Belediyeden Konut Mağdurlarına: Adeta Gökyüzünden Daire Satın Almışlar

Belediyeden Konut Mağdurlarına: Adeta Gökyüzünden Daire Satın Almışlar

Belediyeden Konut Mağdurlarına: Adeta Gökyüzünden Daire Satın Almışlar
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Erzurum'da inşaatı, 'ruhsat ve projesi' olmadığı gerekçesiyle durdurulan 2 bin konutluk projeden maketlere bakarak ev alanlar, Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Erzurum'un Yenişehir Semti'nde inşaatı, 'ruhsat ve projesi' olmadığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından durdurulan 2 bin konutluk 'New City' projesinde maketlere bakarak ev alanlar, Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Büyükşehir Belediyesi 1'inci Hukuk Müşavirliği tarafından mahkemeye gönderilen savunmada ise, "Müvekkiliniz dolandırılmaya karşı hiç bir tedbir almamıştır. İmzaladığı kağıtta gayrimenkulün pafta, ada, parsel numaraları ile diğer mülkiyet bilgileri bulunmamaktadır. Adeta gökyüzünden daire satın almıştır" denildi.

GEÇEN YIL DURDURULDU

Merkez Palandöken İlçesindeki Yenişehir semtinde, Büyükşehir Belediye eski Başkanı AK Partili Ahmet Küçükler döneminde, 2 bin konutluk 'New City' adlı proje hazırlayan müteahhit Ahmet Metin Karadayı, 2013 yılında inşaata başlamadan dairelerin büyük bir bölümünü sattı. İmar iskan eski konutlarında oturanların evlerini 2012'de yıkarak karşılığında daire sözü veren Karadayı'nın inşaatı, ruhsat ve projesi olmadığı gerekçesiyle şimdiki Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen tarafından geçen yıl durduruldu. Temeli 2013 yılında atılan 240 milyon liraya çıkacak projede mağdur olanlar, sık sık eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı.

BELEDİYE AÇIKLAMASINI DELİL GÖSTERDİLER

New City mağdurlarından 84 kişi ise avukatları aracılığıyla Bölge İdare Mahkemesi'nde hizmet kusurundan kaynaklı zararların giderilmesi için Büyükşehir Belediyesi'ne dava açtı. Konut mağdurlarının avukatları Gündüz Güneş ve Muhammed Sönmez, Büyükşehir Belediyesine ait internet sitesinde 26 Ekim 2012 tarihinde yer alan haberi, belediye ile müteahhit Ahmet Metin Karadayı'nın beraber bu projeyi yaptıklarına delil olarak gösterdi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan "Büyükşehir Belediyesi, bölgenin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi için düğmeye bastı. Yenişehir imar iskan evleri olarak bilnen bölgede hayata geçirilecek dev proje için Karadayı Group'la işbirliği yapan Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce gerçekleştirdiği ihaleyle süreci resmen başlattı" açıklamasına dikkati çeken Avukat Güneş, müvekkillerin zararının giderilmesini istedi.

BELEDİYENİN YANITI

Büyükşehir Belediyesi 1'nci Hukuk Müşavirliğinden mahkemeye gönderilen savunmada 'müvekkilinizin kusurları' başlığı altında maddeler sıralandı. Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Cevat Öksüz tarafından gönderilen yazıda, Türk Medeni Kanun hükümlerine ve Yüksek Yargıtay'ın içtihatlarına göre, gayrimenkul satın alanların haklarının müteahhide karşı korunabilmesi için, Tapu Sicil Müdürlüklerinden kat irtifakı tapusu veya noter marifeti ile tapuya şerh edilebildiği belirtildi.

Öksüz, konut mağdurlarının düzenleme şeklinde Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi ile işlem yapması gerekirken, hiçbir resmi geçerliliği olmayan kağıda imza attıklarını ve bir gayrimenkul satın aldıklarını zannettiklerini vurguladı. Başkan adına Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Cevat Öksüz, mağdurların iddialarıyla ilgili savunmasında ise şunlar yeraldı:

"SÖZLEŞME DİYE İMZALADIĞI KAĞITTA TARİH BİLE YOK"

"Sözleşme diye imzaladığı kağıtta sözleşme tarihi bile yoktur. Hatta başka bir projeden alamadığı dairenin bu projeye intikali suretiyle sözleşme imzalamıştır. Müvekkiliniz dolandırılmaya karşı hiçbir tedbir almamıştır. İmzaladığı kağıtta gavrimenkulun pafta, ada, parsel numaraları ile diğer mülkiyet bilgileri bulunmamaktadır. Adeta gökyüzünden daire satın almış. 8 milyar TL'yi aşan tahsilat ve ödemelerin banka veya özel finans kurumları ve PTT aracı kılınarak yapılması zorunludur. Müvekkilinizin bu yasal zorunluluğa uygun ödemeler yaptığını gösterir belge bulunmamaktadır. İddia ettiği ödemeler şüphelidir. Bakanlık tebliğlerine göre, 2013 yılı inşaat + arsa payı bina metrekare maliyet bedeli 980 TL civarındadır. Buna göre müvekkilinizin satın aldığını iddia ettiği 3+1 inşaatın sadece maliyeti 98 bin TL'dir. Müvekkiliniz uyanıklık ettiğini, maliyetinin altında gayrimenkul satın aldığını zannederken, maliyetin altında satışın getireceği riskleri göz ardı etmiştir. Müvekkiliniz açık açık dolandırıldığını anlamasına rağmen bu güne kadar dolandırıcılar hakkında Cumhuriyeti Savcılığına şikayette bulunmadığı gibi, Asliye Hukuk Mahkemelerinde de bir alacak davası açmamıştır. Dolayısıyla dolandırıcılarını koruduğu yönünde bir eylemde bulunmuştur. Yukarıda açıklandığı üzere müvekkiliniz, kendi kusurları nedeniyle zarara uğradığından, belediyemizden her hangi bir tazminat talebinde bulunmaya hakkı olmadığını bilgilerinize sunarım."

Belediyeden Konut Mağdurlarına: Adeta Gökyüzünden Daire Satın Almışlar
Belediyeden Konut Mağdurlarına: Adeta Gökyüzünden Daire Satın Almışlar
Belediyeden Konut Mağdurlarına: Adeta Gökyüzünden Daire Satın Almışlar
Belediyeden Konut Mağdurlarına: Adeta Gökyüzünden Daire Satın Almışlar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title