"Bu Kurban'da Bir Müslüman Boğazla"
Haberler » Güncel » "Bu Kurban'da Bir Müslüman Boğazla" - Haber

"Bu Kurban'da Bir Müslüman Boğazla"

Avrupa'da ırkçılık raporunda dehşet dolu ifadeler var; Fransa'da "Bir Müslüman Boğazla" adlı internet sayfası açıldı.

merkezli Irk İlişkileri Enstitüsü'nün hazırladığı 'Nefret Tacirleri: Aşırı Sağının Şiddetli Darbesi' rapor, Avrupa'da her geçen gün büyüyen aşırı sağ tehdidin ulaştığı boyutları gözler önüne serdi.

Rapora göre aldıkları ölüm tehditleri yüzünden uzmanlar, aşırı sağ konusunda artık mahkemelerde tanıklık yapmaktan kaçınıyor. Pek çok akademisyen de göçmenlerle ilgili tartışmalarda görüş belirtmeye yanaşmıyor. Raporda Avrupa'yı geniş kapsamlı bir ırk savaşına doğru sürükleyen aşırı sağ örgütlerin, bu amaçla silah depoladıkları vurgulanıyor.

Raporda Nisan 2010 ile Nisan 2012 arasında Avrupa'nın çeşitli yerlerinde meydana gelen 100 şiddet olayı, derinlemesine inceleniyor.

Raporda dikkat çeken bazı tespitler şöyle:

Çek Cumhuriyeti'nde 'aşırılıklar' konusunda uzman bir akademisyen, aldığı tehditler nedeniyle mahkemede tanık olmaktan vazgeçti.

'da entegrasyon konusunda çalışma yapan uzmanlar, ailelerine yönelik tehditlerden sonra demeç vermeyi bıraktılar.

Avusturya'da sosyal demokrat partinin önde gelen isimlerinden birisi 'Auschwitz Anma Günü'nde ağır şekilde darp edildi.

İncelemelere göre Atina'da görev yapan polislerin yarısından fazlasının ırkçı Altın Şafak Partisi'ne oy verdi.

Almanya'da aralarında başarılı Türklerin ve entegrasyon yanlısı Almanların da olduğu 88 kişilik bir ölüm listesi ele geçirildi.

'da Kurban Bayramı'nda 'bir Müslüman boğazla' başlıklı bir internet sayfası hazırlandı.

İtalyan ırkçılar, aralarında Müslüman ve Yahudiler ile göçmenlere yardım eden papazların da bulunduğu bir 'kara liste' hazırladı.

EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞTİRKÇE IRKÇI ŞİDDET ARTIYOR

Rapora göre yıllardır sadece nefret söylemleri yaymakla suçlanan aşırı sağcılar artık şiddet eylemlerine karışıyor, camilere saldırıyor, sokaklarda insanları öldürüyor hatta muhtemel bir ırklar savaşı için silah depoluyor. Aşırı sağcıların ana hedefinin Müslümanlar olduğunun vurgulandığı raporda solcu, liberal ve sosyal demokrat politikacıların yanı sıra gazeteci ve akademisyenlerin de tehdit altında olduğu belirtiliyor. Raporda ekonomik kriz derinleştikçe aşırı sağ terörün artma eğilimi gösterdiğinin altı çiziliyor.

NEFRETİ INTERNETTEN ÖĞRENİYORLAR

Rapora göre Finlandiya Milli İstihbarat Teşkilatı, Neonazi yanlısı bir internet sitesi tarafından çok kültürlülüğe destek veren 50 Finlandiyalı'nın isimlerinden oluşan bir 'vurulacaklar listesi' oluşturulduğunu tespit etti. Ülkedeki aşırı sağcı örgütler arasında paylaşılan listede Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen ve eski Başbakan Matti Vanhanen'in de adı geçiyordu.

Benzer bir liste, Danimarka'da varlığı geçtiğimiz yıl ortaya çıkarılan ORG isimli aşırı sağcı gizli örgüt tarafından hazırlandı. Bir polis tarafından hazırlanan ve 'Hainler Listesi' adı verilen listede çok kültürlülüğe destek veren aydınların ve başarılarıyla topluma örnek olan göçmenlerin isimleri yer alıyordu.

Raporda Finlandiya'da göçmenlerle ilgili araştırma yapan akademisyenlerin de ölüm tehditleri aldığı, bu yüzden göçmenlerle ilgili tartışmaların dışında kalmayı tercih ettikleri belirtiliyor.

"IRKLAR SAVAŞININ AYAK SESLERİ"

Raporun sonuç kısmında bugüne kadar çoğunlukla tehdit seviyesinde bulunan ırkçı reaksiyonları artık çok ciddi şiddet eylemlerine dönüşmüş durumda. Şiddetin geldiği noktayı endişe verici olarak değerlendiren rapor, ırkçı katil Breivik'in Norveç'tekini eylemini ve o boyutta olmasa da benzer olayların sürekli hale geldiğine işaret ederek "Tedbir alınmazsa Avrupa'da bir 'ırklar savaşı'nın ayak sesleri duyuluyor" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Diğer

Manşet

Haberler