Baydemir: HDP Barajı Aşamazsa Müzakere Süreci Sona Erer

Baydemir: HDP Barajı Aşamazsa Müzakere Süreci Sona Erer

Baydemir: HDP Barajı Aşamazsa Müzakere Süreci Sona Erer
Temsilci - Haberler | Güncel

HDP Urfa Milletvekili Adayı Osman Baydemir, "HDP hile yoluyla barajın altında kalırsa Kürt sorununda müzakere süreci sona erer" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Adayı Osman Baydemir, Karaköprü'ye bağlı Akpınar, Kırkpınar, Kızlar, Karakoluk, Gülpınar köyleri ziyaret ederek destek istedi. Burada muhtarlara seslenen Baydemir, "HDP hile yoluyla barajın altında kalırsa Kürt sorununda müzakere süreci sona erer" dedi.

Baydemir, HDP Urfa İl Eş Başkanı Rıdvan Yavuz ile birlikte Mehmetçik Köyü'nde bulunan Şanlıurfa Köy Muhtarları Derneği'ni ziyaret etti. Çok sayıda köy muhtarlarının katıldığı toplantıda konuşan Baydemir, sayılı günler kalan seçimlerin önemine değindi.

"Kime desteğinizi veriyorsanız başım gözüm üstüne, kabulümdür" diyen Osman Baydemir, "Ben burada sizin vicdanınıza hitap etmeye geldim. Nihayetinde her bir insan hürdür. Benim meramım şudur; aradan bir yıl iki ay geçti. Telefon açtığınızda büyükşehir belediye başkanına direk ulaşabiliyor musunuz? Derdinizi sıkıntınızı "Başkanım şu şu sıkıntım var, bunun çözümü için bana bir takvim ver diyebiliyor musunuz?" diye sordu.

'TÜRKİYE SURİYELİLEŞMEMELİ'

Kendisinin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde en geç 3 ayda bir mahalle muhtarları ile toplantı yaptığını anlatan Baydemir, sözlerini şu cümlelerle sürdürdü; "Muhtar bana diyordu ki, sivrisinek var sen ne diyorsun başkan? Gel köye sivrisinek seni ısırsın o zaman görürsün sivrisineğin ne olduğunu. Hakkıdır, bunu söyleyecek bana. Bunu söylemezse, bana ulaşmazsa ben nasıl bileceğim? Yakın bir deneyim var elimizde. Ama 13 yıl boyunca denedik sadece bir dönem değil."

HDP'nin hile yoluyla barajın altında bıraktırılması durumunda Kürt sorununda müzakere sürecinin de sona ereceği vurgusu yapan Baydemir, "Masaya tekmeyi vuracaklar. Bir 30 yıl kaybettik artık bu coğrafya bir 30 yıl daha kaybetmemelidir. Türkiye Suriyelileşmemeli, buna izin vermemeliyiz. Bu sizin elinizde. HDP parlamentoda olursa AKP tek başına anayasayı değiştiremez. Tek başına anayasayı değiştiremezse müzakere masasında oturmaya devam edecektir. Bütün sorunlarımız müzakere yoluyla çözülecektir. Ama HDP parlamento dışında kalırsa bugün burada nasıl barışı savunuyorsak, şiddet dışı yöntemleri savunuyorsak yine savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Kaynak: Temsilci

Manşet Haberler

title