BDP'li Başkandan, Başbakan'a Mektup

BDP'li Başkandan, Başbakan'a Mektup
Temsilci - Haberler | Güncel

Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Feremez Kaya, babasının durumunu anlatan bir mektubu, Başbakan Erdoğan'a gönderdi.

Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Feremez Kaya, Başbakan Recep Taayyip Erdoğan'a, BDP'nin bir etkinliğine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınarak yargılanan 75 Yaşındaki babası Abdulalik Kaya'nın durumunu yansıtan bir mektup gönderdi.

PTT Siirt şubesine giden Kaya, 2009 yılında Siirt'te düzenlenen bir etkinliği katılan babasının o tarihte gözaltına alındıktan sonra yurt dışına kaçtığını, ancak şuan ölüm döşeğinde olduğu için ülkesine dönmek istediğini söyledi.

Kuzey Irak bölgesinde yaşayan babasının vatan hasreti çektiğini belirten Kaya, PTT önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm sürecine yönelik başlattığı girişimi takdirle karşılıyorum. Ancak geçen hafta Diyarbakır'da 37 yıldır sürgünde bulunan Şivan Perver'i ülkesine getirdi. Fakat mesele sadece Şivan Perver ile yetinilmemelidir. Daha nice Şivan Perver'ler vardir. Ülkesine dönmek için hasret çeken binlerce insanlardan biri de Babam Abdulailm Kaya'dır. Kendisi 2009 tarihinde Siirt'te BDP'nin düzenlediği bir etkinliğe katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındı. O tarihte tutuksuz yargılandığı sırada mahkûm olacağı endişesi taşıyarak Kuzey Irak bölgesini kaçtı. 4 yıldır vatan hasretini çeken babam 75 yaşına girdi. Ölüm döşeğinde olan babam ihtiyaçlarını bile göremiyor, çocuklarına ve vatanına duyduğu hasreti sık sık dile getiriyor. Hayatı boyunca bir karıncayı bile incitmeyen babam mahkûm olabileceği korkusuyla ülkesine dönemiyor. Sayın Başbakanım Diyarbakır'da yaptığımız etkinlikte keşke Ahmet Kaya'da ülkesinde olsaldı dediniz. Ama iş işten geçmişti. Keşke Abdulalik Kaya'da kendi ülkesinde olsaydı ve kendi ülkesinde ölseydi demeden bu ayıba ve bu utanca son vermenizi bekliyorum. Sayın Başbakanımın bu mektubu dikkate almasını bekliyorum" dedi.

Muhabir : M. Yücel DURAK

Kaynak: Temsilci

Manşet Haberler

title