Biden yönetimi, Filistin'e yardımları yeniden başlatacak

Biden yönetimi, Filistin'e yardımları yeniden başlatacak

26.01.2021 19:58 | Son Güncelleme: 26.01.2021 20:31

ABD'de Biden yönetimi, Trump döneminde askıya alınan Filistin'e yardımları yeniden başlatacağını ve iki devletli çözüm için çalışacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde konuşan ABD'nin BM Daimi Temsilci Vekili Richard Mills, Biden'ın Filistin konusundaki yaklaşımına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Mills, konuşmasında, Biden yönetiminin daha önce askıya alınan Filistin'e yardımları yeniden aktif hale getireceğini açıkladı.

"DİPLOMATİK MİSYONLAR YENİDEN AÇILACAK"

Trump döneminde Filistin'in ABD'de kapatılan diplomatik misyonlarının yeniden açılacağını belirten Mills, BM'nin Filistinlilere yardım programlarının yeniden işler hale getirileceğini kaydetti.

Mills, "Yeni yönetimin Orta Doğu politikası, içinde İsrail'in güvenlik ve barış içinde yaşayacağı ve yanı başında da kendi ayakları üzerinde duran bir Filistin devletinin olduğu, üzerinde mutabık kalınmış iki devletli çözümü desteklemektir." ifadesini kullandı.

FİLİSTİN, TRUMP YÖNETİMİ İLE İLİŞKİLERİNİ KESMİŞTİ

Filistinliler, sert bir şekilde reddettikleri barış planı kapsamında 2018 yılında ABD Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımasının ardından Donald Trump yönetimiyle siyasi, ardından da güvenlik ilişkilerini kesmişti. Trump döneminde ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Gazze ve Batı Şeria'ya yapılan 200 milyon dolarlık ekonomik yardımın başka alanlara kaydırılmasını istediğini açıklamıştı. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Batı Şeria'nın büyük bir bölümünü ilhak etmesini içeren Trump planına karşı çıkmış ve 1967 sınırlarında bir Filistin devletinin kurulmasını sağlamak için iki devletli çözüm ilkesine bağlılığını ilan etmişti.

Biden yönetimi, Filistin'e yardımları yeniden başlatacak
Haber Yorumları (19)
GÜVENLİKÇİ: İsrail ne derse o olur. Çünkü Amerikayı süper güç yapan onlardır.Rusyayı da ...
TR: İSRAİL TOPRAK ARSA SATIN ALARAK KURULDU SONRADA DESTEKLERLE BU HALE GELDİ. FİLİSTİN OSMANLIYA İHANET EDEN ARAP DEVLETLER ARASINDA ASLINDA BUGÜN Kİ SUUDİ ARABİSTAN VE BAE GİBİ. AMA TÜRKİYENİN FİLİSTİNİ DESTEKLEMEKDEKİ TEK AMACI MESCİDİ AKSA NIN MÜSLÜMANLARIN ELİNDE KALMASI. BUGÜN FİLİSTİN HALA DOĞU AKDENİZDE YUNANLARI DESTEKLİYOR.
HİKMET: benim araplara üzülme kredim bitti. . . ne ekersen onu bicersin. .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title