Başkan Baran, "Bölgesel Kültürümüzü Yaşatmak Önemli"

Başkan Baran, "Bölgesel Kültürümüzü Yaşatmak Önemli"

Körfez Kent Konseyi’nin aylık toplantısına katılan Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, “Türkiye’nin mozaiği olan Körfez’de bölgesel kültürümüzü yaşatmak, örf ve adetlerimizi korumak önemli” dedi.

Başkan Baran,

Körfez Kent Konseyi'nin aylık toplantısına katılan Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, "Türkiye'nin mozaiği olan Körfez'de bölgesel kültürümüzü yaşatmak, örf ve adetlerimizi korumak önemli" dedi.


Körfez Kent Konseyi'nin her ay bir derneğin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği toplantının bu ayki adresi Kocaeli Taşköprülüler Derneği oldu. Körfez Kent Konseyi Başkanı ve Körfez Belediye Başkan Yardımcısı İsa Taş'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Şener Söğüt ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Milletvekili aday adayları, Kent Konseyi üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.


Toplantının açılışında konuşan Kent Konseyi Başkanı İsa Taş, her ay bir derneğin ev sahipliğinde gerçekleştirdikleri toplantıların önemine dikkat çekerek, "Burada yaptığımız istişareler sonrasında STK temsilcilerimizin ilçede gördükleri eksiklikleri ve bu konudaki fikirlerini alıyoruz. Daha sonra Belediye Başkanımız ile istişare yaparak, planlamalarını gerçekleştiriyoruz. Bu birlik ve beraberlik, Körfez'e büyük değer katıyor" dedi.


Fikirlerin paylaşılmasının çok önemli olduğunu belirte Başkan İsmail Baran ise, "Kent Konseyimizin her ay düzenli olarak bir Sivil Toplum Kuruluşu'nun ev sahipliğinde bir araya geliyor olması ve fikirlerini paylaşıyor olması çok güzel. Yaptığınız toplantılardan sonra biz de başkanımız ile bir araya geliyor, planlama aşamasına alıyoruz. Gördüğümüz bir eksiği veya yanlışı asla 'banane' diyerek geçemeyiz. Eksiği görürseniz bizlere iletin. Her mahalledeki muhtarlarımız var. Onlar bizim fahri meclis üyelerimizdir" şeklinde konuştu.


Derneklerin, üstünlük sağlamak için değil, bir kültürü yaşatmak için olduğunu belirten Başkan İsmail Baran, "Özellikle Taşköprülüler Derneği'nde olduğumuz için belrteyim; Taşköprü medeniyeti önemlidir. İlimizin ve ilçemiz nüfusunun yüzde 25'ten fazlası manav dediğimiz kardeşlerimizden oluşuyor. Taşköprü de bu nüfusun büyük oranını barındırıyor. Taşköprü Cumhuriyet döneminde bir nahiyeydi ve 180 köyden oluşuyordu. Sizlerden ricam kendi kültürünüzü yaşatın ve gelecek nesillere de bunu aktarın. Biz belediye olarak bu noktada elimizden geleni yapıyoruz" ifadelerini kullandı.


Başkan İsmail Baran 24 Haziran'da gerçekleştirilecek olan seçimlerin önemine de değinerek, "2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var. Cumhurbaşkanımızın hedefi; Türkiye'yi süper güçler arasına katmak. Bu hayal değil" açıklamasında bulundu.


Yapılan konuşmaların ardından davetlilere mancarlı pide, ayran ve kabak tatlısı ikram edildi. - KOCAELİ

Kaynak: İHA