Bolu - Mudurnu, Pak Tavuk İle Hayat Buluyor
Haberler » Güncel » Haber

Bolu - Mudurnu, Pak Tavuk İle Hayat Buluyor

Bolu'nun Mudurnu İlçesi'nde, 2001 Yılında Yaşanan Ekonomik Krizde İflas Ettikten Sonra 3 Kere El Değiştiren Mudurnu Piliç'i Satın Alan Pak Tavuk'un Patronu Zuhal Daştan, 6 Milyon Tl'lik Yatırımla Fabrikayı Eski Güzel Günlerine Döndürmeyi Başardı. Zuhal Daştan, "günde 50 Bin Adet Piliç Üretimini Önümüzdeki Yıl 60 Bine Çıkaracağız. 150 Bin Adede Ulaşınca İkinci Bir Kesimhane Kuracağız" Dedi.

Bolu - Mudurnu, Pak Tavuk İle Hayat Buluyor

BOLU'nun Mudurnu İlçesi'nde, 2001 yılında yaşanan ekonomik krizde iflas ettikten sonra 3 kere el değiştiren Mudurnu Piliç'i satın alan Pak Tavuk'un patronu Zuhal Daştan, 6 milyon TL'lik yatırımla fabrikayı eski güzel günlerine döndürmeyi başardı. Zuhal Daştan, "Günde 50 bin adet piliç üretimini önümüzdeki yıl 60 bine çıkaracağız. 150 bin adede ulaşınca ikinci bir kesimhane kuracağız" dedi.

Mudurnu Tavukçuluk, iş adamları Tevfik Türesin ve Süreyya Astarcı tarafından 1967 yılında kuruldu. Mudurnu Tavukçuluk 2001'de yaşanan ekonomik krizde ayakta duramayarak iflas ederken, bankalara olan kredi borcu nedeniyle Türesin ailesinin malvarlığına, tüm alacaklarına haciz geldi. İlçenin ekonomisini ayakta tutan fabrikanın kapanmasının ardından binlerce kişi işsiz kaldı. Daha sonra Mudurnu Tavukçuluk'un yüzde 51 hissesi 2003'te Global A.Ş'ye satıldı. Fakat aradan geçen kısa sürede fabrika yine kapanmanın eşiğine geldi. 2005 yılında İl-Çe taşımacılığın patronu İlhan Çetinkaya, Mudurnu Tavukçuluk'u satın aldı. İlhan Çetinkaya, 10 Mart 2007'de kapattığı fabrikanın tüm varlıklarını, 11 Mayıs 2007'de ihaleyle satışa çıkardı. İlhan Çetinkaya, Mudurnu Tavukçuluk tesislerini 16 milyon YTL'ye Kılıç Holding bünyesindeki Kılıç Deniz Ürünleri'ne, Mudurnu Tavukçuluk isim hakkı ve markasını da 4 milyon YTL'ye Pak Tavuk'un sahibi Zuhal Daştan'a sattı. Kılıç Deniz Ürünleri de geçen yıl Nisan ayında Mudurnu Piliç'i, Pak Tavuk'un patronu Zuhal Daştan'a sattı. Zuhal Daştan'ın Mudurnu markasının ardından tesisleri de satın almasının ardından 6 milyon TL'lik yatırımla fabrikayı yenileyerek tekrar üretime geçirdi. 12 Nisan'da deneme kesimleri yapılarak üretime başlanıldı. Mudurnu'da üretimin yeniden başlamasının ardından ilk etapta 240 kişi istihdam edildi. Zuhal Daştan yenilenen kesimhane ve paketleme ünitelerini basın mensuplarına gezdirdi. Hedeflerinin günde 150 bin kesim yapmak olduğunu belirten Zuhal Daştan, "İkinci bir tesis kurarak büyümeyi sürdürmek istiyoruz. Yeni tesislerimizle bir yılda yüzde 50 büyümeyi ve yüzde 5 olan pazar payımızı yüzde 7'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Tavukçuluk sektörünün en eski firmalarından biriyiz. 55 yıllık tecrübeye sahibiz. 2010'da 4 milyon dolar ihracat, 300 milyon TL ciro gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Üretime 185 işçi ile başladık ve bu sayıyı iki haftada 240'a çıkardık. Bir kaç ay sonra ileri işlenmiş ürünleri imal etmeye başladığımızda 350 kişiye ulaşmayı planlıyoruz. Hedefimiz kademeli olarak 550 doğrudan, 350 dolaylı olmak üzere toplam 900 kişiye iş imkanı sağlamak" dedi.Mudurnu Tavukçuluk tesislerinin günlük 150 bin, yıllık 45 milyon adet kesim kapasitesi bulunduğunu söyleyen Daştan, "Şu an günde 50 bin adet kesim yapıyoruz. Bir ay içinde günde 60 binlik kesime ulaşacağız. Günde 150 bin adede ulaşınca 200 bin metrekarelik arazide ikinci bir kesimhane kurarak büyümeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.Daştan, Mudurnu Tavukçuluk'un daha önce 3 kez el değiştirdiğini hatırlatılması üzerine ise, "Mudurnu Tavukçuluk'u satın almakta bir risk görmüyorum. Daha önce satın alanlar sektörden değildi. Bu işin içinden değilseniz eğer bu işi yapamazsınız. Eğer bedevi değilseniz çölde yaşayamazsınız. Bizler 1955 yılından bu yana bu meslekle uğraşıyoruz. Bende 39 yıldır bu mesleğin içindeyim. Bu nedenle bir bedevinin çöle alıştığı tavukçuluğa alışmış insanlarız" şeklinde konuştu.

Köy pilici adıyla yeni bir butik proje üzerinde çalıştıklarını da söyleyen Daştan, açıklamalarına şöyle devam etti: "Organik değil bu köy pilici. Daha uzun sürede daha geç büyüyen, geceleri uyuyan gündüzleri beslenen kahverengi köy pilicini bir yıl sonra piyasaya donmuş olarak marketlerde sunmayı hedefliyoruz. Bir kaç yıl sonra eski Mudurnu piliç restoranlarını devreye sokmayı planlıyoruz. Şu na 150 hayvan üzerinde çalışma yapıyoruz. Hiç bir zaman yüzbinleri bulan hayvan sayıları olmayacak. Butik bir proje olacak"