Baskı, Sansür Ve Yasakların Belgeseli "ÜVEY Evlat" Gösterime Girdi
Haberler » Güncel » Baskı, Sansür Ve Yasakların Belgeseli "ÜVEY Evlat" Gösterime Girdi - Haber

Baskı, Sansür Ve Yasakların Belgeseli "ÜVEY Evlat" Gösterime Girdi

Gazeteci, Yazar Tuluhan Tekelioğlu'nun yeni belgeseli "Üvey Evlat", 5 Haziran'da Beylikdüzü Kültür Merkezi'nde yapılan Gala Gecesi ile gösterime girdi.

Baskı, Sansür Ve Yasakların Belgeseli

Belediye Başkanı 'nun desteği ve katkıları ile gerçekleştirilen "Üvey Evlat Belgeseli", tarihi boyunca sanatçılara uygulanan baskı, sansür ve yasakları, sanatçıların tanıklıkları ile anlatıyor.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir" sözü Üvey Evlat belgeselinde doğrulanıyor. Tarih boyunca her dönem Türkiye'nin hayat damarlarının nasıl tıkandığı, bugün siyasi erkin susturmaya çalıştığı sanatçılar tarafından kimi trajik, kimi trajikomik öykülerle sergileniyor.

Belgeselin önemli bir bölümü "Gezi Olayları" ile birlikte acımasız bir baskıyla kuşatılan sanatçılara ayrılmış. Bu haksız kuşatma karşısında "teslim" olmayı değil, "kendi" olmayı seçen sanatçılar, siyasetçiler tarafından körüklenen şiddet ve linç kültürüne maruz kalma sürecini anlatıyorlar.

Genco Erkal (oyuncu), Zülfü Livaneli (müzisyen, yazar), Ahmet Ümit (yazar), Fazıl Say (besteci, piyanist), Şebnem Sönmez (oyuncu), Müjdat Gezen (oyuncu), Levent Üzümcü (oyuncu) Mustafa Alabora (oyuncu), Mehmet Aksoy (heykeltraş), Sunay Akın (anlatıcı), Metin Uca (anlatıcı), Barış Atay (oyuncu), Güvenç Dağüstün (opera sanatçısı), Defne Halman (oyuncu), Füsun Demirel (oyuncu, çevirmen), Orçun Sünear (müzisyen), Arda Aktar (opera sanatçısı) gibi sanatın her alanından değerli isimlerin bir araya geldiği belgeselde yer alan diğer isimler, Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı), Ertuğrul Günay (Eski Kültür Ve Turizm Bakanı) ve Ceren Çıplak (Gazeteci).

Üvey Evlat bir vicdan ve umut filmi!

Tarihteki önemli toplumsal dönüşümleri, umut kırıntıları tetiklemiştir... Üvey Evlatların vicdanından yayılan umut kırıntıları!..

Yapımcı ve yönetmenliğini 'nun üstlendiği belgeselin kurgusunu Balkan Tekelioğlu yaptı. Kamera, Görsel Yönetmen Ethem Tosun, Yapım Koordinatörü Neyran Günüçer, İkinci Kamera Uluç Özcü, fotoğraflar Reha Arcan imzalı.

Fazıl Say, Grup Yorum, Ege, Sattas Grubu müzikleriyle katkıda bulundu.

Kaynak: Bültenler

Manşet

Haberler