Bilim Kurulu üyesinden endişelendiren sözler: Okulları açık tutmak için gerekirse toplumu kapatmalıyız - Haberler
Haberi Paylaş

Bilim Kurulu üyesinden endişelendiren sözler: Okulları açık tutmak için gerekirse toplumu kapatmalıyız

Haberler.com / Olgun Kızıltepe - Haberler | Sağlık

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, toplumda enfeksiyon çoksa okullarda da enfeksiyon oranlarının artacağını vurgulayarak, 'Bir daha kapanma olmayacak' rehavetine kapılmak için erken olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yavuz, "Önlemlerle dolu bir kış geçirmeliyiz. Okulları açık tutmak gerekiyorsa, gerekirse toplumu kapatmalıyız" dedi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, önemli açıklamalarda bulundu.

"PANDEMİDE EN BÜYÜK ZARARI OKULLAR GÖRDÜ"

Bilim Kurulu Üyesi Yavuz, Türkiye'deki gibi toplumda enfeksiyon çoksa okullarda da enfeksiyon oranlarının artacağını vurgulayarak "bir daha kapanma olmayacak" rehavetine kapılmak için erken olduğunu belirtti. Prof. Dr. Yavuz, "Önlemlerle dolu bir kış geçirmeliyiz. Okulları açık tutmak gerekiyorsa, gerekirse toplumu kapatmalıyız. Çünkü okullar şu an çok önemli. En büyük zararı onlar gördü bu pandemide. Kapanma açısından en kritik nokta hastanelerde dolacak mı? Şu anda öyle bir doluluk yok" dedi.

Bilim Kurulu üyesinden endişelendiren sözler: Okulları açık tutmak için gerekirse toplumu kapatmalıyızSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz

"ÖLÜM SAYILARI YÜKSELMEDİ, TESTE GİDENLERDE AZALMA VAR"

Aşılanmaya rağmen ölüm sayılarının daha fazla olduğu yönündeki tartışmalara da değinen Prof. Dr. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha az test yaptırıyoruz gibi geliyor. Aşılananlar hastalığı çok hafif geçirdiği için belki daha az teste gidiyor. Yine insanların bir kısmı da karantinadan çekindiği için teste gitmek istemiyor. Böyle bir eğilim gözlemliyorum ben. Alfa pikini hatırlarsanız 60 binlere çıkmıştı vaka sayıları. İngiltere'de Delta pikinde yine aynı yüksek vaka sayıları çıktı ki onlar bizden çok daha yüksek aşılama oranlarına sahip olduğu halde. Bizim (vakaların daha düşük olup ölüm sayılarının daha fazla görünmesi) test yapma stratejimizle de ilgili. Semptomatik olanlara test yapıyoruz. Dolayısıyla asemptomatik geçirenlerin teste gitmediğini düşünüyorum. Bu da vaka sayısı ve ölüm sayılarındaki pay ve paydayı değiştiriyor. Ölüm oranlarının daha yüksek görünmesine yol açıyor gibi. Bu bir hipotez tabii, benim tahminim sadece. Bir de Delta varyantta mortalitenin daha yüksek olduğu ile ilgili veriler de var ama bu da henüz tahmin, kesin kanıtlanmış değil şu anda."

"KONTROLLÜ SOSYAL YAŞAMA DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ"

İstanbul'un son durumuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Yavuz, "Trafik facia gerçekten. Bu demektir ki İstanbul çok kalabalık artık. Herkes döndü. Dolayısıyla her türlü viral hastalık için bir besi yeri ortamı oluştu. Kovid aşıları ölümden ve ağır hastalıktan korunmada çok çok etkili. Aşı olanlar çok daha nadiren ölüyorken şu anda aşı olmayanlar ölüyor, bunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz. Sağlık Bakanlığı verileri de bu yönde. Kontrollü, sosyal yaşama devam etmek zorundayız. Herkes aşısını olacak ama aşı olanlar da dahil olmak üzere kapalı ortamlarda ve yakın temasta kesinlikle maske çıkarılmayacak, çok sayıda insanla görüşülmeyecek. Aşılanma oranımız yüzde 80'lere ulaşana kadar kontrollü sosyal yaşama uyumaya devam etmek zorundayız. Aşı sırası gelen de çocuklar da dahil hemen olmalı." dedi.

Bilim Kurulu üyesinden endişelendiren sözler: Okulları açık tutmak için gerekirse toplumu kapatmalıyız
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (21)
Dilara Maden:Adam akıllı bir eğitim sistemimiz yokken okulların kapalı olmasıyla eğitim sistemi ülkede iyice dibe vurdu. Pandeminin bir okulları bulması çok saçma eğlence yerleri ,tatil yerleri, konserler hınca hınç doluyken sıra okula gelince kapatmak akıl kârı değil .Eğitimden geleceğimizden önemli değil. Okullar açılmalı istemeyen öğrencilerde online devam edecek şekilde ayarlanmalı. Ne okula gitmek isteyen öğrenciler ne de okula gitmemek isteyen öğrenciler madur edilmemeli.
mustafa özkan:Aşılarını tam yaptırmış bir vatandaş olarak yazıyorum. Bırakın insanlar dışarda kalsın. Eve kapatınca ne değişiyor. Tatilde bayramda bir şey olmadi şimdi mı olacak. Bırakın yahu.
Kamil Zeki:HASTALİKTAN ÖLENLERİN HEPSİ AŞISIZ OLANLAR DİYEREK BİZLERİ HEDEF GÖSTEREREK KOCa KOCA YALAN SÖYLEYEN ETKİLİ YETKİLİ VE BİLİM PARFON FİLİM KURURLUNU KINIYORUM 4 DOZ AŞI OLUPTA ÖLENLERİN HABERLERİNİDE DUYURUN....
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Bilim Kurulu üyesinden endişelendiren sözler: Okulları açık tutmak için gerekirse toplumu kapatmalıyız - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.09.2021 14:03:18. #1.11#