Projesi (BENMEP) kapsamında bu yıl eğitim alan 158 kursiyere katılım belgesi verildiğini dile getiren Başkan Altepe, BENMEP kursiyerleri arasında yapılan çekilişle belirlenen 1 kursiyere laptop, 1 kursiyere tablet ve 1 kursiyere de akıllı telefon hediye etti.

Başkan Altepe'ye teşekkür

BUMEP ve BENMEP eğitimlerinin tanıtım filmlerinin de gösterildiği programda, kursiyerler Nesrin Seven, Mücahit Karabaş ve Derya Canyakmaz kendilerine mahallelerinde eğitim imkanı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür etti. İstiklâl Mahallesi Muhtarı Gülnaz Karadeniz de mahallelerinden pek çok vatandaşın eğitimlere katıldığını söyleyerek, Bursa için faydalı hizmetlere imzasını atan Başkan Altepe'ye teşekkür etti. Törene katılan AK Parti Bursa Milletvekili ve 26. Dönem milletvekili adayı Emine Yavuz Gözgeç de eğitimin önemine dikkati çekerek anlamlı projeden dolayı Başkan Altepe'yi tebrik etti. Törenin sonunda Başkan Altepe, Başkan Danışmanı ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ve Gözgeç kursiyerlere sertifikalarını verdi ve hatıra fotoğrafında bir araya geldi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title